Πάλεψε, αλλά έχασε στην παράταση με 84-83 ο ΠΑΟ στη Λιθουανία

Μετά από έναν δραματικό σε εξέλιξη αγώνα ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 84-83 στην παράταση στο Βίλνιους από την Λιέτουβος Ρίτας στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων της Ευρωλίγκα. Κακή άμυνα, έλλειψη καθαρού μυαλού στην επίθεση και αστοχία κόστισαν την ήττα για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες μέρες μετά το εγχώριο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό. Από την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ξεχώρισαν οι Ματσιούλης και Μπατίστ απέναντι στην ομάδα της Λιθουανίας που είχε σε μεγάλη βραδιά τον Σεϊμπούτις που πέτυχε 19 πόντους με 4 τρίποντα. Φώτσης  και Ούκιτς έχασαν στα τελευταία δευτερόλεπτα την ευκαιρία να δώσουν τη νίκη στο τέλος του κανονικού αγώνα και της παράτασης, σε ένα χιτσκοκικό φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 42-42, 59-60, 74-74 (καν. αγώνας) 84-83 (παράτ.)

Οι παίκτες του Μπάουερμαν φάνηκαν πιο έτοιμοι αγωνιστικά και από την πρώτη κιόλας περίοδο δεν άφησαν τους παίκτες του Πεδουλάκη να ξεφύγουν στο σκορ, περνώντας μπροστά στο σκορ με 17-11 στα μέσα της 1ης περιόδου. Ο Παναθηναϊκός ξαναέχασε ένα προβάδισμα έξι πόντων (36-42), λόγω κακής άμυνας στην δεύτερη περίοδο για να κλείσει τελικά ισόπαλο το πρώτο ημίχρονο με 42-42.

Σεϊμπούτις και Ματσιούλις ήταν οι πρωταγωνιστές στην 3η περίοδο, που έκλεισε με ισχνό προβάδισμα του Παναθηναϊκού με 60-59, όμως το αμυντικό πρόβλημα παρέμενε άλυτο για την ομάδα του Πεδουλάκη και στην τελευταία περίοδο. Ο Δημήτρης Διαμαντίδης με τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (74-74).

Ίδια εικόνα…και ίδια λάθη και στην παράταση, όπου το «τριφύλλι» διατηρούσε μετά κόπων και βασάνων ένα μικρό προβάδισμα, που όμως και πάλι οι γηπεδούχοι κάλυψαν με  - ποιόν άλλον; - τον Σεϊμπούτις για να γίνει θρίλερ το ματς και πάλι στα τελευταία δευτερόλεπτα: Ο Γκιστ με κάρφωνμα στα 21΄΄ έδωσε προβάδισμα με 83-82, όμως ο Σεϊμπούτις στα 6΄΄ απάντησε για τους Λιθουανούς που πήραν τελικά την μεγάλη νίκη στην πρεμιέρα.

ΛΙΕΤΟΥΒΟΣ ΡΙΤΑΣ (Μπάουερμαν): Τέπιτς 6, Μπαμπράουσκας 10 (2), Παλάσιος 12, Σεϊμπούτις 19 (4), Γλυνιαδάκης, Γκετσεβίτσιους 7 (1), Λίντεκα, Κουκ 10 (2), Σονγκάιλα 13, Γέλοβατς 7.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Κάρι 12 (2), Μπατίστ 12, Φώτσης 3 (1), Ούκιτς 8, Λάσμε 4, Μαυροκεφαλίδης 10, Διαμαντίδης 6 (1), Γκιστ 10 (1), Παππάς 5, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 13 (1).

Τελευταία τροποποίηση στις Παρασκευή, 14/06/2013 - 23:54