Σούπερ Λίγκα: Το πανόραμα της Κυριακής-11η αγωνιστική

Μόνο ντέρμπι δεν ήταν το ματς του Ολυμπιακού με τον ΠΑΟΚ στο «Καραϊσκάκη», καθώς οι «ερυθρόλευκοι» μετέτρεψαν το παιχνίδι σε παράσταση για ένα ρόλο κερδίζοντας με το εμφατικό 4-0 για την 11η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα.

Του Δημήτρη Γιαχανατζή

Ο Ολυμπιακός έκανε ότι ήθελε στο τρίτο κατά σειρά δύσκολο παιχνίδι που είχε σε διάστημα μίας εβδομάδας (μετά τα παιχνίδια με Παναθηναϊκό και Μπενφίκα) και έβγαλε με απόλυτη επιτυχία (3χ3) το δύσκολο πρόγραμμα. Παράλληλα οι «ερυθρόλευκοι» με τη νίκη τους αποσπάστηκαν έξι βαθμών από τον δεύτερο στη βαθμολογία ΠΑΟΚ ο οποίος δεν μπήκε ποτέ στο ματς και παραδόθηκε άνευ όρων. Το χορό των τερμάτων άνοιξε ο Μήτρογλου στο 36’ (το 14ο τέρμα του στη φετινή Σούπερ Λίγκα) και στο δεύτερο μέρος σκόραραν οι Σαβιόλα (60’), Φουστέρ (74’) και Κάμπελ (81’). Στο επόμενο λεπτό (82’), ο Φουστέρ  είχε σουτ στο κάθετο δοκάρι.

Στη Νέα Σμύρνη ο Πανιώνιος με δύο γκολ στο πρώτο μέρος νίκησε τον Ατρόμητο με 2-1. Τα τέρματα των «κυανέρυθρων» πέτυχαν ο Γιάννου στο 5’ και ο Αραβίδης στο 38’ με πέναλτι (χέρι Φυτανίδη στη περιοχή), ενώ ο Ατρόμητος μείωσε με τον Δημούτσο στο 70’.

Στο Παγκρήτιο, ο Εργοτέλης αν και βρέθηκε να χάνει από τον Πανθρακικό στο 11ο λεπτό από το τέρμα του Τζάνη, κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να πάρει τη νίκη με 3-1 με τα τέρματα των Βερπακόφσκις (45’+), Ρομάνο (60’) και Διαμαντάκου (90’+). Στο 28’ ο Έμποου αποβλήθηκε και άφησε τον Λεβαδειακό με δέκα παίχτες.

Στο Αγρίνιο, με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο του Μπικέι (17΄, 49’), ο Παναιτωλικός νίκησε με 2-1 τον Λεβαδειακό, που είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 43’ με τον Μουλόπουλο. Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το ματς με δέκα παίχτες λόγω αποβολής του Κονέ στο 55’.

Τέλος, στη Βέροια, η Καλλονή έκανε ότι ήθελε και έφτασε σε άνετη εκτός έδρας νίκη επί της τοπικής ομάδας με 3-0 με τα γκολ των Γκαρσία (6’), Ποντάνι (27’) και Λεοζίνιο (79’).

Η αυλαία της 11ης αγωνιστικής θα πέσει την Δευτέρα (11/11 19:30) με τον αγώνα Αστέρα Τρίπολης-Ξάνθη.