Σούπερ Λίγκα: Το πανόραμα της Κυριακής – 6η αγωνιστική

Η «γκέλα» του ΠΑΟΚ στην Κρήτη και η ελπιδοφόρα εμφάνιση και νίκη του Παναθηναϊκού επί του Αστέρα Τρίπολης ξεχώρισαν από το «μενού» της Κυριακής για την 6η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα. Ο «δικέφαλος του βορρά» έμεινε στο 1-1 στο «Γεντί Κουλέ» με τον ΟΦΗ και έμεινε πίσω τρεις βαθμούς από την κορυφή της βαθμολογίας. Στην τρίτη θέση της βαθμολογίας «σκαρφάλωσε» ο Παναθηναϊκός που μετά από καλή εμφάνιση επιβλήθηκε με 2-1 στο γήπεδο της Λεωφόρου επί του Αστέρα Τρίπολης, στέλνοντας θετικά μηνύματα για τις δυνατότητες της φετινής ομάδας του Αναστασίου. Άστραψε και βρόντηξε ο Απόλλων που συνέτριψε με 4-2 στη Ριζούπολη τον Λεβαδειακό και ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Στην 4η θέση της βαθμολογίας ανέβηκε ο ΠΑΣ Γιάννενα που λύγισε με 2-1 στους «Ζωσιμάδες» την αντίσταση της Ξάνθης, ενώ χωρίς νίκη παραμένει στο πρωτάθλημα ο Άρης που έμεινε στο 0-0 στο «Βικελίδης» με αντίπαλο τον Παναιτωλικό και είναι καθηλωμένος στην ουρά της βαθμολογίας. Η 6η αγωνιστική ολοκληρώνεται την Δευτέρα 30/9  με τους αγώνες Πλατανιάς – Πανθρακικός και Καλλονή – Ατρόμητος.

Αναλυτικά:

ΟΦΗ – ΠΑΟΚ  1 – 1

ΟΦΗ και ΠΑΟΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1 στο Ηράκλειο για την 6η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα μετά από ένα χορταστικό παιχνίδι με πλήθος ευκαιριών εκατέρωθεν και τον ΠΑΟΚ να χάνει έδαφος στην μάχη της κορυφής. Ο ΟΦΗ άνοιξε το σκορ με τον Περογαμβράκη στο 15΄ και ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε στο 74΄ με τον Νέτσιντ.

Ο ΟΦΗ μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και μόλις στο 3ο λεπτό έχασε καλή ευκαιρία με τον Βερόν που σούταρε υπό καλές προϋποθέσεις, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Στο 15΄ επιβραβέυτηκε η υπεροχή των Κρητικών: Άψογος συνδυασμός των Κουτσιανικούλη – Περογαμβράκη και ο τελευταίος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0. Ο ΠΑΟΚ, ολοφάνερα εκτός ρυθμού, προσπάθησε να περάσει στην αντεπίθεση και στο 25΄ είχε μια καλή στιγμή με τον Αθανασιάδη, όμως η προσπάθειά του βρήκε σε ετοιμότητα τον Δασκαλάκη που απομάκρυνε το συρτό σουτ του επιθετικού του ΠΑΟΚ. Στο 41΄ ο Λάζαρ απείλησε για την ομάδα του Στέφενς, όμως και πάλι σε ετοιμότητα ο Δασκαλάκης έδιωξε με υπερένταση τον προδιαγραφόμενο κίνδυνο.

Ο ΠΑΟΚ έψαχνε την ισοφάριση, όμως ο ΟΦΗ ήταν αυτός που δημιούργησε την πρώτη φάση του 2ου ημιχρόνου: Με απ΄ευθείας εκτέλεση του Μιλιάζες ο Χακόμπο υποχρεώθηκε σε δύσκολη επέμβαση για τον ΠΑΟΚ. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση με παραλίγο αυτογκόλ του Μακρή όταν στο 55΄ άτσαλη απόκρουσή του βρήκε στο δοκάρι του Δασκαλάκη.

