«Πνίγηκε» στα Πηγάδια η Ξάνθη, 1-2 από Σταντάρ

Την ήττα με 2-1 γνώρισε η Ξάνθη από τη βελγική Σταντάρ Λιέγης στα Πηγάδια στον 2ο προκριματικό γύρο για το Europa League και πλέον ευελπιστεί την άλλη εβδομάδα να κάνει κάτι ανάλογο με αυτό που πέτυχε στο Μπέλφαστ με τη Λίνφιλντ στον πρoηγούμενο γύρο και να πάρει το εισιτήριο για τα πλέϊ οφ της δεύτερης τη τάξει διασυλλογικής διοργάνωσης.  Οι Βέλγοι άνοιξαν το σκορ με τον Μουχάντζι στο 18΄, η Ξάνθη ισοφάρισε προσωρινά με τον Ντιέ στο 36΄,  και ο Σιμάν έκανε το τελικό 1-2 για τη Σταντάρ στο 74΄. Η ακριτική ομάδα αγωνιζόταν από το 69΄ με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με 2η κίτρινη κάρτα του Μπέρτου.  Οι Βέλγοι είχαν και χαμένο πέναλτι με τον Μουχάντζι στο 53΄.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν ορεξάτοι στο γήπεδο, προσπάθησαν να πάρουν τον έλεγχο του παιχνιδιούβ στο κέντρο, όμως οι Βέλγοι ήταν σαφώς πιο επικίνδυνοι και σίγουρα ανώτεροι σε σύγκριση με τη Λίνφλιντ που είχε αντιμετωπίσει η Ξάνθη πριν λίγες μέρες.  Ο Μουχάντζι στο 18΄ βρήκε χώρο λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή της Ξάνθης και με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κυριακίδη (0-1).  Η Σταντάρ μετά το γκολ πήρε τα πάνω της και απείλησε και με δεύτερο τέρμα στο 25΄ με τον Μπιλό, όμως αυτή τη φορά ο Κυριακίδης έδιωξε σωτήρια τη μπάλα.

Η  Ξάνθη κατάφερε λίγο πριν εκπνεύσει το πρώτο ημίχρονο να φέρει το ματς στα ίσια με ωραία απ΄ ευθείας εκτέλεση φάουλ του  Ντιέ (1-1).

Οι ακρίτες μπήκαν δυνατά και στο 2ο ημίχρονο και μόλις στο 50΄ έχασαν ιδανική ευκαιρία με τον Μαρσελίνιο να κάνουν το 2-1, όμως ο άσσος της Ξάνθης πήγε να κάνει το «κάτι παραπάνω» με την μπάλα προ του πορτιέρο της Σταντάρ. Τρία λεπτά αργότερα η Σταντάρ κέρδισε πέναλτι με τον Εζεκιέλ που ανέλαβε να εκτελέσει ο σκόρερ Μουχάντζι, όμως ο Κυριακίδης έπεσε σωστά και γλύτωσε την ομάδα του.

Στο 69΄  το έργο των παικτών της Ξάνθης έγινε ακόμη πιο δύσκολο, καθώς υποχρεώθηκε να συνεχίσει με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής με 2η κίτρινη κάρτα του Μπέρτου.

Η Σταντάρ Λιέγης  στο 74΄ πήρε τελικά τη νίκη με κοντινή κεφαλιά του Σιμάν από εκτέλεση  κόρνερ, κάνοντας πια πολύ δύσκολο το έργο της ομάδας του Καραγεωργίου στη ρεβάνς.

Διαιτητής: Κέβιν Μπλομ (Ολλανδία)

Ξάνθη: Κυριακίδης, Γούτας, Βάλλας, Κομεσίδης, Παΐτο, Ντιε (86' Σολάρι), Μπαξεβανιδης (56' Μαρίν), Μπέρτος, Μαρσελίνιο, Μάνταλος (56' Ντε Γκούζμαν), Βασιλακάκης

Σταντάρ Λιέγης: Καβασίμα, Ιαντολί, Οπαρέ, Αρλσανάγκιτς, Σιμά, Μαρκέ, Σισέ (46' Μπεγιένς), Μουχάρτζι (76' Γκουχανετζάντ), Ντε Καμάργκο, Μπιλό, Εζεκίελ (62' Μπατσουαγί)

Τελευταία τροποποίηση στις Παρασκευή, 14/06/2013 - 23:54