Σούπερ Λίγκα: Το πανόραμα της Κυριακής-10η αγωνιστική

Χορταστικό παιχνίδι με πέντε γκολ έγινε στο «Κλεάνθης Βικελίδης» με την Καλλονή να ανατρέπει το σε βάρος της 1-2 και να κερδίζει με 3-2 τον Πανιώνιο. Στη Κομοτηνή, ο Πανθρακικός μοιράστηκε τα πάντα με τον Αστέρα Τρίπολης (1-1), ενώ «λευκή» ισοπαλία (0-0) σημειώθηκε στο ματς του Απόλλωνα με την Βέροια. Από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο πέτυχε ο Λεβαδειακός επί της Ξάνθης παίρνοντας τη νίκη με 2-0, ενώ με το ίδιο σκορ (2-0) ο ΟΦΗ επικράτησε του Άρη που έπαιζε από το 2ο λεπτό της αναμέτρησης με δέκα παίχτες. Η 10η αγωνιστική θα ολοκληρωθεί τη Δευτέρα (4/11) με τον αγώνα Ατρόμητος-Παναιτωλικός.

Αναλυτικά:

Καλλονή-Πανιώνιος 3-2

«Έβρεξε» γκολ στο «Κλεάνθης Βικελίδης» στη νίκη με ανατροπή του σκορ της Καλλονής επί του Πανιωνίου με 3-2 για την 10η αγωνιστική.

Οι «κυανέρυθροι» άνοιξαν το σκορ με τον Γιάννου στο 13’, η Καλλονή ισοφάρισε με τον Μαρσέλο στο 23’, ο Πανιώνιος ξαναπήρε το προβάδισμα στο 57’ με τον Αραβίδη, οι γηπεδούχοι έφεραν και πάλι το ματς στα ίσια με τον Λεοζίνιο στο 75’ και πήραν τη νίκη με το τέρμα του Γκαρσία στο 79’.

Μετά από πέντε συνεχόμενα παιχνίδια όπου η Καλλονή αγνοούσε τη νίκη, επέστρεψε στις επιτυχίες αν και στο 13’ βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον Γιάννου (0-1). Οι γηπεδούχοι που ήταν καλύτεροι είχαν φτάσει κοντά στο γκολ στο 6’ και στο 20’ με τον Μανούσο αλλά τελικά ισοφάρισαν στο 23’ με τον Μαρσέλο (1-1). Στο 42’ η Καλλονή έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Περόνε για να πάρει το προβάδισμα στα πρώτα 45’.

Η Καλλονή μπήκε ακόμα πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος, όμως πάλι ο Πανιώνιος πήρε κεφάλι στο σκορ (1-2) με τον Αραβίδη στο 57’. Οι γηπεδούχοι πίεσαν και δικαιώθηκαν στο 75’ όταν ο Λεοζίνιο με «κεραυνό» ισοφάρισε σε 2-2, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα (79’) ο Γκαρσία διαμόρφωσε το τελικό 3-2. Στα τελευταία λεπτά ο Πανιώνιος προσπάθησε να φύγει από την Θεσσαλονίκη τουλάχιστον με τον βαθμό της ισοπαλίας χάνοντας ευκαιρίες με τους Αραβίδη (82’) και Λάζνικ (87’) αλλά δεν μπόρεσε να πάρει θετικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: 60' Παντίδος - 72' Μενδρινός

Διαιτητής: Λαμπρόπουλος (Ηλείας)

Καλλονή: Σιδεράκης, Χωριανόπουλος, Ποντάνι, Λεάντρο, Κριπιντίρης, Μαρσέλο (84' Σιλιγαρδάκης), Φαρία, Μανούσος, Γκαρσία (81' Γκάσιτς), Λεοζίνιο, Περόνε (88' Γάλας).

Πανιώνιος: Γιαννακόπουλος, Κούρντι, Κούρος, Αυλωνίτης, Κουλουχέρης, Μητρόπουλος (39' Παναγιωτούδης), Παντίδος, Ντούνης, Γιάννου (73' Λάζνικ), Μενδρινός (81' Καμπάνταης), Αραβίδης.

Πανθρακικός-Αστέρας Τρίπολης 1-1

Μοιράστηκαν τα πάντα στη Κομοτηνή ο Πανθρακικός με τον Αστέρα Τρίπολης που αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 για την 10η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα. Ο Τζάνης στο 5’ άνοιξε το σκορ για τον Πανθρακικό και ο Ουσέρο στο 60’ ισοφάρισε για τον Αστέρα. Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίχτες στο 63’ λόγω αποβολής του Σαρακατσάνου με δεύτερη κίτρινη, αλλά και οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα λόγω αποβολής του Γκοϊάν στο 78’ με 2η κίτρινη. Ισοπαλία και στα… δοκάρια με τον Ντε Μπλάσις να βρίσκει… σίδερο στο 40’ και να τον μιμείται στο 79’ ο Ντιόγκο.

