Στην επόμενη φάση του κυπέλλου η ΑΕΚ, 3-0 τον Ηλυσιακό

Καλή η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει στο ΟΑΚΑ με 3-0 την αντίσταση του τυπικά γηπεδούχου Ηλυσιακού και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Γ΄ Εθνικής. Τα γκολ για την «Ενωση» που αντιμετώπισε και πάλι προβλήματα στη τελική φάση πέτυχαν οι Γεωργέας (55΄), Μπρέσεβιτς (60΄) και Πόποβιτς (76΄).

Στο πρώτο ημίχρονο λίγες ήταν οι καλές στιγμές που θα έχουν να θυμούνται οι φίλαθλοι, πάντως αυτός που απείλησε πρώτος ήταν ο Ηλυσιακός μόλις στο 7ο λεπτό με τον Μασούρα, όμως η μπάλα πέρασε κόρνερ. Η ΑΕΚ δεν άργησε να πάρει τον πλήρη έλεγχο στη μεσαία γραμμή και στο 14΄ έφτασε πολύ κοντά στο γκολ με τους Γροντή και Ντακόλ.

Στο 19΄ και στο 32΄ ο Κορδέρο έχασε δύο πολύ καλές ευκαιρίες, ενώ στο 37΄ ο Μπρέσεβιτς μετά από εκτέλεση κόρνερ σούταρε σχεδόν εξ΄ επαφής, όμως η μπάλα έφυγε πολύ άουτ.

Σειρά…στον κύκλο των χαμένων ευκαιριών της ΑΕΚ είχε ο Πόποβιτς που στο 41΄ και στο 45΄ δεν κατάφερε να νικήσει τον Νικολάου.

Ό,τι δεν πέτυχε στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ το έκανε και με το παραπάνω στο δεύτερο και μάλιστα δια χειρός ενός αμυντικού!  Ο Νίκος Γεωργέας σε αντεπίθεση της ΑΕΚ στο 55΄ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση από ωραίο γύρισμα του Πόποβιτς και από κοντά άνοιξε το σκορ (0-1).

Ο Ηλυσιακός προσπάθησε να αντιδράσει, όμως η άμυνα της ΑΕΚ δεν «ένοιωσε» ιδιαίτερα την πίεση των γηπεδούχων, που ρίσκαραν αρκετά, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η «Ενωση» και βρήκε την ευκαιρία για αντεπιθέσεις. Στο 60΄ ο Κορδέρο έβγαλε καλή σέντρα από δεξιά και ο Μπρέσεβιτς με ωραίο πλασέ πάνω στην κίνηση διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του (0-2).

Στο 76΄ολοκληρώθηκε η επικράτηση της ΑΕΚ, με έξοχη κίνηση του Πόποβιτς που έφυγε έξυπνα πίσω από την άμυνα του Ηλυσιακού και αφού πέρασε την μπάλα και από τον εξερχόμενο Νικολάου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (0-3).

Διαιτητής: Γαβρίλης

Βοηθοί: Μπατζιόπουλος, Τσιλιπάνος

Ηλυσιακός (Παπασπύρου): Νικολάου, Φίπε (38' Μητσόπουλος), Σίσκος, Καραπιπέρης, Ιωαννίδης, Αμανατίδης, Φλέγγας (64' Κολοβός), Μασούρας, Στρατάκης, Κωνσταντίνου (70' Αγγελόπουλος), Κάμπας

ΑΕΚ (Δέλλας): Καραγκιολίδης, Αργυρίου, Ρόβας, Σταθάκης, Πεταυράκης, Κορδέρο, Γεωργέας (80' Παληαρούτας), Γροντής, Πόποβιτς, Ντ'Ακόλ (86' Καζβιρόπουλος), Μπρέτσεβιτς (77' Τσεβάς)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής της πρώτης φάσης του Κυπέλλου Γ΄ Εθνικής