Πρώτη η Ελλάδα, 0-0 με Μάλι και ελπίζει για πρόκριση

Ισόπαλος 0-0 έληξε ο αγώνας ανάμεσα στην εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου κάτω των 20 ετών με την αντίστοιχη του Μάλι για την 2η αγωνιστική της τελικής φάσης  του Παγκοσμίου Κυπέλλου  που διεξάγεται στην Τουρκία. Σε συνδυασμό με τον άλλο αγώνα η εθνική μας ομάδα παραμένει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του 4ου ομίλου με τέσσερις βαθμούς μαζί με την Παραγουάη, την οποία αντιμετωπίζει την προσεχή Παρασκευή (18:00, ΝΕΤ, Ertopen.com).

Μόλις στο 3ο λεπτό η ομάδα του Τσάνα απείλησε πρώτη με απ΄ ευθείας εκτέλεση του Μπουχαλάκη που έδιωξε ο Μπερτέ. Στο πρώτο τέταρτο η Ελλάδα είχε την υπεροχή χωρίς πάντως να καταφέρει να αιφνιδιάσει την αντίπαλη άμυνα.

Στο 21΄ ο Σταφυλίδης έβγαλε καλή σέντρα που για λίγο δεν κατάφερε να προλάβει την μπάλα ο Διαμαντάκος. Νωρίτερα οι παίκτες του Μάλι με σουτ του Νιμάγκα απείλησαν την εστία του Καπίνο. Η ομάδα του Μάλι έχασε την σημαντικότερη ευκαιρία της στο 32΄ με τον Σαμάκε που με ψηλοκρεμαστό σουτ απέφυγε τον Καπίνο, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι της ελληνικής εστίας. Στο 43΄ η Ελλάδα με σουτ του Διαμαντάκου είχε άλλη μια καλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, και το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με το 0-0.

Ίδια γεύση και στο 2ο ημίχρονο με την ελληνική ομάδα να μπαίνει με το ίδιο σθένος και μαχητικότητα για να λυγίσει την αντίσταση του Μάλι.

Στο 53, ο Γιαννιώτας έκανε το σουτ που πέρασε λίγο άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μπέρτε. Η απάντηση για το Μάλι ήρθε ένα λεπτό αργότερα, όταν ο Νιάν από μακρινή απόσταση με σουτ προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Καπίνο, όμως το σουτ που επιχείρησε έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας μας.

Στο 58΄ η εθνική μας έκρυψε την μπάλα αλλά στάθηκε άτυχη στην τελική προσπάθεια: Ο Κολοβός με πανέξυπνη κάθετη μπαλιά έβγαλε σε καλή θέση τον Διαμαντάκο που χωρίς καθυστέρηση με παράλληλη πάσα έστρωσε την μπάλα στον αμαρκάριστο Μπουχαλάκη, όμως ο επιθετικός μας από το ένα μέτρο…κατάφερε γιατί περί πακτορθώματος πρόκειται να σημαδέψει το οριζόντιο δοκάρι (!) χάνοντας σπάνια ευκαιρία για να πάρει η ομάδα του Τσάνα προβάδισμα.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό λίγο έλειψε να πέσει θύμα του άγραφου νόμου του ποδοσφαίρου, καθώς ο Νιμάγκα με ωραία προσποίηση απέφυγε την ελληνική άμυνα, ευτυχώς όμως το σουτ που εξαπέλυσε δεν βρήκε στόχο.

Στο 61΄ με τον Κολοβό το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε άλλη μια καλή στιγμή, ενώ για το Μάλι ο Χαμιντού Τραορέ στο 62΄ έφτασε με αξιώσεις κοντά στο γκολ, αλλά το περίτεχνο σουτ που δοκίμασε πέρασε ελάχιστα πάνω από τα γκολπόστ του Καπίνο.

Ό,τι δεν κατάφεραν οι επιθετικοί μας, λίγο έλειψε να το πετύχουν …μόνοι τους οι παίκτες του Μάλι στο 69΄ , όμως ο Μπερτέ με εξαιρετικά αντανακλαστικά έδιωξε σε κόρνερ απρόσεκτο  γύρισμα αμυντικού προς τα πίσω.

Με τον Νιάν το Μάλι έχασε μια καλή ευκαιρία στο 76΄, σε μια περίοδο που το παιχνίδι είχε χάσει για λίγο τον καλό ρυθμό του.

Στο 90΄ λίγο έλειψε η εθνική μας ομάδα να πάρει τη χρυσή νίκη, όμως η προσπάθεια του Ράνου κόντραρε στον Τραορέ και έφυγε κόρνερ.

Διαιτητής: Ρομπέρτο Μορένο (Παναμάς)

Ελλάδα (Τσάνας): Καπίνο, Μαρινάκης, Σταφυλίδης, Μπουγαΐδης, Τριανταφυλλόπουλος, Μπάλλας (67΄ Φουρλάνος), Διαμαντάκος, Κολοβός, Γιαννιώτας (81΄ Ράνος), Κουρμπέλης, Μπουχαλάκης (90΄ Μπακασέτας).

Μάλι (Κεϊτά Μ.): Μπερτέ, Τραορέ Χ. (85΄ Σισοκό), Κεϊτά Ο., Ντιαλό (66΄ Α. Κείτά), Ντιαρά, Νιάν, Κεϊτά Τ., Τραορέ Μ., Σαμάκε, Μαρίκο, Νιμάγκα.