«Πολυβόλο» η ΑΕΚ, 5-0 τον Αγ. Νικόλαο για το Κύπελλο

του Σπύρου Αμπελάκη

Εξαιρετική η ΑΕΚ κατά διαστήματα συνέντριψε με 5-0 στο ΟΑΚΑ τον Αγ. Νικόλαο για την 3η αγωνιστική του Κυπέλλου Γ΄ Εθνικής έχοντας για κορυφαίους τους Πλατέλλα, Ντακόλ (με τρία γκολ) και Γεωργέα. Γκολ και θέαμα πρόσφερε η ομάδα του Δέλλα στους περίπου 10.000 φιλάθλους που πήγαν στο Ολυμπιακό Στάδιο, με σπουδαία εμφάνιση στο β΄ημίχρονο.

Παρά το δύο γκολ που πέτυχε η «Ενωση» στο πρώτο μέρος είχε προβλήματα τόσο στην ανάπτυξη όσο και στο σκοράρισμα. Το πρώτο γκολ ήρθε στο 18΄ από πανέξυπνη έμπνευση του Γεωργέα που έβγαλε με μακρινή μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της κρητικής ομάδας τον Πεταυράκη, που στόπαρε και ολομόναχος απέναντι από τον Κασσωτάκη έστειλε με άνεση την μπάλα στα δίχτυα (1-0).

Στο 42΄ ο Γροντής ανακόπηκε αντικανονικά μέσα στην μεγάλη περιοχή από τον Μουτάκη και ο διαιτητής υπέδειξε αμέσως την εσχάτη των ποινών. Το πέναλτυ ανέλαβε να εκτελέσει ο Ντακόλ που σημάδεψε σωστά στην δεξιά γωνία του Κασσωτάκη (2-0).

Στο 2ο ημίχρονο η είσοδος στον αγώνα των Πλατέλλα και Κορδέρο άλλαξε άρδην την εικόνα προς το καλύτερο για την ΑΕΚ που ανέβασε στροφές και έφτασε τον δείκτη του σκορ σε υψηλά επίπεδα.

Στο 60ο λεπτό ο Ανάκογλου με έξοχη ατομική προσπάθεια πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και την κατάλληλη στιγμή «σέρβιρε» στον Ντακόλ που ακολουθούσε και εκείνος από το ύψος της μεγάλης περιοχής πρόλαβε την έξοδο του Κασσωτάκη με ιδανικό τελείωμα στέλνοντας την μπάλα για τρίτη φορά στο πλεκτό για την ΑΕΚ (3-0).

Η ΑΕΚ δεν έριξε ταχύτητα παρά το 3-0 και στο 73΄ ο Γροντής έκλεψε την μπάλα και έδωσε αριστερά στον επερχόμενο Γεωργέα που αφού πλαγιοκόπησε την άμυνα τους Αγ. Νικολάου έβγαλε συρτή παράλληλη μπαλιά εκεί όπου ο Πλατέλλας την έσπρωξε στα δίχτυα από πολύ κοντά (4-0).

Δέκα λεπτά αργότερα η ΑΕΚ έκανε το 5-0: Ο Αργυρίου έκλεψε την μπάλα από δεξιά, έβγαλε αμέσως την σέντρα και ο Ντακόλ με κεφαλιά νίκησε τον Κασσωτάκη.

ΑΕΚ: Βούρας, Αργυρίου, Πεταυράκης, Ρόβας (60' Κορδέρο), Τσιρίλο, Σταθάκης, Γεωργέας, Ντακόλ, Ανάκογλου, Γροντής (80' Παυλής), Μπρέσεβιτς (46' Πλατέλλας)

ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ: Κασσωτάκης, Πηγιάκης (75' Φαγάς), Μουτάκης, Κοκολάκης Κ., Δέλλιος, Χρηστάκης, Ιασωνίδης, Καουκάκης (57' Γκέκας), Λεπτοκαρύδης, Κοκολάκης Γρ., Κρανιάτης (65' Χατζιάι)

Τελευταία τροποποίηση στις Κυριακή, 17/11/2013 - 18:30