Ισπανία - Ολλανδία 1-5: Εκδίκηση με ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο

Οι ιπτάμενοι Ολλανδοί σκόρπισαν στους πέντε ανέμους την πρωταθλήτρια κόσμου, Ισπανία με 5-1 γυρίζοντας την 64 χρόνια πίσω. Με μία καταπληκτική εμφάνιση η Ολλανδία ισοπέδωσε την πρωταθλήτρια κόσμου, Ισπανία, κάνοντας μάλιστα ανατροπή, αφού οι Ισπανοί προηγήθηκαν με ανύπαρκτο πέναλτι. Ρόμπεν και Φαν Πέρσι πέτυχαν από δύο γκολ, ενώ έκλεψε τις εντυπώσεις ο Ντάλεϊ Μπιντ. Στον αντίποδα ο Ίκερ Κασίγιας δέχτηκε γκολ (και ακολούθησαν άλλα 4) μετά από 477 λεπτά σε Μουντιάλ.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, με την πρώτη καλή ευκαιρία να είναι για τους Οράνιε στο 8ο λεπτό, με τον Ρόμπεν να κάνει την μπαλιά στον κενό χώρο μετά από λάθος της άμυνας των Φούριας Ρόχας, αλλά τον Σνάιντερ με σουτ να μην μπορεί να κερδίσει τον Κασίγιας. Στο 26΄όμως μετά από λανθασμένη υπόδειξη πέναλτι του διαιτητή Ριτσόλι υπέρ του Ντιέγκο Κόστα, ο Τσάμπι Αλόνσο από την άσπρη βούλα ευστόχησε γράφοντας το 1-0.

Στο 43΄λίγο έλειψε να γίνει και το 2-0 αλλά ο Σίλβα μετά την μπαλιά του Ινιέστα δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά τον Σίλενσεν. Ένα λεπτό αργότερα όμως ο Ρόμπιν Φαν Πέρσι «τιμώρησε» τους πρωταθλητές κόσμου βάζοντας μια καταπληκτική κεφαλιά έπειτα από σέντρα 30 μέτρων του Μπλιντ!

Στην επανάληψη οι Ολλανδοί μπήκαν με μεγαλύτερη διάθεση στο ματς, παίρνοντας μάλιστα κεφάλι στο σκορ για πρώτη φορά στο 53ο λεπτό με το τέρμα του Ρόμπεν. Ο 30χρονος μετά από εξαιρετική σέντρα του Μπλιντ, κατέβασε με εντυπωσιακό τρόπο την μπάλα αποφεύγοντας τους Πικέ και Ζόρντι Άλμπα χωρίς να δυσκολευτεί στην συνέχεια να εκτελέσει το Ισπανό πορτιέρο.

Λίγο έλειψε στο 60΄ να γίνει και το 3-1 αλλά το σουτ του Φαν Πέρσι σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, κάτι που κατάφερε στο 65΄ο Ντε Φρέι με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Σνάιντερ. Γκολ βέβαια που δεν έπρεπε να μετρήσει καθώς υπάρχει φάουλ πάνω στον Κασίγιας από τον σκόρερ. Στο 72ο ο Φαν Πέρσι έκανε το 4-1 εκμεταλλευόμενος άλλο ένα λάθος των Ισπανών, ενώ στο 80΄ο Ρόμπεν με τρομερή ατομική προσπάθεια διαμόρφωσε το τελικό σκορ!

Η συγκεκριμένη ήττα είναι η δεύτερη μεγαλύτερη στην ιστορία των Φούρια Ρόχας σε τελική φάση, καθώς στις 13 Ιουλίου του 1950 είχαν χάσει 6-1 από την σημερινή διοργανώτρια του Παγκοσμίου Κυπέλλου Βραζιλία.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Βιθέντε Ντελ Μπόσκε): Κασίγιας, Πικιέ, Ράμος, Αθπιλικουέτα, Άλμπα, Μπούσκετς, Αλόνσο (63΄Πέντρο), Τσάβι, Ινιέστα, Σίλβα (78΄Φάμπρεγκας), Ντιέγκο Κόστα (62΄Τόρες).

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Λουίς Φαν Χάαλ): Σίλεσεν, Βλάαρ, Ντε Φρέι (77΄Βέλτμαν), Ίντι, Μπλιντ, Ντε Γιονγκ, Γιανμάατ, Ντε Γκούζμαν 62΄Γουιλάντομ), Σνάιντερ, Φαν Πέρσι (79΄Λενς), Ρόμπεν.

Γκολ: 27' πέν. Τσάμπι Αλόνσο / 44' και 72' Φαν Πέρσι, 53' και 80' Ρόμπεν, 64' Ντε Φράι

Κάρτες: 25' Ντε Γκουζμάν, 41' Ντε Φράι, 65' Κασίγιας, 66' Φαν Πέρσι

Τελευταία τροποποίηση στις Σάββατο, 14/06/2014 - 00:51