Σούπερ Λίγκα: Το πανόραμα του Σαββάτου – 12η αγωνιστική

Του Σπύρου Αμπελάκη

Καλός  στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός συνέτριψε με 4-1 στην Κομοτηνή τον Πανθρακικό στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκα και ξέφυγε προσωρινά εννιά βαθμούς στην κορυφή της βαθμολογίας. Τα γκολ των νταμπλούχων πέτυχαν οι Μανωλάς (21΄), Κάμπελ (53΄), Σάμαρης (58΄) και Σαβιόλα (88΄), ενώ ο Ντε Σόουζα  είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 42΄για την ομάδα της Θράκης. Ο Μιγκέλ Τόρες πραγματοποίησε ντεμπούτο για τον Ολυμπιακό.

Μετά από ένα κακό παιχνίδι ο Ατρόμητος πήρε έστω και δύσκολα το «τρίποντο» της νίκης με 1-0 επί της ουραγού Βέροιας που παραδόθηκε άνευ μάχης στο Περιστέρι. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Καραγκούνης στο 43΄, ενώ η ομάδα του Παράσχου είχε και δοκάρι με κεφαλιά του Λαζαρίδη. Με την νίκη αυτή ο Ατρόμητος έφτασε τους 21 βαθμούς, ενώ η ομάδα της Βέροιας παραμένει στην ουρά της βαθμολογίας.

Σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη πήρε ο ΟΦΗ μέσα στην Ριζούπολη με 1-0 επί του Απόλλωνα και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα απέναντι στην «Ελαφρά Ταξιαρχία» στην οποία έκανε ντεμπούτο στον πάγκο ο Σάντσεζ. Το γκολ πέτυχε ο Μακρής στο 28ο λεπτό, ενώ οι Κρητικοί είχαν κι άλλες ευκαιρίες για περισσότερα γκολ.

Τα αποτελέσματα του Σαββάτου 23/11/13

Απόλλων – ΟΦΗ  0 – 1 (28΄ Μακρής)

Ατρόμητος – Βέροια  1 – 0 (43΄ Καραγκούνης)

Πανθρακικός – Ολυμπιακός  1 – 4  (42΄ Ντε Σόουζα – 21΄Μανωλάς, 53΄ Κάμπελ, 58΄ Σάμαρης, 88΄ Σαβιόλα)