Άλωσε την Πόλη ο Ολυμπιακός 78-67 την Γαλατά

Με καρδιά πρωταθλητή Ευρώπης, ο Ολυμπιακός κατάφερε να φύγει νικητής από την Κωνσταντινούπολη κερδίζοντας την Γαλατασαράι με 78-67, πετυχαίνοντας την δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα ματς στη φετινή Ευρωλίγκα. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν το πάνω χέρι σε όλη την αναμέτρηση, κατάφεραν να προηγηθούν και με 16 πόντους διαφορά (30-42 στο ημίχρονο) και όταν οι Τούρκοι μείωσαν στο καλάθι στο τέλος της τρίτης περιόδου, δεν πτοήθηκαν, διατήρησαν τον έλεγχο και έφτασαν στη νίκη με 78-67.

Πολύ γρήγορα ο Ολυμπιακός κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό του να τρέξει ένα επί μέρους 15-0 και λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο να προηγηθεί με 7-19 για να κλείσει το πρώτο κομμάτι με 11-22.

Οι παίχτες του Μπαρτζώκα συνέχισαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο να έχουν τον πλήρη έλεγχο του ματς παίρνοντας μάλιστα διαφορά 16 πόντων (20-36) στο 18’ ενώ το ημίχρονο τους βρήκε μπροστά στο σκορ με 30-42.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι Τούρκοι πέρασαν στην αντεπίθεση διαρκείας με κύριους εκφραστές τους Τζαουάι και Ντάντλεϊ. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να καλύψουν την διαφορά αλλά να περάσουν μπροστά στο σκορ με 57-56 με τρίποντο του Αρόγιο.

Ο Ολυμπιακός ωστόσο δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, οι παίχτες του Μπαρτζώκα βρήκαν ελεύθερα σουτ από την περιφέρεια και με τρίποντες βόμβες των Περπέρογλου, Λοτζέσκι και Πρίντεζη πήρε διαφορά 7 πόντων (65-72) στο 36’. Στα τελευταία λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να φύγουν νικητές από το «Αμπντί Ιπεκτσί» με 78-67.

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 30-42, 57-59, 67-78

Γαλατασαράι (Αταμάν): Έρτσεγκ 7, Γκόρντον 5, Κοκσάλ 5 (1), Μαρκοϊσβίλι 7, Τζαουάι 22, Αλντεμίρ, Μάτσβαν, Αρόγιο 10 (2), Γκιουλέρ, Αρσλάν, Ντάντλεϊ 10, Ντόμερκαντ 1.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 11 (2), Λο 2, Ντάνστον 9, Σπανούλης 18 (2), Περπέρογλου 5 (1), Σλούκας 5 (1), Σίμονς 5, Πρίντεζης 5 (1), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 1, Λοτζέσκι 15 (2).

Τελευταία τροποποίηση στις Παρασκευή, 25/10/2013 - 00:10