Συμπλήρωσε 21 με ανατροπή ο Ολυμπιακός (78-73)

Με μία ακόμη ανατροπή ο Ολυμπιακός νίκησε και την Σιένα με 78-73 στο άδειο από κόσμο ΣΕΦ (λόγω τιμωρίας), με ηγέτη αυτή τη φορά τον Στράτο Περπέρογλου που πέτυχε 18 πόντους στο δεύτερο μέρος. Οι Ιταλοί είχαν το πάνω χέρι για 33 λεπτά όμως οι πρωταθλητές Ευρώπης πέτυχαν ακόμη μία ανατροπή και συμπλήρωσαν 21 παιχνίδια αήττητοι σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Κακός ήταν ο Ολυμπιακός που ίσως να επηρεάστηκε από την απουσία του κόσμου και εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων. Οι Ιταλοί πήραν από νωρίς το προβάδισμα (0-6) και διατηρούσαν χωρίς κόπο τον έλεγχο του αγώνα με τους παίχτες του Μπαρτζώκα να μην μπορούν να αντιδράσουν. Ο Ολυμπιακός έδειξε να παίρνει μπροστά προς το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου όταν και μείωσαν στο πόντο (12-13) όμως οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν τη πρώτη περίοδο με το σκορ στο 15-17 υπέρ τους.

Ίδια γεύση και στη δεύτερη περίοδο με τους Ιταλούς να κάνουν το παιχνίδι τους και να ξεφεύγουν πάλι στο σκορ και τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να μείνει κοντά στο σκορ. Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τρεις (22-19) όμως η απάντηση τη Σιένα ήταν άμεση και οι Ιταλοί πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ στο 25-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Σιένα κατάφερε να ξεφύγει και με 15 πόντους (37-52 στο 28’) και τους γηπεδούχους νε μειώνουν σε 46-57 στο 30’, με τον Περπέρογλου να δίνει λύσεις στους πρωταθλητές Ευρώπης.

Ο Ολυμπιακός φλέρταρε με την πρώτη του φετινή ήττα, αλλά οι πρωταθλητές Ευρώπης ήταν αποφασισμένοι να πετύχουν ακόμη μία επική ανατροπή. Οχτώ λεπτά πριν το φινάλε και με το σκορ στο 51-64 για τους Ιταλούς, οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν τη μεγάλη αντεπίθεση. Με ηγέτη τον Περπέρογλου που πέτυχε καθοριστικά καλάθια, ο Ολυμπιακός έφτασε σε απόσταση αναπνοής από τους Ιταλούς (71-72) 1 λεπτό και 40 δεύτερα πριν το τέλος. Με καλάθι του Σπανούλη και του Λοτζέσκι και ενδιάμεσα κλέψιμο του Ντάνστον, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 76-73 για να φτάσει στη νίκη με 78-73 με συνολικό επιμέρους σκορ 32-16!

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 25-36, 46-57, 78-73

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 9 (1), Λο 6, Ντάνστον 7, Σπανούλης 16 (2), Περπέρογλου 18 (4), Σλούκας 8, Αγραβάνης, Μάντζαρης 3 (1), Καββαδάς 1, Λοτζέσκι 10.

Σιένα (Κρέσπι): Βιτζιάνο 4, Χάντερ 6, Κούρνουχ 4, Ροτσέστι 2, Κάρτερ 10, Ρες 10 (1), Όρτνερ, Νέλσον 9, Γκριν 28 (3).

Τελευταία τροποποίηση στις Παρασκευή, 14/06/2013 - 23:54