Η πίεση του ΠΑΟΚ έγινε πια ασφυκτική και στο 70΄ είχε διπλή ευκαιρία με Βούκιτς και Βίτορ για  να φτάσουμε στην φάση του 74ου λεπτού: Από εκτέλεση φάουλ του Λίνο η μπάλα έφτασε στην περιοχή του ΟΦΗ, όπου ο Νέτσιντ εκμεταλλευόμενος αδράνεια των αμυντικών από κοντά έκανε το 1-1.

Μετά το 1-1 και οι δύο ομάδες ανοίχτηκαν για να πετύχουν το 2ο γκολ που θα τους έδινε τη νίκη, όμως …έμειναν με την όρεξη, αφού η μπάλα δεν τους έκανε το χατήρι σε πολλές περιπτώσεις: Στο 81΄, στο 85΄ και στο 88΄  ο ΠΑΟΚ άγγιξε την νίκη, όπως επίσης και ο ΟΦΗ με πρωταγωνιστή τον Μακουκούλα που άλλαξε την εικόνα του ΟΦΗ όταν πέρασε στον αγώνα.

Διαιτητής: Μάνταλος (Αθηνών)

ΟΦΗ (Δερμιτζάκης): Δασκαλάκης, Μπούρμπος, Μιλιάζες, Τριποτσέρης, Ζόρο (23' Ζβασίγια), Βερόν, Μακρής, Ζε Εντουάρντο (66' Φραγκουλάκης), Περογαμβράκης, Κουτσιανικούλης, Παπάζογλου (86' Μακουκούλα)

ΠΑΟΚ (Στέφενς): Χακόμπο, Κίτσιου, Λίνο, Κατσουράνης, Βίτορ, Τζιόλης, Λάζαρ (64' Λόρενς), Στοχ, Σαλπιγγίδης (64' Γεωργιάδης), Βούκιτς (71' Νέτσιντ), Αθανασιάδης

Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης  2 – 1

Την καλύτερή του φετινή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Παναθηναϊκός που λύγισε με 2-1 την αντίσταση του Αστέρα Τρίπολης στο «Απόστολος Νικολαΐδης» στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκα και αναρριχήθηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Τα γκολ για τους «πράσινους» πέτυχαν οι Μπεργκ (59΄)  και Φιγκερόα (77΄), ενώ ο Αστέρας είχε ισοφαρίσει προσωρινά με τον Ντε Μπλάσις στο 60ο λεπτό.

Σε όλο σχεδόν το πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Αναστασίου είχε την υπεροχή, χάνοντας πολλές ευκαιρίες με τους Ζέκα (9΄), Κλωναρίδη (14΄), Μπεργκ (28΄) και Ντίνα στο 45΄. Ο Παναθηναϊκός είχε σε εξαιρετική μέρα τους Κλωναρίδη και Ντίνα που προκαλούσαν πολλά ρήγματα από τα πλάγια στην άμυνα του Αστέρα που αδυνατούσε να βγει με αξιώσεις μπροστά.

Αποφασισμένος να πάρει τη νίκη μπήκε στο 2ο μέρος ο Παναθηναϊκός που ανέβασε ψηλά την πίεση και έχασε τρεις πολύ καλές ευκαιρίες σε διάστημα έξι λεπτών στο πρώτο 7λεπτο της επανάληψης: Ζέκα και Μπεργκ δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Ερνάντες, όμως στο 59΄ άνοιξε το σκορ:  Από προσπάθεια του Σίλντεφελντ η μπάλα έφτασε στον Μπεργκ και με υπέροχη προσπάθεια ο Σουδός φορ την έστειλε στα δίχτυα του Ερνάντες (1-0).

