Σούπερ Λίγκα: Το πανόραμα της Κυριακής – 8η αγωνιστική

Η σπουδαία νίκη του Πανθρακικού μέσα στο γήπεδο της Λεωφόρου επί του Παναθηναϊκού, το δεύτερο συνεχόμενο «διπλό» του Άρη, και η πεντάρα της Ξάνθης εκτός έδρας επί της Καλλονής ξεχώρισαν στο «μενού» της Κυριακής για την 8η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα.

Ο Παναθηναϊκός είχε τις ευκαιρίες, όμως ο Πανθρακικός είχε την ουσία στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία των αγώνων της Κυριακής για την 8η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα. Η ομάδα της Κομοτηνής πέρασε νικηφόρα με 2-1 και έσπασε το επί 11 συναπτά έτη αήττητο του Παναθηναϊκού στο «Απόστολος Νικολαΐδης». Δεύτερη συνεχόμενη νίκη εκτός έδρας για τον Άρη που ανάσανε βαθμολογικά, αυτή την φορά με 1-0 στην Βέροια, ενώ άστραψε και βρόντηξε η Ξάνθη στο «Βικελίδης» επί της τυπικά γηπεδούχου Καλλονής Λέσβου με 5-1. Στην τρίτη θέση της βαθμολογίας πέρασε ο Εργοτέλης που έμεινε όρθιος με 1-1 στο «Γεντί Κουλέ» απέναντι στον ορεξάτο ΟΦΗ.Απόλλων και Παναιτωλικός έμειναν στο 1-1 στο γήπεδο της Ριζούπολης στο ντεμπούτο του Μπάμπη Τεννέ στον πάγκο του Απόλλωνα. Η 8η αγωνιστική ολοκληρώνεται τη Δευτέρα 21/10 με τον αγώνα ΠΑΣ Γιάννενα - Πανιώνιος στους "Ζωσιμάδες".

Παναθηναϊκός – Πανθρακικός  1 – 2

Οδυνηρή ήττα με 2-1 υπέστη ο Παναθηναϊκός μέσα στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας από τον Πανθρακικό στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκα, μια ήττα που «γκρέμισε» το αήττητο του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο επί 11 σερί χρόνια! Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχαν οι Ζεκίνια (18΄) και Ρομέου (75’), ενώ η ομάδα του Αναστασίου είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 67΄ με τον Φιγκερόα.

Ορεξάτοι μπήκαν στο γήπεδο οι παίκτες του Αναστασίου και μόλις στο 7΄ έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ: Από καλή προσπάθεια του Κλωναρίδη, η μπάλα έφτασε στον Μπεργκ που με προβολή δεν κατάφερε να την σπρώξει στα δίχτυα. Στο 15ο λεπτό ο Παναθηναϊκός άγγιξε το γκολ εκ νέου, όμως η κοντινή κεφαλιά του Μαρινάκη από το κόρνερ του Πράνιτς δεν βρήκε στόχο. Ο Πανθρακικός ευτύχησε στην πρώτη ουσιαστικά φορά που πάτησε περιοχή να σκοράρει! Ήταν το 18ο λεπτό όταν από σέντρα από αριστερά του Ντιόγκο ο Ζεκίνια με κεφαλιά σημάδεψε την αριστερή γωνία τουΚαπίνο, πιάνοντας στον ύπνο όλη την άμυνα του «τριφυλλιού» (0-1).

Το γκολ πείσμωσε τους γηπεδούχους που στο 21΄ έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Μπεργκ: Ο Σουηδός με πανέμορφη ντρίμπλα απέφυγε δύο αντιπάλους του στα καρέ της αντίπαλης ομάδας όμως το σουτ που επιχείρησε έδιωξε ενστικτωδώς ο Σέρεμετ σε κόρνερ. Στο 25΄ ο Μαρινάκης έβγαλε την σέντρα που όμως δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει ο Ατζαγκούν από κοντά. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού έφτασαν άλλες δύο φορές κοντά στην ισοφάριση που όμως δεν ήρθε: Με πρωταγωνιστή τον Πράνιτς και τις δύο φορές, μια στο 38΄ και την άλλη στο 45΄ όμως και τις δύο πάλι ο Σέρεμετ είπε «ΟΧΙ».

