Το θρίλερ της Τούμπας δεν είχε χάπι εντ για τον ΠΑΟΚ (2-3)

Αντίο Τσάμπιονς Λιγκ καλημέρα Γιουρόπα Λιγκ είπε ο ΠΑΟΚ που έχασε στη Τούμπα από την Σάλκε με 2-3 σε ματς θρίλερ.

Ο «δικέφαλος του βορρά» βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ 43’ Σαλάι, 67’ Ντράξλερ), κατάφερε να ισοφαρίσει ισάριθμες (53’ Αθανασιάδης, 79’ Κατσουράνης) αλλά στο τέλος έφυγε με σκυμένο κεφάλι καθώς ο Σαλάι στο 90’ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και το τρίτο των Γερμανών. Η Σάλκε έπαιζε από το 64’ με παίχτη λιγότερο λόγω αποβολής του Τζόουνς με δεύτερη κίτρινη.

Όπως και στο πρώτο ματς στη Γερμανία πριν μία εβδομάδα έτσι και στο πρώτο μέρος στη Τούμπα η Σάλκε είχε την υπεροχή και την κατοχή της μπάλας όμως αυτή τη φορά ο ΠΑΟΚ πρόσεχε περισσότερο τα νώτα του, έδειχνε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα και δεν άφηνε κενούς χώρους στους φιλοξενούμενος να βγάλουν δύσκολες φάσεις για την εστία του Χακόμπο. Ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ είχε… δουλειά στο 3ο λεπτό του ματς όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Φουκς ο Τζόουνς έπιασε τη κοντινή κεφαλιά αλλά ο Χακόμπο έδιωξε με τα πόδια. Ο δικέφαλος επισκέφτηκε για πρώτη φορά τα καρέ της Σάλκε στο 12’ όταν σε σέντρα του Λούκας ο Αθανασιάδης δεν πρόλαβε να βάλει το κεφάλι και ο Χίλντεμπραντ μπλόκαρε εύκολα. Το παιχνίδι δεν είχε ιδιαίτερες συγκινήσεις στο πρώτο μέρος καθώς αμφότερες οι δύο ομάδες πρόσεχαν κυρίως τα νώτα τους με τους Γερμανούς όμως να είναι ιδιαίτερα δραστήριοι επιθετικά αφού έψαχναν το γκολ για να ισοφαρίσουν το χάντικαπ του πρώτου αγώνα. Η Σάλκε έδειξε ξανά τις προθέσεις της στο 41’ όταν ο Φαρφάν με διαγώνιο σουτ απείλησε αλλά ο Χακόμπο έδιωξε ενστικτωδώς. Ωστόσο στο 43’ η παγωμένη από την απουσία κόσμου Τούμπα πάγωσε περισσότερο καθώς οι Γεμανοί πέτυχαν το στόχο τους βρίσκοντας δίχτυα. Ο Ουτσίντα έκανε επέλαση πάσαρε στον Σαλάι που με πλασέ στη κίνηση άνοιξε το σκορ 0-1.

Ψυχωμένα μπήκε ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο μέρος και στο 51’ έφτασε κοντά στην ισοφάριση όταν μετά από ωραία κίνηση του Στοχ που απέφυγε δύο αντιπάλους, έβγαλε τη σέντρα αλλά ο Σαλπιγγίδης δεν μπόρεσε παρά τη προβολή που έκανε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Στο επόμενο λεπτό (52’) το ψηλοκρεμαστό σουτ του Σκόνδρα μπλόκαρε ο Χίλντεμπραντ ο οποίος νικήθηκε στο 53’. Ο Κίτσιου έβγαλε μπαλιά στη πλάτης της άμυνας των Γερμανών ο Κλάους «πυροβόλησε» στη κίνηση και 1-1. Οι Γερμανοί στο 63’ ανησύχησαν τον Χακόμπο όταν ο Φαρφάν εκτέλεσε φάουλ και η μπάλα έφυγε μόλις άουτ από το κάθετο δοκάρι, αλλά στο επόμενο λεπτό (64’) ο ΠΑΟΚ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Τζόουνς. Η αποβολή δεν επηρέασε τους Γερμανούς που ξαναπήραν προβάδισμα στο σκορ στο 67’ βάζοντας πλέον τον ΠΑΟΚ στον τοίχο καθώς ήθελε δύο τέρματα για να προκριθεί σε βάρος της Σάλκε. Ο Ντράξλερ βγήκε στη πλάτη της άμυνας των παιχτών του Στέφενς ξεπέρασε και τον Χακόμπο που έκανε έξοδο και με διαγώνιο πλασέ έστειλε τη μπάλα στο άδειο τέρμα για το 1-2.

Με την σέντρα ο ΠΑΟΚ άγγιξε την ισοφάριση εκ νέου όταν μετά από μπαλιά του Στοχ ο Λούκας βρέθηκε μόνος του με τον Χίλντεμπραντ αλλά σούταρε ψηλά άουτ.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει και να ψάχνει την ισοφάριση και στο 79’ τα κατέφερε όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Στοχ ο Κατσουράνης με γυριστή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Χίλντμπραντ για το 2-2.

Θρίλερ στο τελευταίο δεκάλεπτο

Σε θρίλερ εξελίχθηκαν τα τελευταία δέκα λεπτά με τον ΠΑΟΚ να πιέζει και να ψάχνει το γκολ της πρόκρισης, την Σάλκε να αμύνεται αλλά να είναι ιδιαίτερα επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις αν και έπαιζε με παίχτη λιγότερο. Στο 81’ ο Στοχ φλέρταρε με το γκολ όταν σούταρε μέσα από τη περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ στο 85’ φάνηκε να ανατρέπεται στη περιοχή από τον Ουτσίντα αλλά ο Κάιπερς έδειξε να συνεχιστεί το ματς. Ότι δεν μπόρεσε να πετύχει ο ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά το πέτυχε η Σάλκε σε μία από τις λίγες αντεπιθέσεις της ο Ντράξλερ απέφυγε τους Κάτσε και Κίτσιου πάσαρε στον Σαλάι που με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

Κίτρινες: 87' Κίτσιου - 19' Τζόουνς, 78' Σαντάνα

Κόκκινη: 64' Τζόουνς (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Μπιορν Κάιπερς (Ολλανδία)

ΠΑΟΚ: Χακόμπο, Κίτσιου, Σκόνδρας, Κατσουράνης, Μιγκέλ Βίτορ, Τζιόλης, Κάτσε, Λούκας (80' Γεωργιάδης), Στοχ, Σαλπιγγίδης (74' Ολίσε), Αθανασιάδης (74' Νέτσιντ).

Σάλκε: Χίλντεμπραντ, Ουτσίντα, Φουκς, Σαντάνα, Χέβεντες, Χέγκερ, Τζόουνς, Φαρφάν, Κλέμενς (61' Μέιερ, 70' Νόιστεντερ), Ντράξλερ (83' Μάτιπ), Σαλάι.

Τελευταία τροποποίηση στις Παρασκευή, 14/06/2013 - 23:54