Με την σέντρα κιόλας (!) ο Αστέρας κατάφερε να ισοφαρίσει εκμεταλλευόμενος μια προσωρινή αδράνεια στην άμυνα του Παναθηναϊκού:  Ο Ντε Μπλάσις πήρε ωραία την μπάλα και αφού απέφυγε τον Τριανταφυλλόπουλο έκανε το 1-1, σίγουρα μια αναπάντεχη εξέλιξη στον αγώνα όπου οι γηπεδούχοι είχαν την ολοκληρωτική υπεροχή.

Το γκολ αυτό πείσμωσε τους παίκτες του «τριφυλλιού» και πίεσαν για το γκολ και το πέτυχαν με την «χρυσή» αλλαγή του Αναστασίου τον Φιγκερόα: Σέντρα του Λαγού και κοντινή προβολή του Φιγκερόα και …έτσι απλά ο Παναθηναϊκός πήρε τελικά αυτό που ήθελε (2-1).

Διαιτητής: Παππάς (Αθηνών),

Παναθηναϊκός (Αναστασίου): Καπίνο, Τριανταφυλλόπουλος, Ρισβάνης, Σίλντενφελντ, Νάνο, Λαγός, Ζέκα, Πράνιτς, Κλωναρίδης (74' Φιγκερόα), Ντίνας (80' Μέντες), Μπεργκ (90' Μπαϊράμι).

Αστ. Τρίπολης (Τσιώλης): Ερνάντες, Τσαμπούρης, Γκοιάν, Κοντοές, Πιπίνης, Ζησόπουλος (81' Καράσκο), Ουσέρο, Γκρατσίνι (54' Εντό), Ντε Μπλάσις, Ναβάρο, Μπαράλες (77' Χουάνμα)

Απόλλων – Λεβαδειακός  4 – 2

«Πολύ σκληρός για να πεθάνει» ο Απόλλωνας που αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο τέλος πήρε μια θριαμβευτική νίκη με 4-2 στη Ριζούπολη απέναντι στον Λεβαδειακό για την 6η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα. Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Βοσνιάδη πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα και ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη της βαθμολογίας.

Το σκορ άνοιξε για τους φιλοξενούμενους ο Κονέ στο 33ο λεπτό, όμως ο Απόλλωνας βρήκε το σθένος και γύρισε το ματς χάρη σε γκολ των Κόρμπου στο 41΄ και Δεληζήση στο 49΄.  Ο Λεβαδειακός «αφυπνίστηκε» από το 2ο γκολ και πίεσε για την ισοφάριση που ήλθε τελικά στο 61΄ με τον Μάρτινς.

Οι παίκτες του Βοσνιάδη δεν το έβαλαν κάτω και με πλασέ του Φαρινόλα από πλάγια θέση έκαναν το 3-2, ίσως στο καλύτερο παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής που ολοκληρώθηκε με ένα τέταρτο γκολ από τον Μπάρκογλου στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Διαιτητής: Θανάσης Γιάχος (Χίου)

Απόλλων Σμύρνης (Βοσνιάδης): Τζόρβας, Χατζηζήσης, Διαμάντης, Βέρτζος, Δεληζήσης, Καμαρά, Κόρμπος, Τσιλιγκίρης (46' Φαρινόλα), Πετρόπουλος, Έγκον (62' Μπάρκογλου), Γκουέλα (88' Άλβαρες)

Λεβαδειακός (Τάκης Λεμονής): Στρατηλάτης, Μουλόπουλος, Λυκογιάννης, Σανγκινέτι, Μαρτίνεθ, Ορτέγκα, Καπό (80' Βασιλείου), Μάντζιος, Κάντζι (46' Μάρτινς), Λαμπρόπουλος (74' Μπούστο), Κονέ

ΠΑΣ Γιάννενα – Ξάνθη  2 – 1

Αγχωτική νίκη με 2-1 πήρε ο ΠΑΣ Γιάννενα στους «Ζωσιμάδες» επί της Ξάνθης που αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 45ο λεπτό λόγω αποβολής του Βάλλα. Τα γκολ για τους γηπεδούχους που ανέβηκαν στην 4η θέση της βαθμολογίας μαζί με τον Εργοτέλη πέτυχαν οι Κοροβέσης στο 6ο λεπτό και Κολοβέτσιος στο 77΄ της αναμέτρησης, ενώ η Ξάνθη είχε φέρει προσωρινά το ματς στα ίσια στο 73΄ με τον Ράνο.

