Σούπερ Λίγκα: Το πανόραμα της 2ης αγωνιστικής

Τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στη φετινή Σούπερ Λίγκα πανηγύρισε ο πρωταθλητής Ολυμπιακός που επικράτησε με 2-1 του Ατρόμητου στο Καραϊσκάκη. Οι «ερυθρόλευκοι» αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ κατάφεραν να ανατρέψουν σε διάστημα τεσσάρων λεπτών το σκορ και να πάρουν τη νίκη. Στα Πηγάδια η Ξάνθη πήρε το ντέρμπι της Θράκης κερδίζοντας τον Πανθρακικό με 1-0, ενώ η έκπληξη της αγωνιστικής έγινε στο «Κλεάνθης Βικελίδης», όπου η νεοφώτιστη Καλλονή επικράτησε του Άρη με 2-0. Τέλος, ο ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε τον Απόλλωνα με 2-0, ενώ στα Χανιά ο Πλατανιάς έμεινε στο 1-1 με τον Αστέρα Τρίπολης. Η 2η αγωνιστική θα ολοκληρωθεί την Δευτέρα (26/8) με το ματς Εργοτέλη-Λεβαδειακού.

Αναλυτικά:

Ολυμπιακός-Ατρόμητος 2-1

Νίκη με ανατροπή στο σκορ πέτυχε ο Ολυμπιακός επί του Ατρόμητου στο Καραϊσκάκη. Οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο μέρος κινήθηκαν στη μετριότητα, όμως στο δεύτερο ανέβασαν στροφές και άφησαν ενθαρρυντικά μηνύματα με την απόδοση τους στους φίλους τους. Ο Ατρόμητος άνοιξε το σκορ με τον Ναπολεόνι στο 47’, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τον Φουστέρ στο 51’ και πήρε τη νίκη με το τέρμα του Σαβιόλα στο 54’, ενώ ο ίδιος παίχτης είχε δοκάρι στο 63’.

Κίτρινες: 32' Σάμαρης - 30' Λαζαρίδης, 34' Μπρίτο, 48' Ταυλαρίδης, 50' Δημούτσος, 55' Ούμπιντες

Διαιτητής: Σπάθας (Πειραιά)

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Σαλίνο (46' Σαβιόλα), Μπονγκ, Σιόβας, Μανωλάς, Σάμαρης, Μανιάτης (74' Μεντζανί), Ντομίνγκες, Φετφατζίδης (46' Φουστέρ), Κάμπελ, Μήτρογλου.

Ατρόμητος: Σηφάκης, Φυτανίδης, Γιαννούλης, Ταυλαρίδης, Λαζαρίδης, Μπάλλας (11' Καραμάνος), Πίτου Γκαρσία, Δημούτσος (65' Παπουτσογιαννόπουλος), Μπρίτο, Ούμπιντες, Ναπολεόνι (76' Παπαδόπουλος).

Πλατανιάς-Αστέρας Τρίπολης 1-1

Για δεύτερη φορά ο Πλατανιάς ξεκίνησε ιδανικά το ματς πετυχαίνοντας γρήγορο τέρμα όμως στο τέλος δεν μπόρεσε να γευτεί τη χαρά της νίκης. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 3ο μόλις λεπτό με τον Ναζλίδη, έξι λεπτά αργότερα απέκτησαν και αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω αποβολής του Λισγάρα με δεύτερη κίτρινη (9’), όμως ο Αστέρας Τρίπολης κατάφερε να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλιας με το τέρμα του Μπαράλες στο 47’.

Κίτρινες: 84' Φερνάντες, 88' Ιντζίδης / 2' Λισγάρας, 78' Πιπίνης, 88' Μπαράλες

Κόκκινες: 9' Λισγάρας (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Μάνταλος (Αθηνών)

Πλατανιάς (Ουζουνίδης): Γιωργαλίδης, Θέρα (82' Πόποβιτς), Ιντζίδης, Φερνάντες, Δημήτρης, Σιώπης, Τετέ, Μπέλιτς (70' Τόρες), Γιακουμάκης (52' Αγκιλέρα), Γουνδουλάκης, Ναζλίδης.