Με γκολ από τα… αποδυτήρια ξεκίνησε το ματς ο Πανθρακικός όταν ο Τζάνης από λάθος του Πίπίνη βρήκε δίχτυα (1-0). Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στα πρώτα 45 και έχασαν καλές ευκαιρίες με τους Ρομέου (21’), Τζάνη (26’) και Κάσες (42’) να διπλασιάσουν τα τέρματα τους. Στον αντίποδα, ο Αστέρας είχε τη πρώτη του καλή στιγμή στο ματς στο 25’ με τον Μπαράλες και στο 40’ από προβολή του Ντε Μπλάσις η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος, ο Αστέρας ανέβηκε, έχασε ευκαιρίες με τον Μπαράλες στο 48’ και με τον Ντε Μπλάσις στο 52’ και τελικά βρήκε δίχτυα με την βολίδα του Ουσέρο στο 60' (1-1). Τρία λεπτά αργότερα (63’) οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα λόγω αποβολής του Σαρακατσάνου (2η κίτρινη), αλλά η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε στο 78’ όταν ο Γκοϊάν με 2η κίτρινη κάρτα πήρε το δρόμο για τα αποδυτήρια.

Κίτρινες: 59' Σαρακατσάνος, 67' Τζάνης - 16' Εντό, 63' Ουσέρο, 70' Μουνάφο, 74' Μπαράλες, 75' Γκοϊάν

Κόκκινες: 63' Σαρακατσάνος (2η κίτρινη) - 78' Γκοϊάν (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Θάνος (Γρεβενών)

Πανθρακικός: Σέρεμετ, Μπαϊκαρά, Παπαγεωργίου, Σαρακατσάνος, Χρήστου, Εμπόου, Λαδάκης, Ρομέου, Κάσες (75' Ζεκίνια), Τζάνης (90'+2' Χασομέρης), Ίγκορ (67' Ντιόγκο).

Αστέρας Τρίπολης: Ερνάντεζ, Κοντοές, Πιπίνης (57' Ουρτάδο), Γκοϊάν, Ζησόπουλος, Εντό (65' Μπακασέτας), Ουσέρο, Ναβάρο, Ντε Μπλάσις, Μουνάφο (85' Κουρμπέλης), Μπαράλες.

Απόλλων-Βέροια 0-0

Ισόπαλο χωρίς τέρματα (0-0) τελείωσε το ματς του Απόλλωνα με την Βέροια για την 10η αγωνιστική με τους φιλοξενούμενους να χάνουν πέναλτι στο 24’ με τον Καλτσά.

Καλύτερος ήταν ο Απόλλωνας στο πρώτο μέρος, όμως στο 24’ παραλίγο να βρεθεί πίσω στο σκορ όταν η Βέροια κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μπεν από τον Αλβάρεζ, όμως ο Καλτσάς νικήθηκε από τον Γκόμεζ που κράτησε την εστία του ανέπαφη. Σπουδαία απόκρουση έκανε και ο κίπερ της Βέροιας Λόπεζ όμως στο 44’ στο φάουλ του Μίνγκα. Λίγες καλές φάσεις και πολλά φάουλ ήταν το σκηνικό στο δεύτερο μέρος με την «ελαφρά ταξιαρχία» να φτάνει κοντά στο γκολ στο 46’ αλλά ο Καμαρά «σημάδεψε» το δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι έψαξαν το γκολ στο 68’ με τον Μπάργκαν να σουτάρει και τον Δεληζήση να διώχνει στη γραμμή και στην επαναφορά το σουτ του Μπεν απέκρουσε ο Γκόμεζ.

Κίτρινες: 13΄Μίνγκας, 48΄Δεληζήσης, 53΄Κόρμπος, 83΄Φαρινόλα - 48 Σισοκό, 61΄Αμαραντίδης, 70΄Όστοϊτς, 90+3 Λόπεζ

Διαιτητής: Καμπαξής (Εύβοια)

Απόλλων: Γκόμες, Αργυρόπουλος (74΄Βέρτζος), Παπαζαχαρίας (58΄Έγκον), Αλβάρεζ, Διαμαντής, Κόρμπος, Καμαρά, Γκουέλα, Τσιλιγκρίρης (46΄Δεληζήσης), Μίνγκας, Φαρινόλα

Βέροια: Λόπεζ, Μπεν (90΄Παυλίδης), Γεωργιάδης, Σιόντης (87΄Αποστολόπουλος), Αμαραντίδης, Μπάρμπας, Σισοκό, Καλτσάς (70΄Μρντάκοβιτς), Ορέστες, Μπαργκάν, Όστοιτς

Λεβαδειακός-Ξάνθη 2-0

Ουσιαστικός και αποτελεσματικός ήταν ο Λεβαδειακός που κέρδισε δίκαια την Ξάνθη με 2-0 ή οποία είχε τις ευκαιρίες (χαμένο πέναλτι, δύο δοκάρια) αλλά σε ακόμη ένα παιχνίδι γνώρισε την ήττα. Τα τέρματα των γηπεδούχων πέτυχαν ο Μάντζιος στο 35’ και ο Μάρτινς στο 58’.