Σολτάνι και Τσάβες ξεχώρισαν από τους νικητές απέναντι στους πεισματάρηδες παίκτες του Μάουερ που παρά το ότι έπαιζαν για ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο βρήκαν το σθένος και «χτύπησαν» στα ίσια το ματς.

Διαιτητής: Τριτσώνης

ΠΑΣ Γιάννινα (Παντελής): Βελλίδης, Μιχαήλ, Κολοβέτσιος, Τζημόπουλος, Τσουκαλάς, Λίλα, Κοροβέσης, Τσάβες (Στρούνα 91'), Ντε Βινσέντι (Βίλα 60'), Ίλιτς (Κεϊτά 82').

Ξάνθη (Μάουρερ): Κυριακίδης, Γούτας, Βάλλας, Μπαξεβανίδης, Μπέρτος, Ντε Γκούζμαν, Ντιέ, Μάνταλος, Μαρέν (Ράνος 56'), Σολτάνι (Κάλβο 75'), Σολάρι (Χοσέμι 46').

Άρης – Παναιτωλικός 0 – 0

Λύγισαν από το άγχος οι παίκτες του Άρη που δεν κατάφεραν ούτε την Κυριακή να πάρουν την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα μένοντας στο 0-0 απέναντι στον Παναιτωλικό για την 6η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα. Πολλές ευκαιρίες, ένα δοκάρι με τον Αγκάνθο στο 32΄ και απουσία καθαρού μυαλού στην τελική προσπάθεια για την ομάδα του Μιλίνκοβιτς που παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας χωρίς ακόμη νίκη. Καλές εντυπώσεις άφησε ο Παναιτωλικός που βγήκε με αξιώσεις αρκετές φορές στην επίθεση αναζητώντας το «τρίποντο» της νίκης σε μια ιδιαίτερα «καυτή» έδρα.

Διαιτητής: Τοπούζης

Άρης (Μιλίνκοβιτς): Διούδης, Πουλίδο, Τριανταφυλλάκος (27' Οικονομόπουλος), Αγκάνθο, Τάτος (66' Αγγελούδης), Ουντότζι, Τσουμάνης, Παπαδόπουλος, Σταυρόπουλος (58' Ίμπεχ), Ψυχογιός, Έλσνερ

Παναιτωλικός (Χάβος): Μπρακάλι, Κούσας, Καμαρά, Μελισσάς, Γοδόι, Πόι (64' Σφακιανάκης), Ζούνιορ (83' Μουμίν), Γκάλο, Μπακάκης, Μπικέ, Μπόγιοβιτς (88' Πασάς)

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της Κυριακής και η βαθμολογία

Άρης – Παναιτωλικός       0 – 0

Απόλλων – Λεβαδειακός  4 – 2 (41΄ Κόρμπος, 49΄Δεληζήσης, 64΄ Φαρινόλα, 90+4’  Μπάρκογλου – 33΄ Κονέ, Μάρτινς  41΄)

ΟΦΗ – ΠΑΟΚ                       1 – 1 (15΄ Περογαμβράκης – 74΄ Νέτσιντ)

ΠΑΣ Γιάννενα – Ξάνθη      2  - 1 (6΄ Κοροβέσης, 77΄ Κολοβέτσιος – 73΄ Ράνος)

Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης  2 – 1 (59΄ Μπεργκ,  77΄ Φιγκερόα – 60΄ Ντε Μπλάσις)