Σούπερ Λίγκα: Το πανόραμα της 3ης αγωνιστικής

Νέα βαθμολογική απώλεια για τον Παναθηναϊκό που έμεινε στο 1-1 με την Βέροια στη Λεωφόρο. Οι «πράσινοι» αν και είχαν την εδαφική υπεροχή και την κυκλοφορία δεν μπόρεσαν να πάρουν το βαθμολογικό τρίποντο και έτσι για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα «πέταξαν» πολύτιμους βαθμούς.

Στο ΟΑΚΑ η Καλλονή πανηγύρισε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της κερδίζοντας τον ΠΑΣ με 1-0. Στα Πηγάδια, η Ξάνθη έμεινε στο 0-0 με τον Εργοτέλη σε ένα ματς με ελάχιστες καλές στιγμές στις δύο εστίες. Η 2η αγωνιστική θα συνεχιστεί την Κυριακή με το κυρίως πιάτο και θα ολοκληρωθεί την Δευτέρα με δύο αγώνες.

Αναλυτικά:

Καλλονή-ΠΑΣ Γιάννινα 1-0

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η Καλλονή που επικράτησε με 1-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στο ΟΑΚΑ. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Λεοζίνιο στο 54’.

Καλύτερα ξεκίνησε η Καλλονή ελέγχοντας το ρυθμό του αγώνα  και είχε κορυφαία ευκαιρία στο πρώτο μέρος το δοκάρι του Μανούσου στο 31ο λεπτό με τη μπάλα να χτυπάει στο αριστερό δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος πάλι οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή και άνοιξαν το σκορ στο 54’ με τον Λεοζίνιο που αξιοποίησε τη π΄σα του Γκαρσία και πλάσαρε τον Βελλίδη 1-0.

Η Καλλονή μετά το γκολ οπισθοχώρησε, έδωσε χώρο στους παίχτες του ΠΑΣ που έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 71’ με τον Βάλλα. Σταδιακά οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και κράτησαν το 1-0 μέχρι το φινάλε.

Κίτρινες: 90'+ Χωριανόπουλος - 50' Ίλιτς, 84' Κολοβέτσιος

Διαιτητής: Μαντάκης (Ημαθίας)

Καλλονή (Γ. Ματζουράκης): Σιδεράκης, Χωριανόπουλος, Ποντάνι, Λεάντρο, Αναστασιάδης, Φαρία (66' Σιλιγαρδάκης), Άλβες, Λεοζίνιο, Μανούσος, Γκαρσία (89' Βλαστέλλης), Καζάκης (74' Γκάσιτς).

ΠΑΣ Γιάννινα (Σ. Παντελίδης): Βελλίδης, Ντάσιος (65' Στρούνα), Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Τσουκαλάς (76'λ.τ. Βισέντο) Κολοβέτσιος, Κοροβέσης (56' Γιάκος), Λίλα, Ίλιτς, Βίλα, Τσάβες.

Ξάνθη-Εργοτέλης 0-0

Τους βαθμούς της «λευκής» ισοπαλίας (0-0) μοιράστηκαν στα Πηγάδια η Ξάνθη με τον Εργοτέλη.

Μέτριο ως κακό θέαμα με ελάχιστες φάσεις στις δύο εστίες ήταν το παιχνίδι στα Πηγάδια όπου η Ξάνθη έμεινε στο 0-0 με τον Εργοτέλη. Οι ακρίτες ήταν πιο δραστήριοι στο πρώτο μέρος, ενώ στο δεύτερο μισό ο Εργοτέλης κατάφερε να ισορροπήσει χωρίς όμως κάτι το ουσιαστικό πέρα από το βαθμό της ισοπαλίας. Αμφότεροι είχαν από ένα δοκάρι, πρώτα οι Κρητικοί με τον Μπαμπαγκίτα στο 71’ (η μπάλα σταμάτησε στη ρίζα του δεξιού δοκαριού και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι στο 84’ με τον Βάλλα (η κεφαλιά του βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι). Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Εργοτέλης έμεινε με δέκα παίχτες λόγω αποβολή τους Πίτσου με 2η κίτρινη κάρτα.