Λίγες καλές ευκαιρίες είχε ο Λεβαδειακός στο ματς, όμως οι παίχτες του Νίκου Καραγεωργίου τις εκμεταλλεύτηκαν σε αντίθεση με τους ακρίτες που έχασαν και πέναλτι. Στο 35’ ο Μάντζιος με κεφαλιά αξιοποίησε τη σέντρα του Μουλόπουλου και άνοιξε το σκορ (1-0), ενώ καθοριστικό ήταν το πρώτο πεντάλεπτο στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Στο 53’ η Ξάνθη κέρδισε πέναλτι, ο Σολάρι αστόχησε και πέτε λεπτά μετά (58’), ο Λεβαδειακός εδραίωνε τη νίκη του. Σε σέντρα του Γιάντση, ο Μάρτινς με πλασέ διαμόρφωσε το 2-0. Η Ξάνθη επιτέθηκε μαζικά, όμως οι παίχτες του Μάουρι δεν είχαν τη τύχη με το μέρος τους, καθώς στο 64’ ο Ράνος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και ο Σολάρι στο 84’ σούταρε στο αριστερό κάθετο.

Κίτρινες: 52' Μανόλο, 69' Βασιλείου

Διαιτητής: Αρετόπουλος (Τρικάλων)

Λεβαδειακός (Καραγεωργίου): Πρζιρόβσκι, Μουλόπουλος, Λυκογιάννης, Γεωργίου, Μάγκας (85' Σανγκινέτι), Μαρτίνεθ, Κονέ, Μάρτινς, Μάνζτιος (90+2 Σκέμπης), Κάντζι, Γιάντσης (60' Βασιλείου).

Ξάνθη (Μάουρερ): Κυριακίδης, Μουκουάνα, Γούτας, Μάριν, Φλίσκας, Μπέρτος, Βάλλας, Σολτάνι, Νιτέ (64' Ράνος), Σολάρι, Κάλβο (79' Σουάρες).

ΟΦΗ-Άρης 2-0

Έσπασε το… ρόδι ο ΟΦΗ που πανηγύρισε τη πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκα στη 10η αγωνιστική. Οι Κρητικοί νίκησαν τον Άρη με 2-0 (Κουτσιανικούλης 53, Ίμπε 70’ αυτογκόλ) που έπαιζε με δέκα παίχτες από το 2ο λεπτό λόγω αποβολής με κόκκινη του Έλσνερ.

Πριν καν προλάβει να ιδρώσει τη φανέλα του ο Έλσνερ, πήρε το δρόμο για τα αποδυτήρια καθώς μετά το φάουλ που έκανε στον Παπάζογλου ο Σπάθας του έδειξε τη κόκκινη κάρτα στο 2ο λεπτό του αγώνα. Ο Διούδης απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Μακρή από την εκτέλεση φάουλ, όμως ο ΟΦΗ αν και είχε την αριθμητική υπεροχή δεν έβρισκε εύκολα τον τρόπο να περάσει τη μπάλα στην αντίπαλη περιοχή και γίνει απειλητικός.

Η είσοδος του Κουτσιανικούλη στο 36’ έκανε πιο επιθετικό τον ΟΦΗ που θα μπορούσε να προηγηθεί πριν το ημίχρονο με τον Περογαμβράκη αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ.

Ο ΟΦΗ μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος και στο 53’ βρήκε δίχτυα με τον Κουτσιανικούλη που με σουτ από τον άξονα λίγο έξω από τη περιοχή νίκησε τον Διούδη για το 1-0.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα (60’) ο ΟΦΗ έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ με τον Ζόρο αλλά η κεφαλιά του χτύπησε στο δοκάρι. Στο 71’ οι γηπεδούχοι εδραίωσαν τη νίκη τους με το αυτογκόλ του Ίμπε που προσπαθώντας να απομακρύνει έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Άρη (2-0).

Κίτρινες: 14' Κάλαϊτζιτς, 47' Μιλιάζες – 55' Πουλίδο, 56' Διούδης

Κόκκινες: 2' Ελσνερ

Διαιτητής: Σπάθας (Πειραιά)

ΟΦΗ: Δασκαλάκης, Μπούρμπος, Μιλιάζες, Τριποτσέρης, Ζόρο, Κάλαϊτζιτς (36' Κουτσιανικούλης), Μακρής, Ζε Εντουάρντο, Περογαμβράκης (67' Λαμπρόπουλος), Φραγκουλάκης, Παπάζογλου (79' Μακουκούλα)

Άρης: Διούδης, Πουλίδο, Μαργαρίτης, Τριανταφυλλάκος, Αγκάνθο (75' Μανιάς), Τάτος, Ιμπε, Σταυρόπουλος (15' Κύργιας), Νταμαρλής (80' Παπαδόπουλος), Ψυχογιός, Ελσνερ

7 γκολ: Σολάρι (Ξάνθη)

5 γκολ: Σαβιόλα (Ολυμπιακός), Ντε Μπλάσις (Αστέρας Τρίπολης), Αραβίδης Πανιώνιος)

Τελευταία τροποποίηση στις Παρασκευή, 14/06/2013 - 23:54