Δεν του έφτασε η ισοπαλία (1-1) του ΠΑΟΚ για το Τσάμπιονς Λιγκ

Βελτιωμένος σε σχέση με το προ μίας εβδομάδας ματς στη Τούμπα ήταν ο ΠΑΟΚ στο Χάρκοβο απέναντι στη Μέταλιστ αλλά η ισοπαλία που απέσπασε (1-1) δεν ήταν αρκετή για να του χαρίσει το εισιτήριο για τα πλέι-οφ του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι Ουκρανοί συνεχίζουν στη διοργάνωση μέχρι την… Τρίτη οπότε και περιμένουν τα μαντάτα από την πειθαρχική επιτροπή της UEFA για το αν τιμωρηθούν και σε τέτοια περίπτωση ο ΠΑΟΚ που λογικά θα συνεχίσει στα πλέι-οφ του Europa League, ευελπιστεί να αναβαθμιστεί και να συνεχίσει στο δρόμο για τα… αστέρια.

Ο Στέφενς είχε ζητήσει από τους παίχτες του πριν το ματς να βρουν δίχτυα και ο στόχος υλοποιήθηκε αλλά δεν ήταν αρκετός. Ο ΠΑΟΚ… κυνηγούσε δύο γκολ να ισοφαρίσει το σκορ της Τούμπας (0-2), πέτυχε ένα (82’ Νέτσιντ) και δέχτηκε ένα (72’ Μπλάνκο). Οι ασπρόμαυροι ζήτησαν πέναλτι στο 44’ σε μαρκάρισμα του Ντισλένκοβιτς στον Λούκας, αλλά ο ρέφερι Μάιερ έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι κρίνοντας ότι ο Λούκας άρχισε την πτώση πριν τον ανατρέψει ο κίπερ των Ουκρανών.

Με επιθετικό πνεύμα όπως και στο πρώτο ημίχρονο στη Τούμπα ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ που έψαχνε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης το γκολ. Ωστόσο οι γηπεδούχοι έχασαν την πρώτη καλή στιγμή στο ματς στο 4’ με τον Σόσα. Ο ΠΑΟΚ λίγο έλλειψε να βρει δίχτυα στο 25’ από… καραμπόλα όταν ο Ντισλένκοβιτς έδιωξε πάνω στο σώμα του Βίτορ, ενώ τρία λεπτά αργότερα (28’) οι Ουκρανοί έφτασαν κοντά στο γκολ σε μεγάλη ευκαιρία με πρωταγωνιστή τον Σόουζα. Στα υπόλοιπα λεπτά μέχρι το ημίχρονο ο ΠΑΟΚ απείλησε με δύο μακρινά σουτ του Ολίσε στο 34’ και του Λούκας στο 37’)

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ ανέβασε ρυθμούς έγινε πιο επιθετικός αλλά είχε δυσκολία να μπει στη περιοχή των Ουκρανών και να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις.

Ο Σαλπιγγίδης βρέθηκε σε θέση βολής στο 64’ αλλά ο Γκουέγε του πήρε τη… μπουκιά από το στόμα με προβολή ενώ στο 72’ οι Ουκρανοί απλοποίησαν την υπόθεση πρόκριση με το σουτ του Μπλάνκο έξω από τη περιοχή που νίκησε τον Χακόμπο (1-0).

Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και έφερε το παιχνίδι στα ίσια (1-1) με τον Νέτσιντ στο 82’ (είχε αντικαταστήσει δευτερόλεπτα πριν τον Τζιόλη), ενώ στο 89’ ο Τσέχος παραλίγο να βρει και πάλι δίχτυα με κεφαλιά που πέρασε ελάχιστα άουτ.

Κίτρινες: 25' Γκουέγε - 29' Βίτορ, 38' Κατσουράνης, 90'+ Αθανασιάδης

Διαιτητής: Φλόριαν Μάιερ (Γερμανία)

Μέταλιστ: Ντισλένκοβιτς, Βιγιάγκρα, Αζεβέδο, Μολέδο, Γκουεγέ, Εντμαρ (90'+2' Μπερεζόβτσουκ), Κρασνοπιόροφ, Μπλάνκο, Σόσα, Ντιέγκο Σόουζα (62' Μάρλος), Ντέβιτς (76' Κριστάλδο).

ΠΑΟΚ: Χακόμπο, Κίτσιου, Λίνο, Βίτορ, Κατσουράνης, Τζιόλης (82' Νέτσιντ), Λάζαρ, Ολίσε, Γεωργιάδης (75' Λόρενς), Λούκας, Σαλπιγγίδης (67' Αθανασιάδης).

Τελευταία τροποποίηση στις Παρασκευή, 14/06/2013 - 23:54