Με το δεξί ο Ολυμπιακός στη πρεμιέρα της Ευρωλίγκα (69-61)

Είναι ο πρωταθλητής κόσμου και το επιβεβαίωσε στο παρκέ όταν βρέθηκε να χάνει με 12 και 10 πόντους διαφορά αλλά τελικά γύρισε το ματς και πήρε τη νίκη με 69-61 επί της Μάλαγα. Ο λόγος για τον Ολυμπιακό που παραλίγο να πιαστεί στον… ύπνο από τους Ισπανούς, αλλά κάνοντας ένα εκπληκτικό καμ-μπακ λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου μέχρι και το φινάλε πήρε τη νίκη στο ΣΕΦ στη πρεμιέρα της φετινής Ευρωλίγκα έχοντας κορυφαίους τους Λοτζέσκι, Σλούκα και Πέτγουεϊ.

Ο Πρίντεζης άνοιξε… λογαριασμό στο ΣΕΦ πετυχαίνοντας το πρώτο καλάθι στο ματς, όμως οι Ισπανοί αντέδρασαν άμεσα, πέρασαν μπροστά και ξέφυγαν με +9 (8-17) με τους «ερυθρόλευκους» να μην έχουν εύκολες λύσεις.

Ίδιο μοτίβο και στη δεύτερη περίοδο με τον Βάσκεζ να δημιουργεί πολλά προβλήματα στους παίχτες του Μπαρτζώκα και να φορτώνει το «ερυθρόλευκο» καλάθι. Ο Πέτγουεϊ ξανάβαλε τον Ολυμπιακό στο ματς μειώνοντας σε 24-25,, όμως η Μάλαγα ξέφυγε πάλι και πήγε στο ημίχρονο με το σκορ υπέρ της 26-33.

Ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο φάνηκε να αλλάζει κάτι καθώς οι φιλοξενούμενοι είχαν καταφέρει να επιβάλλον τον ρυθμό τους και να ελέγχουν την διαφορά ενώ άντεξαν και στη πίεση των «ερυθρόλευκων» διατηρώντας τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (+10) 35-45 δυόμισι λεπτά πριν το φινάλε.

Εκεί ξεκίνησε και η «ερυθρόλευκη» αντεπίθεση η οποία συνεχίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο και είχε σαν αποτέλεσμα τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει επί μέρους 24-8 και να πανηγυρίζει τη νίκη με 69-61.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 26-33, 44-45, 69-61

Τελευταία τροποποίηση στις Παρασκευή, 14/06/2013 - 23:54