Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ επικράτησε άνετα με 3-0 στο ΟΑΚΑ του Αγ. Νικολάου στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Γ΄ Εθνικής Κατηγορίας και έμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας του 6ου ομίλου. Τα γκολ για την ομάδα του Δέλλα που και πάλι εμφάνισε αδυναμίες στην τελική προσπάθεια πέτυχαν οι Πόποβιτς (29΄, 60΄) και Ντακόλ (64΄) απέναντι στην ομάδα της Κρήτης που πάλεψε, αλλά δεν μπόρεσε να σταματήσει την ανώτερη ΑΕΚ.

Με το γνώριμο σχήμα 4-2-3-1 ξεκίνησε τον αγώνα ο Τραϊανός Δέλλας και η ΑΕΚ δεν άργησε από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να πιέζει ασφυκτικά τα καρέ της κρητικής ομάδας. Παρόλα αυτά η «Ενωση» είχε προβλήματα από την κλειστή άμυνα των φιλοξενούμενων και η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 15΄ όταν από καλή σέντρα του Αργυρίου ο Μπρέσεβιτς δεν έπιασε όπως θα ήθελε την κεφαλιά με αποτέλεσμα να απομακρύνουν οι αμυντικοί. Ο ίδιος παίκτης ήταν πρωταγωνιστής και στην φάση του 19ου λεπτού όταν από πολύ καλή μπαλιά του δραστήριου Κορδέρο πήρε την μπάλα από πολύ πλεονεκτική θέση, αλλά μόνος απέναντι από τον Μπρόκο, δεν σημάδεψε σωστά και χάθηκε άλλη μια καλή ευκαιρία.

Στο 25΄ ο Πόποβιτς έπιασε σουτ από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή που όμως «εξουδετέρωσε» ο Μπρόκος και πάλι. Στο 29΄ Κορδέρο, Μπρέσεβιτς και Πόποβιτς «έκρυψαν» την μπάλα, αποδέκτης έγινε ο Πόποβιτς που από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0.

Η ομάδα του Αγ. Νικολάου προσπάθησε να αντιδράσει και στο 31΄ έφτασε με αξιώσεις στην ισοφάριση, όμως το απ΄ευθείας φάουλ που εκτέλεσε ο Κοκολάκης μπλόκαρε έστω με την 2η προσπάθεια ο Καραγκιολίδης.

Στο 35΄ ο Ντακόλ βρήκε πολύ ωραία τον Μπρέσεβιτς που μόνος απέναντι από τον Μπρόκο δεν κατάφερε να τον νικήσει, καθώς ο πορτιέρο του Αγ. Νικολάου βγήκε και μάζεψε την μπάλα. Τρία λεπτά αργότερα ο Πόποβιτς με εκτέλεση φάουλ σημάδεψε σωστά, όμως και πάλι ο Μπρόκος είπε «ΟΧΙ» πέφτοντας σωστά και έδιωξε σε κόρνερ.

Ίδια εικόνα και στο 2ο ημίχρονο με την ΑΕΚ να έχει τον έλεγχο του αγώνα και να ψάχνει υπομονετικά να βρει διαδρόμους προς την εστία του Αγ. Νικολάου για ένα 2ο γκολ που θα της εξασφάλιζε την νίκη. Και το κατάφερε με τον Πόποβιτς και πάλι στο 60ο λεπτό, από άψογη εκτέλεση φάουλ που κατέληξε στα δίχτυα του Μπρόκου, αφού προηγουμένως είχε αλλάξει ελαφρά πορεία η μπάλα σε σώμα αμυνόμενου.

Τρία λεπτά αργότερα νέα επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ για την ΑΕΚ, έφερε σε πολύ δύσκολη θέση τον Μπρόκο που υποχρεώθηκε σε νέα εκτίναξη κι απόκρουση στην προσπάθεια του Ντακόλ.

Στο επόμενο λεπτό η ΑΕΚ τριπλασίασε τα τέρματά της: Από εκτέλεση κόρνερ ο Ντακόλ πήρε την μπάλα και με εξαιρετικό γυριστό σουτ έκανε το 3-0.

Στο 81΄ ο Αγιος Νικόλαος έχασε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει, όμως στο γύρισμα του Γκέκα ο Λεπτοκαρύδης δεν πρόλαβε προ κενής εστίας να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Η ΑΕΚ έχασε άλλη μια σπουδαία ευκαιρία στο 86΄ όταν Μπρέσεβιτς και Ντακόλ συνεργάστηκαν άψογα στην περιοχή, όμως το σουτ του τελευταίου απέκρουσε με υπερένταση ο Μπρόκος.

Διαιτητής: Κρητικός

ΑΕΚ: Καραγκιολίδης, Αργυρίου, Πεταυράκης, Ρόβας, Σταθάκης (67΄ Τσούπρος), Κορδέρο, Γεωργέας, Γροντής (74΄ Παληαρούτας), Μπρέσεβιτς, Ντακόλ, Πόποβιτς

Aγ. Νικόλαος: Μπρόκος, Πυγιάκης, Μουτάκης, Κ. Κοκολάκης, Ιασωνίδης, Χρηστάκης (74΄ Σταυρακάκης), Φαγάς, Χατζάη, Λεπτοκαρύδης, Γ. Κοκολάκης, Καριάτης