Σούπερ Λίγκα: Το πανόραμα της Κυριακής-5η αγωνιστική

Τους πρώτους του βαθμούς «πέταξε» ο Ολυμπιακός στο φετινό πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκα καθώς οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν στο 0-0 με τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο. Η διαφορά που χωρίζει πλέον τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό από τον δεύτερο ΠΑΟΚ μειώθηκε στο πόντο, μετά τη νίκη του «δικεφάλου» με 1-0 επί του Πλατανιά στη Τούμπα. Με το ίδιο σκορ (1-0) νίκησε ο Πανθρακικός την Βέροια αλλά και ο Λεβαδειακός τον ΠΑΣ Γιάννινα. Τέλος στο Ηράκλειο ο Εργοτέλης με τον Πανιώνιο μοιράστηκαν γκολ και βαθμούς (1-1). Η αυλαία της 5ης αγωνιστικής θα πέσει την Δευτέρα με τον αγώνα Ξάνθη-Άρης (19:30).

Αναλυτικά:

ΠΑΟΚ-Πλατανιάς 1-0

Με σκόρερ τον Βούκιτς ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Πλατανιά στη Τούμπα και να επικρατήσει με 1-0 για την 5η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα.

Ο Σέρβος μεσοεπιθετικός έδωσε λύση στον «δικέφαλο» για δεύτερη φορά σε διάστημα λίγων ημερών καθώς είχε προηγηθεί το νικητήριο τέρμα του στις καθυστερήσεις στο ματς με την Σαχτιόρ.

Κακός ήταν ο ΠΑΟΚ στο πρώτο μέρος όπου είχε την κατοχή της μπάλας αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες στην καλά στημένη άμυνα των φιλοξενούμενων.

Ο Πλατανιάς έχασε την πρώτη καλή στιγμή στο ματς με τον Φάισκα στο 3’ ενώ είχε και ευκαιρία με σουτ του Ναζλίδη στο 31’.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές και με την είσοδο του Βούκιτς έγινε πιο επιθετικός. Ο Σέρβος στο 58’ με ωραίο κοντρόλ απέφυγε τον Φάισκα, και με σουτ νίκησε τον Γεωργαλλίδη για το 1-0.

Δύο λεπτά νωρίτερα (56’) ο Πλατανιάς έφτασε κοντά στο γκολ με τον Τόρες, ενώ στο 62’ οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μια ανάσα από την ισοφάριση με τον Ναζλίδη σε εκτέλεση φάουλ αλλά η μπάλα βρήκε στο κάθετο δοκάρι. Ο ΠΑΟΚ είχε δύο καλές στιγμές μετά το γκολ με τους Αθανασιάδη (65’) και Στοχ (82’) χωρίς όμως αποτέλεσμα και το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Κίτρινες: 58' Βούκιτς, 72' Λάζαρ, 90'+1' Βίτορ - 63' Τόρες, 72' Ζουμπουλάκης

Διαιτητής: Στυλιάρας (Αιτωλοακαρνανίας)

ΠΑΟΚ: Χακόμπο, Κίτσιου, Λίνο (77' Σκόνδρας), Κατσουράνης, Βίτορ, Τζιόλης, Λάζαρ, Λούκας, Στοχ, Σαλπιγγίδης (46' Βούκιτς), Αθανασιάδης (73' Νέτσιντ).

Πλατανιάς: Γιωργαλλίδης, Ζουμπουλάκης, Ράφαελ, Φαϊσκα, Φερνάντες, Τετέ (75' Στόλερ), Αγκιλέρα, Μοράλ (64' Πόποβιτς), Γουνδουλάκης (64' Μπέλιτς), Τόρες, Ναζλίδης.

Εργοτέλης-Πανιώνιος 1-1

Με τον βαθμό της ισοπαλίας έφυγε από το Ηράκλειο ο Πανιώνιος που αναδείχτηκε ισόπαλος με τον Εργοτέλη με 1-1. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 68’ με τον Μπαμ Μπαμ και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πανιώνιος ισοφάρισε με πέναλτι του Αραβίδη.

Μέτριο ως κακό παιχνίδι έγινε στο πρώτο μέρος με καλύτερη φάση του 44ου λεπτού, όταν ο Αθανασίου έδιωξε με τα πόδια το γύρισμα του Παναγιωτούδη.

Στο δεύτερο μέρος ο Πανιώνιος μπήκε πιο ορεξάτος και στο 56’ βρέθηκαν κοντά στο γκολ αλλά ο Αθανασίου είπε «όχι» στον Γιάννου.