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανθρακικός με το ξεκίνημα σχεδόν παραλίγο να κάνει το 0-2: Ο Ζεκίνια έφυγε ωραία από αριστερά, έδωσε την μπάλα στο Κάσες που όμως υπό πίεση σημάδεψε το δοκάρι του Καπίνο στο 51΄.

Στο 62΄ σέντρα του Πράνιτς βρήκε τον Τριανταφυλλόπουλο που σούταρε, όμως και πάλι σε ετοιμότητα ο Σέρεμετ απέκρουσε έξοχα.  Στην εξέλιξη της φάσης οι «πράσινοι» διαμαρτύρονται για λανθασμένο καταλογισμό οφσάιντ σε μια φάση όπου ο διαιτητής αρχικά κατελόγισε πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού!

Στο 67΄ και με περιπετειώδη τρόπο ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε: Ο Ντίνα έξω από την περιοχή ελίχθηκε όμορφα, η μπάλα έφτασε στον Μπεργκ που προσπάθησε να κάνει τακουνάκι-πάσα, όμως η μπάλα από κόντρες έφτασε στον Φιγκερόα που μόνος απέναντι από τον Σέρεμετ σημάδεψε σωστά (1-1).

Στο 70΄ ο Κάσες από πλάγια θέση προσπάθησε να αιφνιδιάσει με δυνατό σουτ που όμως μπλόκαρε ο Καπίνο, και στο 75΄ ο Πανθρακικός θα ολοκληρώσει την έκπληξη: Από εκτέλεση φάουλ από δεξιά η μπάλα θα φτάσει στον ανενόχλητο Ρομέου που ολομόναχος από κοντά νίκησε σαν σε προπόνηση τον Καπίνο, σε μια φάση που η άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν απούσα (1-2). Στο 80΄ ο Μέντες είχε ένα καλό σουτ που πέρασε άουτ.

Διαιτητής: Κουκουλάκης (Ηρακλείου)

Βοηθοί: Φραγκιαδάκης (Δωδεκανήσου), Σταθόπουλος (Ηλείας)

Παναθηναϊκός (Γιάννης Αναστασίου): Καπίνο, Μαρινάκης, Σίλντενφελντ, Τριανταφυλλόπουλος, Νάνο, Μέντες, Πράνιτς, Ζέκα, Κλωναρίδης (60' Ντίνας), Ατζαγκούν (51' Φιγκερόα),  Μπεργκ

Πανθρακικός (Άκης Μάντζιος): Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Ντιόγκο, Μίκουλιτς, Σαρακατσάνος, Λαδάκης, Έμποου, Κάσες (85' Χρήστου), Ζεκίνια, Μπαϊκαρά, Ρομέου (79' Χασομέρης).

ΟΦΗ – Εργοτέλης  1 – 1

Ισόπαλοι με 1-1 αναδείχθηκαν ΟΦΗ και Εργοτέλης στην «μάχη της Κρήτης» που έγινε στο «Γεντί Κουλέ» στο Ηράκλειο στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκα. Διατήρησε το αήττητό του ο Εργοτέλης στο φετινό πρωτάθλημα ανεβαίνοντας μάλιστα στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Τα γκολ πέτυχαν οι Διαμαντάκος (28΄) και Παπάζογλου (41΄), ενώ ο ΟΦΗ είχε και δοκάρι με τον Κουτσιανικούλη.

Χωρίς φάσεις κύλισαν τα πρώτα 20 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και η πρώτη αξιόλογη στιγμή ανήκε στον ΟΦΗ που με δυνατό σουτ του Φραγκουλάκη στο 25΄ η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Από κλέψιμο του Ρομάνο στο 28΄ η μπάλα έφτασε στον Χαντί που με έξυπνη μπαλιά έβγαλε σε πλεονεκτική θέση τον Διαμαντάκο που με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Δασκαλάκη (0-1).

Στο 41΄ από εκτέλεση κόρνερ του Γκαλέτι ο Παπάζογλου με κοντινή κεφαλιά ισοφάρισε για τον ΟΦΗ σε 1-1.

Στο 2ο μέρος ο ΟΦΗ έφτασε κοντά στο γκολ με τον Φραγκουλάκη που με συρτό σουτ υποχρέωσε στο 57΄ σε δύσκολη επέμβαση τον Αθανασίου, ενώ στο 61΄ ο Κουτσιανικούλης ήταν άτυχος, αφού μόνος απέναντι από τον Αθανασίου σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Εργοτέλη.

