Άλωσε το Βελιγράδι ο Παναθηναϊκός

Με ηγέτη τον Νίκο Παππά ο Παναθηναϊκός έφυγε νικητής από το Βελιγράδι κερδίζοντας τον Ερυθρό Αστέρα στη παράταση με 90-86 για την 3η αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Οι «πράσινοι» αν και βρέθηκαν να χάνουν με 15 πόντους διαφορά (48-33 ημίχρονο), κατάφεραν να ξαναμπούν στο ματς στα τελευταία λεπτά και να πάρουν μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη στη παράταση.

Ο Ερυθρός Αστέρας είχε από την αρχή του αγώνα τον έλεγχο, κυριάρχησε σε όλους τους τομείς και οι παίχτες του Πεδουλάκη προσπαθούσαν να μείνουν στο παιχνίδι από τα 6,75 όμως ήταν ιδιαίτερα άστοχοι. Στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν εκτοξεύσει τη διαφορά στο +15 (48-33), αλλά στο δεύτερο μέρος όπου ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε βοήθειες και λύσεις τις βρήκε στο όνομα του Νίκου Παππά. Στο καλύτερο του παιχνίδι με την πράσινη φανέλα, ο νεαρός πλέι μέικερ, πήρε το «τριφύλλι» στις πλάτες του και ο Παναθηναϊκός με επί μέρους 12-0, ξαναμπήκε στο παιχνίδι. Όταν ο Παππάς αποχώρησε για τις απαραίτητες… ανάσες οι γηπεδούχοι ξαναπήραν κεφάλι με +10 πόντους, αλλά με την επιστροφή του στο παρκέ ο Παναθηναϊκός έκανε το παιχνίδι ντέρμπι μειώνοντας στους τέσσερις πόντους (64-60). Οι παίχτες του Πεδουλάκη πήραν προβάδισμα και με τρεις πόντους (74-71) 20 δεύτερα πριν το τέλος, αλλά ο Σιλντ με βόμβα τριών πόντων έστειλε το ματς στη παράταση. Ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος στον έξτρα χρόνο, με τρίποντα των Μπράμου και Ματσιούλις πήρε το προβάδισμα (80-84), και ο τελευταίος διαμόρφωσε το τελικό 86-90.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 48-33, 56-48, 74-74 (κ. αγ.), 86-90 (παρ)

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Μίτροβιτς 2, Λάζιτς, Μπλάζιτς 14 (2), Σιμόνοβιτς 7 (1), Μαριάνοβιτς 4, Ραντένοβιτς 10, Κάτιτς 12, Νέλσον 1, Τζένκινς 17 (3), Σιλμπ 19 (2).

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 9 (3), Κάρι, Μπατίστ 13, Φώτσης, Ούκιτς, Λάσμε 7, Μαυροκεφαλίδης 7, Διαμαντίδης 12 (2), Γκιστ 2, Παππάς 24 (2), Ματσιούλις 16 (3).

Τελευταία τροποποίηση στις Παρασκευή, 14/06/2013 - 23:54