Ο Μάντζαρης λύτρωσε τον Ολυμπιακό

Το αήττητο του στη φετινή σεζόν (πρωτάθλημα και Ευρωλίγκα) διατήρησε ο Ολυμπιακός που κέρδισε την Ζιέλονα Γκόρα με 79-77 με τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη σε νεκρό χρόνο.

Ο Ολυμπιακός φλέρταρε με την πρώτη εντός έδρας ήττα του καθώς οι Πολωνοί προηγήθηκαν τρεις φορές με +11 πόντους και λίγα δεύτερα πριν το φινάλε βρίσκονταν μπροστά στο σκορ, όμως ο Μάντζαρης με τρίποντη βόμβα στην εκπνοή χάρισε στους «ερυθρόλευκους» ακόμη μία νίκη.

Προβλήματα στην άμυνα ζώνης των Πολωνών είχαν οι «ερυθρόλευκοι» με τους παίχτες του Μπαρτζώκα να είναι άστοχοι, ενώ οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν εύκολα το στόχο και πήραν προβάδισμα +11 στο τέλος της πρώτης περιόδου (11-22). Ίδιο μοτίβο και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους Πολωνούς να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ υπέρ τους (33-42). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι πρωταθλητές Ευρώπης βελτίωσαν τα ποσοστά τους στην επίθεση, όμως και πάλι η άμυνα τους πρόδιδε με αποτέλεσμα οι Πολωνοί να πετυχαίνουν εύκολα καλάθια και να διευρύνουν την διαφορά στο 22’ στο +11 (37-48). Με αντεπίθεση διαρκείας ο Ολυμπιακός μείωσε σε 53-56 και ξαναμπήκε στο ματς αλλά οι παίχτες της Ζιέλονα είχαν τον τελευταίο λόγο και έκλεισαν το δεκάλεπτο με 55-63.

Το τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε θρίλερ με τις δύο ομάδες να κάνουν πολλά αμυντικά λάθη και το σκορ να αλλάζει χέρια στα τελευταία 40 δεύτερα έξι φορές! Τελικά με τρίποντο του Μάντζαρη σε νεκρό χρόνο η μπίλια έκατσε στο κόκκινο και η νίκη πήγε στον Ολυμπιακό με 79-77

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 33-42, 55-63, 79-77

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 2, Λο 6, Ντάνστον 6, Σπανούλης 18 (2τρ., 9ασ.), Περπέρογλου 5 (1), Παπαπέτρου, Μπέγκιτς 2, Πρίντεζης 21 (2), Αγραβάνης, Μάντζαρης 6 (1), Κατσίβελης, Λοτζέσκι 13 (3).

Ζιέλονα Γκόρα (Ούβαλιν): Σελ 15 (3), Ουόκερ 8, Μπάρλοου, Τσάνας 5, Χρίτσανιουκ, Εγένγκα 13, Ντραγκίτσεβιτς 18, Μπράκινς 7 (1), Σρόκα 3 (1), Κόσζαρεκ 8.

Τελευταία τροποποίηση στις Παρασκευή, 14/06/2013 - 23:54