Κίτρινες: Ντιέ (31'), Παΐτο (49'), Μαρσελίνιο (55'), Μάνταλος (74') / Σαρρής (9'), Τζανακάκης (38'), Πίτσος (40'), Μπαμ Μπαμ (65'), Κοζορώνης (80')

Κόκκινες: Πίτσος (90’+, 2η κίτρινη)

Διαιτητής: Κάκος (Κερκύρας)

Ξάνθη (Καραγεωργίου): Τσέμα, Μπέρτος (66' Μπαξεβανίδης), Γούτας, Βάλλας, Παΐτο, Ντε Γκούζμαν, Ντιέ, Μαρίν, Μάνταλος (77' Τριάδης), Μαρσελίνιο (58' Κάλβο), Σολάρι

Εργοτέλης (Πετράκης): Αθανασίου, Τζανακάκης, Σαρρής, Πίτσος, Ρέντζας (44' Γιοβάνοβιτς), Μπαντιμπανγκά (87' Μπουχαλάκης), Καρντόσο, Κοζορώνης, Χαντί, Μπαμ Μπαμ (70' Ρομάνο), Αναστασάκος

Παναθηναϊκός-Βέροια 1-1

Νέα απώλεια βαθμών για τον Παναθηναϊκό αυτή τη φορά εντός έδρας, καθώς μετά τη βαριά ήττα από τον Πανιώνιο την περασμένη αγωνιστική οι «πράσινοι» έμειναν στο 1-1 με τη Βέροια στη Λεωφόρο. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο σκορ με τον Αμπέϊντ στο 44’ εν΄λω η Βέροια ισοφάρισε με τον Μοχάμεντ στο 54’. Οι «πράσινοι» είχαν δοκάρι με τον Μπεργκ στο 42’ αλλά και η «βασίλισσα του βορρά» τράνταξε το σίδερο στο 62’ με τον σκόρερ της.

Τον απόλυτο έλεγχο και την πρωτοβουλία των κινήσεων είχε ο Παναθηναϊκός στο πρώτο μέρος με την Βέροια να περιορίζεται σε παθητικό ρόλο. Οι «πράσινοι» είχαν αρκετές καλές στιγμές  με κυριώτερη το δοκάρι του Μπεργκ στο 42’ πριν ανοίξουν το σκορ στο 44’ με τον Αμπέϊντ με ένα τυχερό γκολ. Ο Αναστασόπουλος προσπάθησε να διώξει η μπάλα κόντραρε στον Αμπέϊντ και 1-0.

Με ευκαιρία του Μπαϊράμι για το «τριφύλλι» στο 47’ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, αλλά η Βέροια βρήκε τον τρόπο να φτάσει στην ισοφάριση στο 54’ με τον Μοχάμεντ που εκμεταλλεύτηκε την καραμπόλα στην προσπάθεια να απομακρύνουν ο Κουτρουμπής με τον Μπεργκ 1-1. Η Βέροια μετά την ισοφάριση απείλησε εκ νέου με τον Μρντάκοβιτς στο 57’ ενώ στο 61’ είχε δοκάρι με τον Μοχάμεντ. Ο Παναθηναϊκός στα τελευταία λεπτά αύξησε την πίεση του ψάχνοντας το δεύτερο τέρμα όμως οι προσπάθειες του δεν απέδωσαν καρπούς όπως στην εκπνοή όπου ο Χουχούμης δεν μπόρεσε να νικήσει τον Αποστολόπουλο.

Κίτρινες: 25' Ζέκα, 90' Μαρινάκης. 90'+4' Τριανταφυλλόπουλος - 39' Γεωργιάδης, 58' Οστοϊτς

Διαιτητής: Μήτσιος (Ηπείρου)

Παναθηναϊκός: Καπίνο, Μαρινάκης, Νάνο (90'+1' Αποστολόπουλος), Τρινταφυλλόπουλος, Κουτρουμπής, Λαγός, Ζέκα, Αμπεϊντ (79' Χουχούμης), Μπαϊράμι (75' Καρέλης), Ντίνας, Μπεργκ.

Βέροια: Αναστασόπουλος, Γεωργιάδης (84' Αποστολόπουλος), Αμαραντίδης, Μπάρμπας, Ορέστες, Όστοιτς, Γκιγέρμο, Καλτσάς (71' Τραπ), Μοχάμεντ, Μπαργκάν (41' Σεγκούντο), Μρντάκοβιτς.