Χρυσοί τρικολόρ στο Ευρωμπάσκετ

Για πρώτη φορά στην ιστορία της στη τρίτη συμμετοχή της σε τελικό Ευρωμπάσκετ, η Γαλλία στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης συντρίβοντας στον τελικό της Σλοβενίας την Λιθουανία με 80-66.

Οι Γάλλοι πήραν από το ξεκίνημα του αγώνα το προβάδισμα στο σκορ επιβάλλοντας τον ρυθμό τους και έβρισκαν εύκολα λύσεις από τους Μπατούμ και Αζινσά. Από τη Λιθουανία ο Κλέιζα ήταν σε εκπληκτική βραδιά και προσπάθησε να πάρει την ομάδα στις πλάτες του πετυχαίνοντας 11 πόντους στη πρώτη περίοδο.

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Οι τρικολόρ με τον Μπατούμ σε μεγάλη βραδιά κατάφεραν με σερί 14-0 να ξεφύγουν με 16 πόντους διαφορά στο ημίχρονο και να βάζουν γερή υποψηφιότητα για το χρυσό μετάλλιο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η κυριαρχία των Γάλλων συνεχίστηκε με την διαφορά να φτάνει στη μέγιστη τιμή της (+22 64-42). Οι Λιθουανοί που έδειχναν ανήμποροι να ξαναμπούν στο ματς προσπάθησαν να ροκανίσουν τη διαφορά και να πλησιάσουν στους 16 (66-50). Με τον Τόνι Πάρκερ να βρίσκει στόχο η διαφορά εκτοξεύτηκε πάλι στο +20 για την Γαλλία (74-54) στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκάλεπτου. Οι Γάλλοι έκτοτε κατέβασαν ταχύτητα ελέγχοντας πάντα το ρυθμό του αγώνα και έφτασαν άνετα και δίκαια στη νίκη με 80-66.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 50-34, 68-50, 80-66

Γαλλία (Κολέ): Λοβερνέ 2, Μπατούμ 17(3), Ντιό 5(1), Πετρό 8, Καουντί, Πάρκερ 12, Ερτέλ, Πιετρούς 6, Ντε Κολό 4, Ντιαό 15(1), Αζινσά 4, Ζελαμπάλ 7.

Λιθουανία (Καζλάουσκας): Μοτεγιούνας, Καλνιέτις 19(2), Κουζμίνσκας, Λαβρίνοβιτς 7(1), Ματσιούλις 7(1), Σεϊμπούτις 10, Κλέιζα 20(3), Πότσιους 3, Βαλαντσιούνας, Γιαβτόκας.

Χάλκινη η Ισπανία

Το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας κατέκτησε η Ισπανία που νίκησε στο μικρό τελικό την Κροατία με 92-66.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 47-36, 63-48, 92-66

Ισπανία (Ορένγκα): Αγκιλάρ, Ρούντι Φερνάντεθ 8(1), Σέρχιο Ροντρίγκεθ 2, Ρέι 4, Καλντερόν 8(2), Ρούμπιο 6, Κλαβέρ 16(1), Σαν Εμετέριο 5(1), Γιουλ 21(5), Γκασόλ 17(1), Γκάμπριελ 5(1).

Κροατία (Ρέπεσα): Τόμιτς 1, Άντριτς 2, Ντρέιπερ 5, Μπογκντάνοβιτς 22(4), Σάριτς 6(1), Ρούντεζ 5(1), Ούκιτς 12(2), Σίμον 3(3), Ντέλας 2, Ζόριτς 8.

Τελευταία τροποποίηση στις Παρασκευή, 14/06/2013 - 23:54