Ανοιχτούς λογαριασμούς (1-1) άφησαν Αστέρας και Ραπίντ

Ισόπαλος με 1-1 έληξε ο πρώτος αγώνας για την 2η προκριματική φάση του EuropaLeague ανάμεσα στον Αστέρα και τη Ραπίντ Βιέννης που έγινε στην Τρίπολη και πλέον όλα θα κριθούν την  άλλη εβδομάδα στην Αυστρία στον επαναληπτικό αγώνα. Ο Αστέρας άνοιξε το σκορ στο 27΄ με τον Ζησόπουλο, όμως οι Αυστριακοί «απάντησαν» στο 32΄ με «αυστηρό» πέναλτι του Μπόϊντ.

Η ομάδα της Τρίπολης  μπήκε μουδιασμένα στον αγώνα και λίγο έλειψε να το πληρώσει ακριβά, καθώς μόλις στο 5ο λεπτό η Ραπίντ έφτασε μια ανάσα από το γκολ:  Ο Χόφμαν βγήκε σε ιδανική θέση για γκολ, ευτυχώς όμως το σουτ που επιχείρησε απέκρουσε ο Μπαντής.  Δέκα λεπτά αργότερα  οι Αυστριακοί έχασαν  νέα  μεγάλη ευκαιρία, αυτή τη φορά με τον Μπόϊντ που από κοντά δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή προ της εστίας του Αστέρα.  Η ελληνική ομάδα που φαινόταν εκτός ρυθμού κατάφερε πάντως να ανοίξει το σκορ από στημένη φάση: Στο 27΄ από εκτέλεση φάουλ του Ουσέρο, πετάχθηκε ο Ζησόπουλος και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (1-0).

Μετά από 5 λεπτά οι Αυστριακοί ευτύχησαν να φέρουν το ματς στα ίσια:  Ο Ολλανδός ρέφερι  «είδε»  παράβαση σε μαρκάρισμα του Λισγάρα  στον Μπόϊντ και υπέδειξε πολύ αυστηρά την εσχάτη των ποινών, που ανέλαβε να εκτελέσει ο παθών κάνοντας το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας ήταν πολύ καλύτερος από τη Ραπίντ που την πίεσε ασφυκτικά χάνοντας σωρεία ευκαιριών για ένα γκολ που θα έδινε το προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Ο Κάφα στο 55΄, ο Ντε Μπλάσις στο 60΄, ο Λισγάρας στο 66΄ και ο Χουάνμα στο 87΄ βρέθηκαν σε πλεονεκτική θέση για το γκολ που όμως δεν ήρθε ποτέ και έτσι η ομάδα του Τσιώλη (που βοήθησε πολύ με τις αλλαγές που έκανε στο ημίχρονο) θα πάει στη Βιέννη για να διεκδικήσει την άλλη εβδομάδα την πρόκριση στα πλέϊοφ του EuropaLeague.

Διαιτητής: Μπλομ (Ολλανδία)

Αστέρας Τρίπολης: Μπαντής, Τσαμπούρης, Κουρμπέλης, Πιπίνης, Λισγάρας, Ζησόπουλος, Ουσέρο (72' Γκρατσίνι), Ναβάρο, Ζαραδούκας (46' Κάφα), Ντε Μπλάσις, Μπαράλες (61' Χουάνμα)

Ραπίντ Βιέννης: Νοβότα, Τρίμελ, Σονλάιτνερ, Τιμπόν (46' Μ. Χόφμαν), Σράμελ, Πέτσος, Μπέρεντ, Σάουμπ (85' Γκρότσουρεκ), Μπουργκστάλερ, Μπόιντ, Χόφμαν (68΄ Ζάμπιτζερ)

Τελευταία τροποποίηση στις Παρασκευή, 14/06/2013 - 23:54