Στο 68’ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με ψύχραιμο πλασέ του Μπαμ Μπαμ (1-0). Πέντε λεπτά πριν το τέλος ο Εργοτέλης θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματα του και να σφραγίσει τη νίκη αλλά ο Μπαμ Μπαμ δεν γύρισε τη μπάλα στον ολομόναχο Μπαντιμπαγκά και η ευκαιρία χάθηκε. Στις καθυστερήσεις του ματς ο Πίτσος ανέτρεψε τον Λαμπρόπουλο στη περιοχή και ο Αραβίδης από την άσπρη βούλα διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Κάρτες: Μητρόπουλος 51', Καρντόσο 63', Μπαμ Μπαμ 68', Ρομάνο 76', Σαρρής 79', Πίτσος 90'

Διαιτητής: Δημητρόπουλος (Φθιώτιδας)

Εργοτέλης (Πετράκης): Αθανασίου, Πίτσος, Τζανακάκης, Σαρρής, Μεχία, Καρντόσο, Χαντί (Μπαντιμπανγκά 63'), Μπαμ Μπαμ, Μπουχαλάκης (Πελέ 60'), Ρομάνο, Αναστασάκος (Διαμαντάκος 87').

Πανιώνιος (Παντελής): Γιαννακόπουλος, Κούρντι, Λαμπρόπουλος, Αυλωνίτης, Κούρος, Μητρόπουλος, Παναγιωτούδης (Καμπάνταης 72'), Μενδρινός, Κολοβός (Λάζνικ 85'), Αραβίδης, Γιάννου.

Λεβαδειακός –ΠΑΣ Γιάννινα 1-0

Σεφτέ στις νίκες έκανε ο Λεβαδειακός καθώς στη πέμπτη αγωνιστική πέτυχε τη πρώτη του νίκη κερδίζοντας με 1-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα. Το μοναδικό τέρμα του αγώνα πέτυχε ο Λαμπρόπουλος στο 11’.

Καλύτερος ήταν ο Λεβαδειακός στο πρώτο μέρος και στο 11΄βρήκε δίχτυα με την κεφαλιά του Λαμπρόπουλου μετά από εκτέλεση κόρνερ (1-0). Οι γηπεδούχοι είχαν και άλλες καλές στιγμές με τους Σανγκινέτι στο 13’ και Μάντζιο στο 23’.

Οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν μετά το πρώτο ημίωρο και συγκεκριμένα στο 31’ όταν ο Ίλιτς βρέθηκε τε α τετ, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός βελτιώθηκε και στο 54’ ο ΠΑΣ άγγιξε την ισοφάριση με τον Ντε Βινσέντι αλλά το σουτ σταμάτησε στο δοκάρι. Δέκα λεπτά αργότερα (64’) ο Βοιωτοί βρέθηκαν κοντά σε δεύτερο τέρμα με την κεφαλιά στο δοκάρι του Ορτέγκα και το σουτ του Κάντζι σε κενή εστία που έφυγε άουτ. Στο 70’ ο Μάντζιος βρέθηκε τε α τετ αλλά σούταρε ψηλά άουτ.

Κίτρινες: 64'Μανόλο, 77' Λυκογιάννης-42' Ντε Βισέντι, 71' Κορβέσης

Διαιτητής: Αμπάρκιολης

Λεβαδειακός: Στρατηλάτης, Μουλόπουλος, Μανόλο, Σανγκινέτι, Λυκογιάννης, Μαχαίρας (46' Πετράτσι), Λαμπρόπουλος, Ορτέγκα (76' Γιάντσης), Μάντζιος, Καπό (67' Ροτζέριο), Καντζί.

ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Ντάσιος (51' Κοροβέσης), Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Κολοβέτσιος, Τσουκαλάς (90' Κρητικός), Βίλα (84' Στρουνά), Λίλα, Ιλιτς, Ντε Βισέντι, Τσάβες.

Πανθρακικός-Βέροια 1-0

Τη δεύτερη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε ο Πανθρακικός που επικράτησε στην έδρα του της Βέροιας με 1-0. Το μοναδικό τέρμα πέτυχε ο Ιγκόρ στο 42΄, ενώ η Βέροια ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίχτες λόγω αποβολή του Μπάρμπα στο 86’. Αμφίρροπο παιχνίδι έγινε στο πρώτο μέρος με την Βέροια να είναι πιο απειλητικοί με τις γρήγορες επιθέσεις της, όμως οι γηπεδούχοι ήταν πιο ουσιαστικοί και στο 42’ άνοιξαν το σκορ με τον… συνήθη ύποπτο Ιγκόρ 1-0 (4 γκολ σε 5 ματς).