Αστέρας Τρίπολης (Τσιώλης): Χερνάντεζ, Τσαμπούρης, Πιπίνης, Γκόιαν, Λισγάρας, Καράσκο (46' Ζησόπουλος), Ουσέρο, Κοντοές, Μπαράλες (90+2 Μπακασέτας), Ντε Μπλάσις, Κάφα (46' Ναβάρο).

Ξάνθη-Πανθρακικός 1-0

Μετά την βαριά ήττα από τον ΠΑΟΚ την περασμένη Κυριακή, η Ξάνθη πέτυχε τη πρώτη της νίκη επικρατώντας του Πανθρακικού στα Πηγάδια με 1-0 στο τοπικό ντέρμπι της Θράκης. Το τέρμα που έκρινε και την αναμέτρηση πέτυχε ο Σολάρι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45’+).

Κίτρινες: 40' Σολάρι, 48' Παϊτο, 60' Μαρσελίνιο, 63' Γούτας - 29' Εμπό, 31' Μπαϊκαρά, 66' Πόποβιτς

Διαιτητής: Κουκουλάκης (Ηρακλείου)

Ξάνθη: Τσέμα, Παΐτο, Βάλλας, Γούτας, Μπέρτος, Φλίσκας, Ντε Γκούζμαν, Μαρίν, Μάνταλος (71' Βασιλακάκης), Μαρσελίνιο (65' Κάλβο), Σολάρι (90'+2' Γκοχούρι).

Πανθρακικός: Κουτσόπουλος, Χρήστου, Εμπό (46' Ρομέου), Ζος, Παπαγεωργίου, Μακρυδημήτρης, Λαδάκης (77' Ζεκίνια), Κάσες, Μπαϊκαρά (59' Πόποβιτς), Ιγκόρ, Τζάνης.

Άρης-Καλλονή 0-2

Την μεγάλη έκπληξη πέτυχε η Καλλονή στη 2η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα καθώς κέρδισε τον Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης» με 2-0, πετυχαίνοντας παράλληλα μια ιστορική νίκη. Τα τέρματα των φιλοξενούμενων πέτυχαν ο Αναστασιάδης στο 11’ (φωνάζει ο Άρης για οφσάιντ) και ο Γκαρσία στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του ματς (90’+).

Κίτρινες: 12' Διούδης, 41' Τσουμάνης, 80' Ουντότζι – 48' Φαρία, 80' Λεάντρο, 82' Χωριανόπουλος

Διαιτητής: Θάνος (Γρεβενά)

Άρης: Διούδης, Κύργιας, Καραγκούνης, Πουλίδο (73' Ηρακλής), Τάτος, Ουντόζι, Τσουμάνης (61' λ.τ. Κοτσαρίδης), Παπαδόπουλος, Σταυρόπουλος, Μανιάς, Ελσνερ (57' Αγγελούδης)

Καλλονή: Σιδεράκης, Αναστασιάδης, Πίντο, Χωριανόπολος, Ποντάν, Μαρσέλο (85' Γκάσιτς), Φαρία, Λεοζίνιο, Γκαρσία, Μανούσος (88' Γάλας), Καζάκης (78' Σιλιγαρδάκης)

ΠΑΣ Γιάννινα-Απόλλων 2-0

Εντυπωσιακός ήταν ο ΠΑΣ στο πρώτο ημίχρονο όπου πέτυχε και τα δύο τέρματα κατά της «ελαφράς ταξιαρχίας» με τους Τσάβες (23’) και Ίλιτς (43’). Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι έριξαν την απόδοση τους χωρίς όμως να απειληθούν σοβαρά και διατήρησαν το 2-0 μέχρι το τέλος.