«Πάνθηρας» στα Γιάννενα ο Πανιώνιος

Νικηφόρο πέρασμα από τα Γιάννενα έκανε ο Πανιώνιος κερδίζοντας τον ΠΑΣ με 1-0, στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 8ης αγωνιστικής στη Σούπερ Λίγκα. Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Ντούνης στο 37’.

Κακό ήταν το πρώτο μέρος στους «Ζωσιμάδες» με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να δημιουργήσουν ευκαιρίες και να παίξουν ποδόσφαιρο αξιώσεων.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε από τους γηπεδούχους με τον Βίλα στο 30’, ενώ τρία λεπτά αργότερα (33’) ο ΠΑΣ απείλησε με τον Κοροβέση. Η απάντηση του Πανιωνίου ήρθε στο 35’ με τον Μενδρινό και δύο λεπτά μετά (37’) οι «κυανέρυθροι» άνοιξαν το σκορ. Ύστερα από λάθος των Τζημόπουλου και Ντάσιου, ο Ντούνης με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν στο δεύτερο μέρος με το μακρινό σουτ του Κοροβέση στο 47’, ενώ στο 49’ ζήτησαν πέναλτι στο μαρκάρισμα του Τσουκαλά από τον Κούρο. Ο ΠΑΣ ανέβαζε στροφές ψάχνοντας την ισοφάριση και στο 73’ έφτασε κοντά στο γκολ με το μακρινό σουτ του Ίλιτς. Ο Πανιώνιος που κράτησε παθητικό ρόλο στο δεύτερο μέρος δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει το 0-1 και παραλίγο να πετύχει δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις αλλά μετά το πλασέ του Μαρουκάκη, η μπάλα χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι.

Κίτρινες: 89' Βελλίδης - 7' Κουλουχέρης, 62' Καλτσάς, 90'+4' Αραβίδης

Διαιτητής: Καλογερόπουλος (Αθηνών)

ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Ντάσιος (64' Στρούνα), Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Κολοβέτσιος, Λίλα, Κεϊτά (46' Βισέντο), Βίλα, Κοροβέσης (79' Κρητικός), Τσουκαλάς, Ίλιτς.

Πανιώνιος: Γιαννακόπουλος, Κούρντι, Κούρος, Αυλωνίτης, Κουλουχέρης, Καλτσάς, Μητρόπουλος, Ντούνης (65' Κολοβός), Γιάννου (87' Μαρουκάκης), Μενδρινός (79' Λαμπρόπουλος), Αραβίδης.