Ο Άρης στον τελικό του κυπέλλου στο μπάσκετ

Την πρόκριση του στον τελικό του κυπέλλου στο μπάσκετ πανηγυρίζει ο Άρης μετά το 2005, καθώς στον ημιτελικό που έγινε στο «Αλεξάνδρειο» οι «κίτρινοι» νίκησαν τον Πανιώνιο με 88-79.

Ο Άρης είχε τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο στην αναμέτρηση καθώς πήρε από την αρχή του αγώνα το προβάδισμα στο σκορ το οποίο δεν το έχασε ποτέ. Μάλιστα οι «κίτρινοι» απέκτησαν και διαφορά ασφαλείας (+27) η οποία εξανεμίστηκε στη τέταρτη περίοδο όταν ο Πανιώνιος επιχείρησε να κάνει την ολική ανατροπή, χωρίς όμως να καταφέρει τίποτα περισσότερο από το να ροκανίσει τη διαφορά (+4) και να δώσει στα τελευταία λεπτά στο ματς τον χαρακτήρα του ντέρμπι.

Φουριόζοι μπήκαν στο παρκέ οι παίχτες του Βαγγέλη Αγγέλου και από νωρίς εκτόξευσαν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (26-6) με τους «κυανέρυθρους» να μην έχουν λύσεις και να μην μπορούν να ακολουθήσουν για να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο με τον Άρη μπροστά στο σκορ με 34-11. Ίδιο μοτίβο και στη δεύτερη περίοδο με τον Άρη να κυριαρχεί σε όλους τους τομείς και να διευρύνει την διαφορά στο +26 (50-24). Ο Πανιώνιος αντέδρασε και με 6-0 έκλισε το ημίχρονο με το σκορ στο 50-30. Οι «κίτρινοι» ξεκίνησαν με φρενήρη ρυθμό και στο δεύτερο μέρος με πρώτα βιολιά τους Βεζένκοφ και Αθηναίου να βρίσκουν εύκολα τον στόχο ενώ από τον Πανιώνιο μόνο ο Μακ Κόλουμ προσπαθούσε να κρατήσει… όρθιο τον Πανιώνιο. Το 70-56 με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος αντικατοπτρίζει τη διαφορά που είχαν οι δύο ομάδες στο παρκέ στο 30’ με το πάρτι να έχει ξεκινήσει στις εξέδρες του Αλεξάνδρειου.

Το ματς ξαναέγινε ντέρμπι στη τελευταία περίοδο καθώς ο Πανιώνιος προσπάθησε να πετύχει την ολική ανατροπή μειώνοντας από το -27 στο -4 (78-74), όμως οι παίχτες του Βαγγέλη Αγγέλου ανέκαμψαν πήραν πάλι διαφορά στο σκορ και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 88-79

Ο Άρης θα αντιμετωπίσει στον τελικό που θα γίνει στις 9 Φεβρουαρίου στο κλειστό Δύο Αοράκια της Νέας Αλικαρνασσού στο Ηράκλειο της Κρήτης, τον νικητή από το ζευγάρι Παναθηναϊκού-Ολυμπιακού που θα παίξουν την Δευτέρα (23/12) στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 34-11, 50-30, 70-56, 88-79

Άρης (Αγγέλου): Μποχωρίδης 6, Χαντ 8(1), Μούρτος 2, Πελεκάνος 16(1), Αθηναίου 26(2), Τσακαλέρης, Ασημακόπουλος 1, Χαρίσης 3, Βεζένκοφ 24(3), Σαρικόπουλος 2.

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 31, Μισέλ, Σίμτσακ, Ντούβνιακ 6(1), Κάρτερ 5(1), Μίλμπουρν 16(1), Αθανασούλας 7(1), Μπατής 2, Σκορδίλης 3, Κυρίτσης 5, Σαλούστρος, Λάνγκφορντ 4.

Τελευταία τροποποίηση στις Παρασκευή, 14/06/2013 - 23:54