Μουντιάλ 2014: Αυστραλία - Ολλανδία 2-3

Με την «χρυσή» αλλαγή του Μέμφις Ντεπάι, η Ολλανδία έκανε την απόλυτη ανατροπή κόντρα στους Αυστραλούς με 3-2 παίρνοντας το ένα από τα δύο εισιτήρια του 2ου ομίλου για τους 16 του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Μετά την 5άρα στην Ισπανία, οι «Oranje» δυσκολεύτηκαν απέναντι στους Αυστραλούς, (οι οποίοι έχουν σταθεί αρκετά καλά και στα δύο ματς μέχρι στιγμής δίχως ωστόσο να καταφέρουν να κερδίσουν κάποιο πόντο), επικρατώντας με 3-2, κάνοντας ανατροπή.

Στο πιο χορταστικό παιχνίδι μέχρι στιγμής του Μουντιάλ, οι Οράνιε μπήκαν μουδιασμένοι στα πρώτα λεπτά αλλά ο Ρόμπεν στο 20΄ με πια πανέμορφη ατομική προσπάθεια «όργωσε» το μισό γήπεδο εκτελώντας τον Ράιαν. Πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των Ολλανδών όμως ο Κέιχιλ με ένα καταπληκτικό σουτ μετά από σέντρα του Μπρεσιάνο έκανε το 1-1 παγώνοντας τους. Μάλιστα ο δεύτερος λίγο έλειψε να κάνει την ανατροπή καθώς στο 31΄μετά από γύρισμα του Λέκι μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι καθώς πέρασε ελάχιστα από το οριζόντιο δοκάρι του Σίλενσεν.

Στην επανάληψη το ματς απέκτησε ακόμα καλύτερο ρυθμό με τα Καγκουρό μάλιστα να μπαίνουν στο 52΄σε θέση οδηγού με την εύστοχη εκτέλεση του Τζέρντιναγκ. Οι ρόλοι του πρώτου ημιχρόνου με τους Ολλανδούς να πετυχένουν το γκολ και τους Αυστραλούς να απαντούν μετά από λίγα λεπτά άλλαξαν, καθώς στο 56΄ο Φαν Πέρσι με όμορφο σουτ έκανε 2-2.

Την μεγάλη ανατροπή πραγματοποίησε η «χρυσή» αλλαγή τους Λουίς Φαν Χάαλ, Μέμφις Ντεμπάι καθώς με ένα καταπληκτικό σουτ σε συνδυασμό με την αργή αντίδραση του Ράιαν έκανε το 3-2!

Με αυτή τη νίκη οι «τουλίπες» έφτασαν του 6 βαθμούς περνόντας και μαθηματικά στους 16 της μεγαλύτερης ποδοσφαιρικής γιορτής του πλανήτη, σε αντίθεση με την ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου που έμεινε στους μηδέν και αποχαιρέτησε το όνειρο της επόμενης φάσης. Άξιο αναφοράς είναι το γεγονός πως το τελευταίο ματς θα χάσουν Κέιχιλ και Φαν Πέρσι λόγο καρτών.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Άγγελος Ποστέκογλου):Ράιαν, Ντάβιτσο, Κέιχιλ (70΄Χάλοραν), Σπιράνοβιτς, Λέκι, Ορ (77΄Τάγκαρτ), Τζέρντιναγκ, Μακάου, Μακόγκαμ, Γουίλκινσον, Μπρεσιάνο (51΄Μπόζανιτς)

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Λουίς Φαν Χάαλ):Σίλενσεν, Βλάαρ, Ντε Φρέι, Ίντι (46΄Ντεπάι), Μπλιντ, Ντε Γιόνγκ, Γιαανμάτ, Ντε Γκούζμαν (78΄Βεινάλτνουμ), Φαν Πέρσι (87΄Λενς), Σνάιντερ, Ρόμπεν

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ/ΒΟΗΘΟΙ:Ντζαμέλ Χαιμουντί (Αλγερία)/ Ρεντουανέ Ασίκ (Μαρόκο) Αμπντελάχ Ετσιαλί (Αλγερία)/ Μπακαρί Κασάμα (Γκάμπια)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 43΄Κέιχιλ / 47΄Φαν Πέρσι