Ο Παναιτωλικός άνετα 4-0 την Καλλονή

Στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 9ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκα ο Παναιτωλικός συνέτριψε την Καλλονή Λέσβου με 4-0 στο Αγρίνιο και συγκατοικεί στην 6η θέση της βαθμολογίας μαζί με Ξάνθη, Πανθρακικό και Αστέρα Τρίπολης. Δύο γκολ έβαλε ο Μπόγιοβιτς (15΄, 61΄) και από ένα ο Καμαρά (33΄) και ο Σίλβα Τζούνιορ (37΄). Η ΑΕΛ Καλλονής που αγωνιζόταν για ένα σχεδόν ημίχρονο με 10 παίκτες, είχε δοκάρι με τον Λεοζίνιο.

Ο Παναιτωλικός ήταν σαφώς ανώτερος από την παραπαίουσα το τελευταίο διάστημα ομάδα της Λέσβου και αξιοποίησε στο έπακρο τις ευκαιρίες που δημιούργησε.

Στο 15΄ μετά από απ΄ευθείας εκτέλεση του Γκάλο, η μπάλα από κόντρα έφτασε στον Μπόγιοβιτς που με κοντινή προβολή έκανε το 1-0. Οι γηπεδούχοι στο 33΄ διπλασίασαν τα τέρματά τους: Ο Καμαρά ύστερα από ατομική ενέργεια μπήκε στην μεγάλη περιοχή της Καλλονής και με σουτ αιφνιδίασε τον Σιδεράκη, καθώς η μπάλα βρήκε και στον Λεάντρο.

Στο 35΄ η Καλλονή άγγιξε το γκολ: Ο Λεοζίνιο είχε σουτ στο δοκάρι, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μαρσέλο.

Μετά από δύο λεπτά ο Παναιτωλικός έκανε το 3-0: Ο Σίλβα Τζούνιορ πήρε την πάσα από τον Γκάλο και με άπιαστο σουτ – κεραυνό έστειλε την μπάλα στο δεξί «Γ» της εστίας του Σιδεράκη, το καλύτερο γκολ του Παναιτωλικού.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Καλλονή είχε μια πολύ καλή ευκαιρία με τον Χουανλού στο 53΄, όμως δύο λεπτά αργότερα έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Ποντάνι.

Στο 61΄ ο Μπελόν πλαγιοκόπησε την άμυνα της Καλλονής από δεξιά, και πάνω στην γραμμή έβγαλε την σέντρα εκεί όπου ήταν ο Χωριανόπουλος που στην προσπάθειά του να γυρίσει με το κεφάλι στον τερματοφύλακα  τον «κρέμασε» και άθελά του έστρωσε ιδανικά την μπάλα προς την εστία εκεί όπου μόνος πάνω στην γραμμή ο Μπόγιοβιτς απλά την έσπρωξε στα δίχτυα (4-0).

Διαιτητής: Ηλίας Σπάθας (Πειραιά)

Παναιτωλικός (Χάβος): Μπρακάλι, Μελισσάς, Κούσας, Μπικέ, Γκάλο, Τζούνιορ, Γοδόι (46' Σφακιανάκης), Μπακάκης (59' Μπελόν), Θεοδωρίδης, Καμαρά, Μπόγιοβιτς (69' Ιωάννου).

ΑΕΛ Καλλονής (Μαντζουράκης): Σιδεράκης, Χωριανόπουλος, Λεάντρο, Αναστασιάδης, Ποντάνι, Φαρία, Μαρσέλο, Χουάνλου (68' Λίμα), Λεοζίνιο, Λαπρόπουλος, Αγρίτης (21' λ.τρ. Καζάκης, 60' Σιλιγαρδάκης).