Μουντιάλ 2014: Η Χιλή απέκλεισε την παγκόσμια πρωταθλήτρια Ισπανία (vid)

Η Χιλή έριξε στο καναβάτσο την Ισπανία, αφού επικράτησε 2-0, στερώντας της την πρόκριση στην επόμενη φάση και σημάνοντας το τέλος εποχής για την παγκόσμια πρωταθλήτρια. Μετά την Ολλανδία, η Χιλή γίνεται η δεύτερη χώρα που εξασφαλίζει την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του Μουντιάλ.

ΙΣΠΑΝΙΑ - ΧΙΛΗ 0-2

ΣΚΟΡΕΡ: 20΄Βαλντέζ, 44΄ Αρανγκούιζ

ΓΗΠΕΔΟ: Μαρακανά

MVP: Βάργκαζ

Πολύ δυνατά μπήκε στον αγωνιστικό η Χιλή που μόλις στο 2΄λεπτό έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες. Η πρώτη ήταν με τον Βάργκας που δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από κοντα, ενώ αμέσως στην επόμενη φάση μετά από κόρνερ ο Χάρα δεν στόχευσε σστά στέλνοντας την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Η Ισπανία απάντησε στην φάσεις στο 15΄,όταν Τσάμπι Αλόνσο εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες στην μικρή περιοχή, σούταρε από πολύ κοντινή απόσταση αλλά ο Μπράβο ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ.

Το γκολ ήρθε λίγα λεπτά μετά την φάση του Αλόνσο, όταν η μπάλα έφτασε στην μικρή περιοχή της Ισπανίας ο Ντίαζ γύρισε στον Βάρκαζ που έκανε από κοντά το 1-0 δίνοντας φτερά στους συμπαίκτες του και τοβ Κόσμο της Χιλής.

Η Χιλή κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ στο 44΄, όταν μετά από φάουλ του Σάντσες ο Κασίγιας έδιωξε με γροθιές πάνω στον Αράνγκουιζ, με τον τελευταίο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα μετά από ωραίο σουτ.

Με την Σέντρα του δευτέρου μέρους η Ισπανία έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ντιέγκο Κόστα που σε τετ-α-τετ δεν κατάφερε να μειώσει για την ομάδα του. Λίγα λεπτά αργότερα μετά από φάουλ του Ράμος, η μπάλα έφτασε στο Κόστα που με ανάποδο ψαλίδι την έφερε στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου ο Μπούσκετς έχασε την ευκαιρία να κάνει το 2-1 πάνω στην γραμμή.

Στην συνέχεια το παιχνίδι κύλησε με τους Φούριας Ρόχας να έχουν μια ανούσια κατοχή χωρίς να καταφέρνουν να δημιουργήσουν την μεγάλη φάση, σε αντίθεση με την Χιλή που προσπαθούσε με τον εξαιρετικό Σάντσες να πετύχει και τρίτο τέρμα.

Παρά τις προσπάθειες των παικτών του Ντελ Μπόσκε να πετύχουν κάποιο γκολ, η Χιλή κατάφερε να κρατήσει το μηδέν και έτσι έστειλε πολύ νωρίς τους Παγκόσμιους Πρωταθλητές πίσω στην χώρα τους.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΙΣΠΑΝΙΑ (Βιθέντε Ντελ Μπόσκε): Κασίγιας, Χάβι Μαρτίνεζ, Ράμος, Άλμπα, Αθπιλικουέτα, Μπούσκετς, Αλόνσο (45΄ Κόκε), Ινιέστα, Σίλβα, Πέδρο (76΄Καθόρλα), Ντιέγκο Κόστα (64΄Τόρες).

ΧΙΛΗ (Χόρχε Σαμπαόλι): Μπράβο, Μένα, Ισλά, Σίλβα, Βάρκας (84΄Βαλβίντια), Βιντάλ (88΄Καρμόνα), Τζάρα, Μέντελ, Αράνγκουιζ (64΄Γκουτιέρεζ), Ντίαζ, Σάντσες.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ/ΒΟΗΘΟΙ: Μαρκ Γκέιγκερ / Μαρκ Σιν Χαρντ, Τζόι Φλέτσερ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 40΄ Αλόνσο / 26΄ Βιντάλ, 60΄ Μένα

Τελευταία τροποποίηση στις Πέμπτη, 19/06/2014 - 01:12