Η Βέροια προσπάθησε να απαντήσει στο 53’ με τον Μρντάκοβιτς, αλλά το σουτ απέκρουσε ο Σέρεμετ, ενώ τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα για τους φιλοξενούμενους όταν αποβλήθηκε στο 86’ ο Μπάρμπας με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Κίτρινες:64΄Λαδάκης - 8΄ Αμαραντίδης, 65΄Μπαργκάν, 70΄Μπάρμπας

Κόκκινες: 86΄Μπάρμπας

Διαιτητής: Κύζας (Δράμα)

Πανθρακικός: Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Ντιόγκο, Ρομέου (90΄Κατσικοκέρης), Μίκουλιτς, Ντε Σόουζα, Λαδάκης, Μπαϊκαρά, Κάσες (77΄Εμπόου), Τζάνης (67΄Ζεκίνια), Χρήστου.

Βέροια: Αναστασίου, Μπάρμπας, Καλτσάς, Ορέστες, Αμαραντίδης, Γεωργιάδης, Μπεν, Τραπ (74΄Όστοιτς), Μρντάκοβιτς, Ζεζίνιο (46΄Σιόντης), Μπαργκάν (84΄Παυλίδης)

Παναιτωλικός-Ολυμπιακός 0-0

Η ήττα από την Παρί Σεν Ζερμέν για το Τσάμπιονς Λιγκ είχε και… παρενέργειες για τον Ολυμπιακό στη Σούπερ Λίγκα καθώς οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπόρεσαν αν την ξεπεράσουν και να επιστρέψουν στις νίκες. Αντίθετα έμειναν στο 0-0 με τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο, χάνοντας για πρώτη φορά βαθμούς.

Ο Ολυμπιακός είχε την υπεροχή στο ματς όμως δεν μπορούσε να διασπάσει τη διπλή ζώνη άμυνα των γηπεδούχων και να δημιουργήσει προϋποθέσεις για κάτι καλό. Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα έγινε στο 7’ από στημένη μπάλα στο φάουλ του Βάις, ενώ στο 26’ ο Σαβιόλα σημάδεψε στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού. Ο Παναιτωλικός στο 42’ απείλησε με τον Καμαρά να σουτάρει πάνω στον Ρομπέρτο, ενώ η τελευταία φάση των πρώτων 45 ανήκε πάλι στον Ολυμπιακό με το άστοχο φάουλ του Μήτρογλου. Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους να «φωνάζουν» για τα διαιτητικά λάθη του Σιδηρόπουλου που σφύριζε τα φάουλ με ευκολία έξω από τη περιοχή τους ενώ «έκλεινε» τα μάτια σε φάουλ των «ερυθρόλευκων».

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ανεβάσει ρυθμό και να απειλήσει πάλι από στημένες μπάλες όμως από το 65’ ο Παναιτωλικός ανέβηκε και ζήτησε το γκολ στο 67’ όταν ο Καμαρά έβγαλε σέντρα αλλά ο Μανωλάς πρόλαβε και απομάκρυνε προ του Μπόγιοβιτς. Οι γηπεδούχοι στα τελευταία λεπτά έψαξαν το νικητήριο γκολ αλλά ήταν άτυχοι καθώς στο 83’ ο Σφακιανάκης κλώτσησε αέρα. Στο φινάλε του ματς ο Μήτρογλου βρήκε δίχτυα με κεφαλιά μετά το φάουλ του Χολέμπας αλά ήταν σε θέση οφσάιντ και το γκολ δεν μέτρησε, ενώ στις καθυστερήσεις ο Ράφαελ είπε «όχι» με εκπληκτική απόκρουση σε φ΄’αουλ του Χολέμπας.

Κίτρινες: 34' Κούσας, 36' Γοδόι, 45' Μπικέι, 90'+ Μελισσάς, 90'+ Κουτσοσπύρος

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)

Παναιτωλικός: Ράφαελ, Γκάλο, Μπικέι, Κούσας, Μελισσάς, Τζούνιορ, Γοδόι, Θεοδωρίδης (78' Μύγας), Μπακάκης, Καμαρά (90'+ Κουτσοσπύρος), Μπόγιοβιτς (82' Σφακιανάκης)

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Μανιάτης, Σιόβας, Μανωλάς, Χολέμπας, Μασάντο (52' λ.τρ. Εντινγκά), Σάμαρης (73' Γιαταμπαρέ), Τσόρι (55' Κάμπελ), Βάις, Σαβιόλα, Μήτρογλου