Στον τελικό του επί κοντώ ο Κώστας Φιλιππίδης

Το εισιτήριο για τον τελικό του επί κοντώ στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου της Μόσχας εξασφάλισε ο Κώστας Φιλιππίδης. Ο Έλληνας πρωταθλητής μετείχε στο πρώτο προκριματικό γκρουπ και με επίδοση 5,55 μέτρα είναι ένας από τους συνολικά 13 αθλητές που θα πάρει μέρος στον τελικό, την ώρα που το όριο πρόκρισης ήταν τα 5,70 μέτρα. Ο τελικός θα διεξαχθεί στις 18:00 το απόγευμα της Δευτέρας.

Την ίδια στιγμή, στην παρθενική της εμφάνιση σε παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου, η Πόπη Αστροπεκάκη, κατέλαβε την 29η θέση στον Μαραθώνιο των γυναικών. Η Ελληνίδα μαραθωνοδρόμος κάλυψε την απόσταση σε 2 ώρες 47 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα.

Παγκόσμια πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Κενυάτισα, Έντνα Ενγκερινγκουονί Κίπλαγκατ με επίδοση 2:25:44.

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Ιταλίδα Βαλέρια Στρανέο με χρόνο 2:25:58 και το χάλκινο η Ιαπωνέζα Καγιόκο Φουκούσι με 2:27:45.

Τελευταία τροποποίηση στις Κυριακή, 11/08/2013 - 10:53