Ο Παπάζογλου έχασε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία στο 76΄ για τον ΟΦΗ που ήταν σαφώς ανώτερος στο 2ο ημίχρονο, όμως δεν έπιασε καλά το σουτ από κοντά δίνοντας την ευκαιρία στον Αθανασίου να πιάσει την μπάλα.

Διαιτητής: Ιωάννης Καμπαξής (Εύβοιας)

ΟΦΗ (Σα Πίντο): Δασκαλάκης, Μπούρμπος, Τριποτσέρης, Μιλιάζες, Ζορό (68' Ζβασίγια), Φραγκουλάκης, Κάλαϊτζιτς, Βερόν (56' Ζε Εντουάρντο, Περογαμβράκης, Γκαλέτι (46' Κουτσιανικούλης), Ππαάζογλου.

Εργοτέλης (Πετράκης): Αθανασίου, Πίτσος, Τζανακάκης, Σαρρής, Πελέ (92' Κοζορώνης), Ρομάνο, Μεχία, Καρντόσο, Μπαντιμπανγκά (74' Μπουχαλάκης), Χαντί (90' Χαλκιαδάκης), Διαμαντάκος.

Βέροια – Άρης  0 – 1

Δεύτερη σερί εκτός έδρας νίκη για τον Άρη και μάλιστα με τον ίδιο σκόρερ, τον Ουντότζι, που επιβλήθηκε με 1-0 στη Βέροια επί της ομώνυμης ομάδας και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Με 8 (!) παίκτες τελείωσε τον αγώνα η ομάδα της Θεσσαλονίκης, λόγω αποβολών των Οικονομόπουλου, Αγκάνθο και Πουλίδο. Δεκατέσσερις συνολικά κίτρινες κάρτες (!) από τον διαιτητή Βοσκάκη που ήταν ο αρνητικός πρωταγωνιστής της συνάντησης στην Βέροια.

Χωρίς πολλές φάσεις κύλισε όλο σχεδόν το πρώτο μέρος αν εξαιρέσουμε τα άστοχα σουτ των Μρντάκοβιτς και Καλτσά στο 31΄ και 32΄ αντίστοιχα και ένα καλό σουτ του Παπαδόπουλου που απέκρουσε σε κόρνερ ο Αναστασόπουλος.

Στο 2ο ημίχρονο ο Άρης ευτύχησε στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία του να ανοίξει το σκορ: Από κόρνερ του Τάτου ο Νιγηριανός με κεφαλιά έκανε το 0-1 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Η Βέροια είχε δύο αξιόλογες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει με τους Μπαρκάν και Σισοκό, όμως την ουσία την είχε ο Άρης που πήρε τελικά το «τρίποντο». Ο διαιτητής Βοσκάκης απέβαλλε από τον πάγκο του Άρη τον Θεόδωρο Κάντα στο 81΄, και στις καθυστερήσεις του αγώνα απέβαλλε κατά σειρά τους Οικονομόπουλο (2η κίτρινη κάρτα), τον Αγκάνθο και τον Πουλίδο.

Ο Άρης εκτός των άλλων διαμαρτύρεται για ανύπαρκτα οφσάϊντ που του καταλογίσθηκαν στο πρώτο ημίχρονο.

Διαιτητής: Βοσκάκης (Ρεθύμνου)

Βέροια (Στόικα): Αναστασόπουλος, Μπεν, Αμαραντίδης, Γεωργιάδης, Μρντάκοβιτς (65΄ Ζεζίνιο), Μπαργκάν, Ορέστες, Σισόκο, Καλτσάς , Όστοιτς (76΄ Ντα Κόστα), Σιόντης (85΄ Σεγκούντο)

Άρης (Μιλίνκοβιτς): Διούδης, Μαργαρίτης, Έλσνερ, Πουλίδο, Ψυχογιός, Παπαδόπουλος (46΄ Αγκάνθο), Ηρακλής, Οικονομόπουλος, Τάτος, Ίμπε (60΄ Σταυρόπουλος), Ουντότζι (82΄ Αγγελούδης)

Καλλονή – Ξάνθη  1 – 5

Εντυπωσιακή η Ξάνθη συνέτριψε με 5-1 την τυπικά γηπεδούχο Καλλονή Λέσβου στο «Βικελίδης» για την 8η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα και πέρασε έστω προσωρινά στην 5η θέση της βαθμολογίας. Πολύ καλή στο ξεκίνημα του αγώνα η Καλλονή, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, όμως στη συνέχεια κατέρρευσε λόγω απειρίας και αδυναμίας της αμυντικής γραμμής.

Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχαν οι Σολάρι (24΄, 45΄, 90+2΄) και Σολτάνι (33΄, 54΄). Το μοναδικό τέρμα των γηπεδούχων σημείωσε ο Μαρσέλο με κεφαλιά στο 41ο λεπτό.

Μέσα σε διάστημα 20 λεπτών στο ξεκίνημα δεν θα ήταν υπερβολή αν λέγαμε ότι το σκορ θα μπορούσε να ήταν άνετα και …3-0 υπέρ της Καλλονής που μπήκε φουριόζα και έχασε μεγάλες ευκαιρίες στο 2΄ στο 7΄ στο 9΄ στο 20΄ και στο 21΄ με τους Χουανλού, Μαρσέλο και Λεοζίνιο.

Στο 23΄ απ΄ευθείας εκτέλεση φάουλ του Εστράδα έδιωξε ενστικτωδώς σε κόρνερ ο Σιδεράκης, όμως στην επόμενη φάση η Ξάνθη άνοιξε το σκορ: Ο Σολάρι στο 24΄ μετά από ψηλοκρεμαστή σέντρα στην καρδιά της άμυνας της Καλλονής με κεφαλιά από κοντά νίκησε τον Σιδεράκη (0-1). Προτού προλάβουν να συνέλθουν από το σοκ οι παίκτες της Καλλονής δέχθηκαν και δεύτερο γκολ: Στο 33΄ από ωραία σέντρα από δεξιά του Κάλβο ο Σολτάνι με κοντινή καρφωτή κεφαλιά έκανε το 0-2. Η Καλλονή κατάφερε να μειώσει σε 1-2 με τον Μαρσέλο, ύστερα από καλοζυγισμένη εκτέλεση φάουλ του Λεοζίνιο στο 41΄,  όμως δεν ήταν αυτό το σκορ του ημιχρόνου, αφού με την λήξη η Ξάνθη ανέβασε σε 1-3:  Εστράδα-Σολτάνι και Σολάρι «έκρυψαν την μπάλα» και ο Σολάρι από πολύ κοντά απλά την έσπρωξε στα δίχτυα, ένα πανέμορφο σε δημιουργία γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κάλβο έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Κάλβο που αφού απέφυγε τους αντιπάλους του έστειλε την μπάλα άουτ, μετά από πανέξυπνο στρώσιμο της μπάλας από τον Σολάρι. Στο 54΄ ο Σολτάνι έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην ομάδα του: Μετά από σοβαρό λάθος στο κέντρο από τους παίκτες της Καλλονής η μπάλα έφτασε στον ανενόχλητο Σολάρι που μπήκε ολομόναχος στην περιοχή της ομάδας της Λέσβου και την κατάλληλη στιγμή έκοψε την μπάλα για τον Σολτάνι που έκανε σαν σε προπόνηση το 1-4.

Στο 69΄ ο Σολάρι έδωσε στον αμαρκάριστο Βασιλακάκη που μπήκε γρήγορα από δεξιά , όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε σύριζα άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι.

Στο 75΄ ο Λεοζίνιο έχασε μια πολύ καλή ευκαιρία για να μειώσει, όμως το σουτ που έπιασε προσέκρουσε σε σώματα αμυνομένων πάνω στην γραμμή του τέρματος του Ζαρόπουλου. Στο 83΄ ο Αγρίτης με διπλή προσπάθεια απείλησε την εστία του Ζαρόπουλου, όμως το σουτ που επιχείρησε έφυγε πολύ πάνω από τα γκολπόστ.

Στις καθυστερήσεις ο Σολτάνι μετά από εξαιρετική ενέργεια έδωσε μισό γκολ στον Σολάρι που με διπλή προσπάθεια και αφού η μπάλα προσέκρουσε πρώτα στο δοκάρι έκανε το τελικό 1-5.

