Στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ πέρασε ο Ολυμπιακός

Την πρόκριση του στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ πανηγυρίζει ο Ολυμπιακός που νίκησε με 3-1 την Άντερλεχτ στο «Καραϊσκάκη» και τερμάτισε στην δεύτερη θέση του ομίλου του πίσω από την Παρί. Οι «ερυθρόλευκοι» ισοβάθμησαν με την Μπενφίκα αλλά πέρασαν λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων από τους Πορτογάλους που θα συνεχίσουν στο Γιουρόπα Λιγκ. Τα τέρματα του Ολυμπιακού πέτυχαν ο Σαβιόλα στο  33’ και στο 58’ και ο Ντομίνγκεζ στις καθυστερήσεις (90’+) με πέναλτι. Δύο χαμένα πέναλτι για τους «ερυθρόλευκους» με τον Σαβιόλα στο 50’ και τον Βάις στο 71’ (ισάριθμες αποκρούσεις του Προτό που αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις με κόκκινη κάρτα, ενώ οι Βέλγοι τελείωσαν το ματς με οχτώ παίχτες καθώς εκτός από τον τερματοφύλακα αποβλήθηκαν οι Κουγιατέ (49’) και Ενσακαλά (88’). Το τέρμα των Βέλγων πέτυχε ο Κλίεσταν στο 39’.

Δυνατά μπήκε ο Ολυμπιακός ψάχνοντας από τα πρώτα λεπτά το γκολ και λίγο μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα (33’) οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο στόχο. Ο Σαβιόλα πήρε το ριμπάουντ μετά την απόκρουση του Προτό στο σουτ του Φουστέρ μπήκε στη περιοχή και πλάσαρε για το 1-0. Η αντίδραση της Άντερλεχτ ήταν άμεση καθώς οι Βέλγοι χτύπησαν στη κόντρα και στο 39’ έφεραν το ματς στα ίσια ισοφαρίζοντας σε 1-1 με τον Κλίεσταν. Ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ υπέρ του αλλά στο 45’ ο Κάμπελ σούταρε η μπάλα κόντραρε σε πόδι αμυντικού και πέρασε ελάχιστα έξω από το κάθετο δοκάρι.

Με πίεση από πλευράς Ολυμπιακού ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος και οι παίχτες του Μίτσελ με το… καλησπέρα κέρδισαν πέναλτι. Σε σουτ του Μασάντο ο Κουγιατέ βρήκε τη μπάλα με το χέρι (αποβλήθηκε), ο Σταρκ έδειξε πέναλτι αλλά ο Σαβιόλα που το εκτέλεσε νικήθηκε από τον Προτό. Οι Βέλγοι αν και με παίχτη λιγότερο καρδιοχτύπησαν τον Ολυμπιακό με τον Ναζάρ που εκμεταλλεύτηκε λάθος του Σάμαρη, όμως οι συμπαίχτες του πρόλαβαν και απομάκρυναν. Στο 58’ ο Σαβιόλα που έκανε σπουδαίο παιχνίδι ξαναέβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ όταν με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1. Στο 67’ η Άντερλεχτ έφτασε κοντά στην ισοφάριση και πάλι με τον Ζιλέ όμως ο Ρομπέρτο κράτησε όρθιο τον Ολυμπιακό. Το ματς θα μπορούσε να είχε τελειώσει στο 71’ για τους «ερυθρόλευκους» με το νέο πέναλτι που κέρδισαν όταν ο Βάις ανατράπηκε στη περιοχή από τον Ενσακαλά, αλλά ο παθών νικήθηκε εκ νέου από τον Προτό από τα έντεκα βήματα. Δύο λεπτά αργότερα (73’) ο Προτό είπε «όχι» στον Ολαϊτάν, ενώ στις καθυστερήσεις ανέτρεψε τον Βάις (αποβολή με κόκκινη), το πέναλτι εκτέλεσε το Ντομίνγκες που νίκησε τον Μίτροβιτς (η Άντερλεχτ είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές της) και έγραψε το τελικό 3-1 και την πρόκριση του Ολυμπιακού στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ

Κίτρινες: 52' Φουστέρ – 7' Κουγιατέ, 22' Μιλιβόγιεβιτς, 64' Μίτροβιτς, 65' Κλίεσταν

Κόκκινες: 49' Κουγιατέ (2η κίτρινη), 88' Ενσακαλά, 90+2' Προτό

Διαιτητής: Σταρκ (Γερμανία)

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Χολέμπας, Σαλίνο, Μανωλάς, Σιόβας, Σάμαρης, Μασάντο (53' Βάις), Φουστέρ (89' Εντινγκά), Σαβιόλα (61' Ντομίνγκες), Κάμπελ, Ολαϊτάν

Άντερλεχτ: Προτό, Ενσακαλά, Κουγιατέ, Εμπεμπά, Βάντεν Μπόρε (73' Ατσεαμπόνγκ), Μιλιβόγιεβιτς (53' Νιούτινκ), Πρατ (82' Τιέλεμανς), Κλίεσταν, Ζιλέ, Ναζάρ, Μίτροβιτς

Μπενφίκα-Παρί 2-1

Άκαρπη αποδείχτηκε η νίκη της Μπενφίκα επί της Παρί με 2-1 καθώς οι Λουζιτανοί τερμάτισαν στη τρίτη θέση του ομίλου και θα συνεχίσουν στο Γιουρόπα Λιγκ. Η Παρί άνοιξε το σκορ με τον Καβανί στο 37’, όμως οι «Αετοί» αντέδρασαν ισοφάρισαν πριν το τέλος του ημιχρόνου με τον Λίμα (1-1 45’) και πήραν τη νίκη με το τέρμα του Γκαϊτάν στο 58’.

Μπενφίκα: Αρτούρ, Μάξι Περέιρα, Σίλβιο, Λουιζάο, Γκαράι, Φέισα, Μάτιτς, Πέρες (90' Γκόμες), Γκαϊτάν (77' Σουλεϊμάνι), Λίμα, Λ. Μάρκοβιτς (69' Καβαλέιρο).

Παρί Σεν Ζερμέν: Σιρίγκου, Τραορέ, Ντιν, Μαρκίνιος, Καμαρά, Τ. Μότα (61' Ματουιντί), Ραμπιό, Λούκας, Μενέζ, Παστόρε, Καβάνι (61' Λαβέτσι).