Προκρίθηκε στους «32» του Europa League ο ΠΑΟΚ

Την πρόκριση του στους 32 του Europa League σφράγισε ο ΠΑΟΚ που νίκησε την Σαχτιόρ Καραγκαντί με 2-0. Τα τέρματα του δικεφάλου πέτυχαν ο Λούκας στο 54’ και ο Κίτσιου στις καθυστερήσεις (90’+).

Καλύτερος ήταν ο ΠΑΟΚ στο πρώτο μέρος καθώς είχε την  κατοχή μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο του έλειψε το γκολ. Η πρώτη καλή στιγμή του ματς ήταν στο 2ο λεπτό με τον Νίνη να σεντράρει και προ του Αθανασιάδη να διώχνει ο Ταράσοφ. Η Σαχτιόρ απάντησε στις ευκαιρίες στο 18’ με τον Γλύκο να διώχνει δύσκολα το σουτ του Σίμτσεβιτς. Στο 24’ ο Στοχ σέντραρε στη καρδιά της άμυνας αλλά ο Μόκιν απέκρουσε κα η ευκαιρία χάθηκε. Η καλύτερη στιγμή του πρώτου μέρους έγινε στο 38’ όταν ο Λούκας έβγαλε ασίστ στον Στοχ αλλά ο Μόκιν βγήκε νικητής στο τετ α τετ. Στο 50΄οι γηπεδούχοι βρέθηκαν κοντά στο γκολ όμως η μπάλα μετά το σουτ του Χιζνιτσένκο χτύπησε στη πλάτη του Λίνο και απομακρύνθηκε. Ο ΠΑΟΚ εξακολουθούσε να έχει τον έλεγχο των κινήσεων και στο 54’ άνοιξε το σκορ με το εκπληκτικό γκολ του Λούκας. Ο Ισπανός έκανε κάτι σαν σέντρα-σουτ η μπάλα κόντραρε στον Ντζίντιτς, πήρε ύψος και κατέληξε στα δίχτυα του Μόκιν για το 0-1.

Αμέσως μετά και για τα επόμενα 20 λεπτά ο ΠΑΟΚ οπισθοχώρησε και λίγο έλλειψε να το πληρώσει με ισοφάριση. Οι γηπεδούχοι που δεν είχαν τίποτα να χάσουν επιτέθηκαν μαζικά εκμεταλλευόμενοι τους χώρους που είχαν και δημιουργούσαν επικίνδυνες καταστάσεις για την εστία του Γλύκου. Στο 74’ η Σαχτιόρ έφτασε μία ανάσα από την ισοφάριση όταν ο Κάνας πλάσαρε και η μπάλα έφυγε σύριζα από το δοκάρι άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό (75’) ο Χιζνιτσένκο πλάσαρε αλλά η μπάλα έφυγε  έξω. Στο 86’ οι γηπεδούχοι έχασαν νέα ευκαιρία με τον Γλύκο να κερδίζει στο τετ α τετ τον Φινοτσένκο. Το ματς είχε μπει στον πεντάλεπτο χρόνο των καθυστερήσεων και στο δεύτερο λεπτό ο Σαλπιγγίδης έκανε κίνηση μπήκε στη περιοχή έδωσε στον Κίτσιου που με σουτ στη κίνηση διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Διαιτητής: Γκουμιενί (Βέλγιο)

Σαχτιόρ (Κουμίκοφ): Μόκιν, Ταρασόφ, Μάλι, Ντζίντιτς, Σίμσεβιτς, Ποριβάεφ (82' Μπαϊζάεφ), Κάνας, Βίσιους, Γκαζαριάν (65' Λούνιν), Φινοτσένκο, Κιζνιτσένκο (76' Ζενκόβιτς).

ΠΑΟΚ (Στέφενς): Γλύκος, Κίτσιου, Τζαβέλλας, Κατσουράνης, Λίνο, Τζιόλης, Λάζαρ, Λούκας (93' Νέτσιντ), Στοχ (79' Βούκιτς), Νίνης (83' Σαλπιγγίδης), Αθανασιάδης.

Τελευταία τροποποίηση στις Παρασκευή, 14/06/2013 - 23:54