Στους «8» ο Ολυμπιακός, ο Αιγινιακός 1-0 τον Πανιώνιο

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας είναι ουσιαστικά ο Ολυμπιακός που συνέτριψε στο «Καραϊσκάκης» τον Αστέρα Τρίπολης με 4-0 στον πρώτο αγώνα για την φάση των «16» του θεσμού και μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία την ρεβάνς στις 22/1 στις 8 μ.μ. στο «Θ. Κολοκοτρώνης».

Οι Αρκάδες για ένα ημίχρονο αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μπαράλες στο 44΄.

Στο 17΄ ο Τσαμπούρης ανέτρεψε τον Βάϊς και ο διαιτητής υπέδειξε την εσχάτη των ποινών. Το πέναλτυ ανέλαβε να εκτελέσει ο Ντομίνγκεζ που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (1-0).

Η ομάδα του Μίτσελ διπλασίασε τα τέρματά της στο 35΄: Ο Χολέμπας με επέλαση από αριστερά διεμβόλισε την άμυνα του Αστέρα, την κατάλληλη στιγμή γύρισε ωραία την μπάλα, εκεί όπου ολομόναχος ο Κάμπελ δεν δυσκολεύτηκε να την στείλει στα δίχτυα (2-0).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έκανε το 3-0 στο 56΄, όταν από έξυπνη μπαλιά του Βάϊς ο Μανιάτης μπήκε στην περιοχή και έδωσε την ασίστ στον νεοεισελθόντα Μπονγκ που εξ΄ επαφής σχεδόν την έστειλε στην εστία του Ερνάντες (3-0).

Ο πορτιέρο του Αστέρα «δώρισε» άθελά του το τέταρτο γκολ στον Ολυμπιακό, καθώς από σέντρα του Παπάζογλου στο 60ο λεπτό, η μπάλα του έφυγε μέσα από τα χέρια και κατέληξε στον Ολαϊτάν που απλά την έσπρωξε στα δίχτυα (4-0).

Ο Αστέρας παρά το ότι δέχθηκε τέσσερα γκολ είχε καλή παρουσία, χάνοντας μάλιστα καλές ευκαιρίες, όπως στο 26΄, στο 34΄ και στο 51΄ για να πετύχει κάποιο τέρμα.

Διαιτητής: Σταύρος Μάνταλος (ΕΠΣ Καβάλας)

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Μέγκιερι, Παπάζογλου, Μανωλάς, Σιόβας (46' Μπονγκ), Χολέμπας, Μανιάτης (63' Μασάντο), Εντινγκά, Κάμπελ, Βάις, Ντομίνγκες (70' Πελέ), Ολαϊτάν.

Αστέρας Τρίπολης (Στάικος Βεργέτης): Ερνάντες, Μουνάφο (72' Καράσκο), Ουσέρο, Μπαράλες, Τσαμπούρης, Ζησόπουλος, Κάφα (65' Σανκαρέ), Ουρτάδο (46' Χουάνμα), Γκοϊάν, Κοντοές, Εντό.

Ο Αιγινιακός 1-0 τον Πανιώνιο

Προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε ο Αιγινιακός που επιβλήθηκε με 1-0 στην έδρα του επί του Πανιωνίου στον πρώτο αγώνα για την φάση των «16» με γκολ που πέτυχε στο 65΄ ο Γιαζιζόγλου. Ο Πανιώνιος ήταν για μια ακόμα φορά σκιά του εαυτού του και δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι οι γηπεδούχοι, που απέκλεισαν στον προηγούμενο γύρο τον ΠΑΣ Γιάννενα, θα μπορούσαν να πετύχουν κι ένα δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις.

Το γκολ που έκρινε τον αγώνα πέτυχε στο 65΄ ο Γιαζιζόγλου με εκτέλεση πέναλτυ που κέρδισε ο Γκέσιος από τον γκολκίπερ του Πανιωνίου Παπαδόπουλο.

Οι «κυανέρυθροι» είχαν χαμένο πέναλτυ με τον Κολοβό στο 88΄, που απέκρουσε ο Τόλιος. Το πέναλτυ κέρδισε ο Καμπάνταης, ενώ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Παπαδόπουλος απέκρουσε σωτήρια κεφαλιά του Γεωργίου.

Η ρεβάνς θα γίνει στις 23/1 και ώρα 8 μ.μ. στη Νέα Σμύρνη.

Διαιτητής: Ζαχαριάδης (Μακεδονίας)

Βοηθοί: Δημόπουλος (Μακεδονίας), Καραβασίλης (Καβάλας)

Αιγινιακός (Νικολαΐδης): Τόλιος, Κιβρακίδης, Λιόλιος, Σαμαράς, Γιαζιτζόγλου, Φαμπίνιο, Πέντα, Χατζής, Μιτρόβν (69' Κουτσοσπύρος), Γκέσιος (84' Γεωργίου), Δεμηρτζόγλου (91' Δήμος).

Πανιώνιος (Παναγόπουλος): Παπαδόπουλος, Πάνος, Κουλουχέρης, Λαμπρόπουλος, Κούρος, Παντίδος (77' Παναγιωτούδης), Καλτσάς, Ντούνης (63' Μπούζας), Λάσνικ, Κολοβός, Αραβίδης.(75' Καμπάνταης)

Τελευταία τροποποίηση στις Παρασκευή, 14/06/2013 - 23:54