Διαιτητής: Γιάχος Αθανάσιος (Χίου)

Βοηθοί: Φαντόπουλος Νικόλαος, Χαρίσης Κοσμάς

ΑΕΛ Καλλονής (Ματζουράκης): Σιδεράκης, Αναστασιάδης, Γκάσιτς (Χωριανόπουλος 59'), Λεάντρο, Ποντάνι, Μαρσέλο, Σιλιγαρδάκης (Αγρίτης 58), Λεοζίνιο, Χουάνλου (Γάλας 66'), Γκαρσία, Καζάκης.

Ξάνθη (Μάουρερ): Ζαρόπουλος, Μπαξεβανίδης, Βάλλας, Γούτας, Μάρτινς, Φλίσκας, Ντιέ (Χοσέμι 73'), Κάλβο (Ράνος 84'), Σουάρες (Βασιλακάκης 63'), Σολτάνι, Σολάρι.

Απόλλων – Παναιτωλικός  1 – 1

Ισόπαλοι με 1-1 αναδείχθηκαν Απόλλων Σμύρνης και Παναιτωλικός στο γήπεδο της Ριζούπολης στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκα. Τα γκολ πέτυχαν οι Μπόγιοβιτς (αυτογκόλ 7΄) και Μελισσάς (73΄). Ντεμπούτο στον πάγκο του Απόλλωνα έκανε ο Μπάμπης Τεννές.

Με το «καλημέρα» η «Ελαφρά Ταξιαρχία» άνοιξε το σκορ: Από κόρνερ στο 7ο λεπτό ο Μπόγιοβιτς στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του (1-0). Η ομάδα του Αγρινίου στην συνέχεια αντέδρασε και έφτασε δύο φορές κοντά στο γκολ, μία με τον Κούσα στο 30ο λεπτό και την δεύτερη με τον Καμαρά στο 32΄ όπου και στις δύο περιπτώσεις ο Τζόρβας επενέβη σωτήρια. Η τελευταία φάση του ημιχρόνου ανήκε και πάλι στον Παναιτωλικό, όπου στο 45΄ με απ΄ευθείας εκτέλεση φάουλ ο Γκάλο είδε την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ.

Δεν είχε το ίδιο τέμπο το δεύτερο ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν την μεσαία γραμμή και τον Απόλλωνα να προσπαθεί να κρατήσει το «εύθραστο» 1-0. Μάλιστα στο 57΄ με τον Έγκον έχασε μια καλή ευκαιρία για να κάνει το 2-0.

Ο Παναιτωλικός τελικά κατάφερε να ισοφαρίσει στο 73΄: Ο Μελισσάς με ωραία επέλαση από αριστερά έφτασε μέχρι το ύψος της μεγάλης περιοχής όπου έβγαλε κάτι σαν σέντρα-σουτ και η μπάλα κατέληξε τελικά στα δίχτυα του Τζόρβα (1-1).

Διαιτητής: Αλέξανδρος Αρετόπουλος (Τρικάλων)

Απόλλων Σμύρνης (Τεννές): Τζόρβας, Χατζηζήσης, Δεληζήσης, Άλβαρες, Παντελιάδης, Κόρμπος (78' Ζουέλα), Τ. Καμαρά, Τσοκάνης (65' Μπάρκογλου), Γκουέλα, Διαμάντης (52' Έγκον), Φαρινόλα

Παναιτωλικός (Χάβος): Ραφαέλ, Κούσας, Α. Καμαρά (87' Καλογέρης), Μελισσάς, Γοδόι (60' Μπελόν), Ζούνιορ, Σφακιανάκης (46' Θεοδωρίδης), Γκάλο, Μπακάκης, Μπικέ, Μπόγιοβιτς

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της Κυριακής και η βαθμολογία

Βέροια – Άρης  0 – 1 (61΄ Ουντότζι)

Καλλονή – Ξάνθη  1 – 5 (41΄ Μαρσέλο – 24΄, 45΄, 90+2΄ Σολάρι, Σολτάνι (33΄, 54΄).

Απόλλων – Παναιτωλικός  1 – 1 (7΄ αυτ. Μπόγιοβιτς – 73΄ Μελισσάς)

ΟΦΗ – Εργοτέλης  1 – 1 (41΄ Παπάζογλου – 28΄ Διαμαντάκος)

Παναθηναϊκός – Πανθρακικός  1 – 2 (67΄ Φιγκερόα – 18΄ Ζεκίνια, 75΄ Ρομέου)