Πολύ καλός στο 2ο ημίχρονο ο ΠΑΟ, 80-72 τη Λιέτουβος

Με αντεπίθεση διαρκείας στο 2ο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 80-72 της Λιέτουβος Ρίτας στην επιστροφή του στο ΟΑΚΑ και πήρε ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου στο Βίλνιους, στο πλαίσιο του 4ου ομίλου της Ευρωλίγκα. Μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Τζέϊμς Γκιστ βάζοντας 24 πόντους, βοηθώντας σημαντικά την ομάδα του να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ από το πρώτο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 25-38, 50-46, 80-72

Πολύ καλοί επίσης και οι Ματσιούλις και Διαμαντίδης με 16 και 9 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την ομάδα της Λιθουανίας ξεχώρισαν οι Γέλοβατς και Γκετσεβίτσιους.

Πολλά λάθη, κακή άμυνα και άστοχες επιλογές στην επίθεση καθήλωσαν την ομάδα του Πεδουλάκη σε πολύ χαμηλά επίπεδα στα δύο πρώτα δεκάλεπτα απέναντι στους Λιθουανούς, όμως οι «πράσινοι» με ένα καταπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο βγάζοντας εξαιρετική άμυνα και μαζεύοντας πολλά ριμπάουντ πέτυχε να ανατρέψει μια διαφορά -13 και να πάρει κεφάλι στο σκορ, και μια διαφορά που την κράτησε μέχρι το τέλος.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος, Κάρι 6, Μπατίστ 4, Φώτσης 9, Ούκιτς 5, Μαυροκεφαλίδης 5, Διαμαντίδης 9, Γκιστ 24, Παππάς 2, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 16.

Λιέτουβος Ρίτας (Μπάουερμαν): Τέπιτς 6, Μπαμπράουσκας, Σεϊμπούτις 15, Γλυνιαδάκης 2, Γκετσεβίτσιους 17, Ορέλικ, Σονγκάιλα 6, Γέλοβατς 19.

Τελευταία τροποποίηση στις Παρασκευή, 14/06/2013 - 23:54