Μεξικό - Καμερούν: Στα τρία γκολ... μετράει το ένα

Το Μεξικό μπήκε «με το δεξί» στην διοργάνωση, κερδίζοντας το Καμερούν με 1-0, ενώ ακυρώθηκαν και δύο κανονικά γκολ για τους «Αζτέκους»! Η τρίτη φορά που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ήταν και «φαρμακερή» για το Μεξικό, που επικράτησε του Καμερούν με 1-0 στο δεύτερο ματς του 1ου Ομίλου του Μουντιάλ. Οι Μεξικανοί σκόραραν τρεις φορές, αλλά μόλις το ένα γκολ μέτρησε από την Κολομβιανή τριάδα διαιτητών. Ωστόσο, αυτό έφτανε για να δώσει στο συγκρότημα του Μιγκέλ Ερέρα τους τρεις βαθμούς.

Το ματς στην πόλη Νατάλ διεξήχθη υπό καταρρακτώδη βροχή, κάτι που ίσως επηρέασε την ορατότητα του βοηθού διαιτητή, που σήκωσε λανθασμένα δύο φορές το σημαιάκι του για να υποδείξει τον Ντος Σάντος οφσάιντ. Ο Μεξικανός επιθετικός σκόραρε στο 11’ και στο 29’, αλλά και στις δύο περιπτώσεις τα τέρματα του ακυρώθηκαν.

Τελικά, η «λύτρωση» για τους Μεξικανούς ήρθε στο 61’, ξανά με πρωταγωνιστή του Ντος Σάντος, αλλά με σκόρερ άλλον. Ο επιθετικός της Βιγιαρεάλ έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο γνώριμος μας από τα ελληνικά γήπεδα, Ιτάνζ, απέκρουσε τη μπάλα, αλλά στη συνέχεια ο Περάλτα ήρθε για να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.
Το Μεξικό είχε την απόλυτη κυριαρχία σε όλη τη διάρκεια του ματς και έδειξε ικανό για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Αντίθετα, το Καμερούν είχε μόλις μια κλασική ευκαιρία στο ματς και πολλά προβλήματα αγωνιστικής συνοχής.

ΜΕΞΙΚΟ: Οτσόα, Ροντρίγκες, Μάρκες, Ερέρα(90' Σαλσίδο), Λαγιούν, Ντος Σάντος, Μορένο, Γκουαρδάδο (69' Φαμπιάν) Περάλτα (74'Ερνάντες),Αγκιλάρ, Βάσκες
ΚΑΜΕΡΟΥΝ: Ιτάντζ, Ασού-Εκοτό, Ενκουλού, Τζεγκουέ (46' Νούνκε), Σονγκ (80' Γουεμπό), Μουκαντζό, Ετό, Τσουπό - Μοτίνγκ, Σετζού, Εμπιά, Ενό.

Mexico vs Cameroon (1:0) ~ All Goals and Full... από ntpflora

ΤΟ ΜΑΤΣ

Η συνέχεια της 1ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της διοργάνωσης, συνεχίστηκε σήμερα με τον αγώνα του Μεξικού εναντίον του Καμερούν. Ο αρχηγός των «Αζτέκων», Ράφα Μάρκεζ, έγραψε και επίσημα ιστορία, καθώς έγινε ο μόνος παίκτης που αγωνίστηκε σε 4 συνεχόμενα Μουντιάλ, φορώντας το περιβραχιόνιο του αρχηγού.

Οι, τυπικά, γηπεδούχοι Μεξικάνοι, μπήκαν πιο δυνατά και με περισσότερη όρεξη, ψάχνοντας το γκολ από νωρίς, ώστε να κάνουν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Ήδη στο 11ο λεπτό, ο Ντος Σάντος σκόραρε από κανονική θέση, κάτι που καταλόγισε ο διαιτητής, μετά την απόφαση του πρώτου βοηθού ως οφσάιντ.

Το Καμερούν άρχισε να ανεβάζει στροφές και έφτασε στο γκολ, το οποίο ακυρώθηκε, σωστά αυτήν την φορά, ως οφσάιντ. Δεν έμειναν, όμως, μόνο εκεί τα «Αδάμαστα Λιοντάρια» και απείλησαν για δεύτερη φορά, στο 21ο λεπτό. Συγκεκριμένα, ο Εκοτό έκανε μια τρομερή ατομική ενέργεια, έφτασε στην περιοχή για να κάνει συρτή πάσα στον Ετό, ο οποίος σούταρε αλλά η μπάλα δεν του έκανε την χάρη και χτύπησε στο δοκάρι του Κορόνα.

Λίγα λεπτά μετά και το Μεξικό είχε κερδίσει ένα κόρνερ. Η μπάλα έφτασε, μετά από κόντρα σε παίκτη του Καμερούν στον Ντος Σάντος, ο οποίος πλάσαρε και σκόραρε, με τον 1ο βοηθό να καταλογίζει και πάλι λανθασμένα τον παίκτη σε θέση οφσάιντ.

Ένα λεπτό πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, το Μεξικό κέρδισε ακόμα ένα κόρνερ, μετά από αμφισβητούμενη φάση. Συγκεκριμένα, ο Ντος Σάντος ανετράπη από παίκτη του Καμερούν, με τον διαιτητή να καταλογίζει κόρνερ, ενώ από το ριπλέι φαίνεται να υπάρχει πέναλτι στην φάση. Το ημίχρονο έληξε τελικά, χωρίς σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε πιο ήρεμα, με τον Νουνκέι να περνάει στην θέση του Ντζέγκουε, για το Καμερούν. Στο πρώτο του δεκάλεπτο, δεν είχε αλλαγή στο σκορ και το 0-0 παρέμενε.

Η ώρα κυλούσε, χωρίς να μπαίνει το γκολ, μέχρι το 61ο λεπτό. Οι «Αζτέκοι» βρέθηκαν και πάλι στην επίθεση. Ο Ντος Σάντος πήρε την κάθετη μπαλιά, σούταρε, με τον Ιτάνζ να αποκρούει και τον Περάλτα στο ριμπάουντ, να σκοράρει το πολυπόθητο γκολ για το Μεξικό.

Το Καμερούν δεν είχε παραδώσει τα όπλα και επιχειρούσε να βρει ανοιχτούς χώρους για να φτάσει στην ισοφάριση, χωρίς να το καταφέρνει. Τα λεπτά κυλούσαν εναντίον των «Αδάμαστων Λιονταριών», με το Μεξικό να ελέγχει την ροή και τον ρυθμό του αγώνα, περισσότερο μετά το γκολ.

Το ματς είχε πεσμένο ρυθμό μετά το γκολ, αφού φάνηκε ότι το γκολ ήταν καθοριστικό. Ο Περάλτα παρέδωσε την θέση του στον Τσικαρίτο, για να αποθεωθεί από τους Μεξικάνους στις εξέδρες.

Οι Καμερουνέζοι επέμεναν και πλησίαζαν πολλές φορές την περιοχή του Οτσόα, χωρίς όμως να αλλάζει κάτι στο σκορ, αφού δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν προϋποθέσεις και να βρουν λύσεις για να πετύχουν την ισοφάριση.

Τα λεπτά κυλούσαν και ο αγώνας έληξε με το 1-0 υπέρ του Μεξικού και τους τρεις βαθμούς για τους «Αζτέκους», οι οποίοι έκαναν πρεμιέρα «με το δεξί».

Τελευταία τροποποίηση στις Σάββατο, 14/06/2014 - 00:20