Γκέλα της ΑΕΚ, 0-0 με τον Α.Ο. Περιστερίου στο «Ελ Πάσο»

Σε λευκή ισοπαλία (0-0) υποχρεώθηκε η ΑΕΚ για την 3η αγωνιστική της Γ΄ Εθνικής Κατηγορίας που ήταν συγχρόνως και η πρώτη φετινή απώλεια βαθμών για την ομάδα του Δέλλα που δικαιούται να «φωνάζει» για την διαιτησία για ακυρωθέν γκολ που πέτυχε και για ανύπαρκτα οφσάιντ στο 2ο ημίχρονο.

Η «Ενωση» ήταν εμφανώς ανώτερη καθ΄ όλη την διάρκεια του αγώνα, όμως είχε πολλά προβλήματα στην ανάπτυξη που δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους (σ.σ. τυπικά γηπεδούχος ήταν ο Α.Ο. Περιστερίου) να περάσουν σωστά την μπάλα μπροστά και να σκοράρουν.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι σημειώθηκε στο 13ο λεπτόόταν ο διακριθείς Πλατέλλας, μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και αφού απέφυγε έναν αντίπαλο σούταρε δυνατά με το αριστερό, υποχρεώνοντας τον Ψύχο να πέσει και να διώξει σε κόρνερ.

Η ΑΕΚ ανέβαζε συνεχώς στροφές, είχε μεν την κατοχή της μπάλας, αλλά αδυνατούσε να απειλήσει τα καρέ του Α.Ο. Περιστερίου.

Στο 27' ο Πλατέλλας με μια ωραία ατομική ενέργεια τροφοδότησε τον Τσουκαλά, που έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Πόποβιτς σκόραρε με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, με το γκολ του όμως να μην μετράει καθώς υποδείχτηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ.

Στο 34' ο Γρόντης έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ και την έστειλε άουτ ενώ στο 36' ο Ντακόλ άγγιξε το γκολ, με την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας να βρίσκει το πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού και να φεύγει άουτ.

Στο 38΄  ο Πόποβιτς μέσα από την περιοχή δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ψύχο και στο 40' ο ίδιος παίκτης έκανε το γύρισμα από τα αριστερά για να κόψει όμως με σωτήρια προβολή ο Βασίλογλου πριν τη σπρώξει στην κενή εστία μέσα από τη μικρή περιοχή ο Ντακόλ που καιροφυλακτούσε.

Υποτονικά μπήκαν και οι δύο ομάδες στο 2ο ημίχρονο με την ΑΕΚ να δημιουργεί μια καλή ευκαιρία στο 56΄ όμως και πάλι με λανθασμένη απόφαση του βοηθού διαιτητή ανεκόπη με οφσάιντ ο Πλατέλλας μόνος απέναντι από τον γκολκίπερ της Περιστεριώτικης ομάδας.

Η απόφαση μάλιστα αυτή εκνεύρισε τους οπαδούς της ΑΕΚ, που πέταξαν αντικείμενα προς την πλευρά του βοηθού και ο διαιτητής αναγκάστηκε για λίγα λεπτά να διακόψει το ματς ώστε να γίνουν ανακοινώσεις από τα μεγάφωνα.

Στο 63' η ΑΕΚ είχε πολύ καλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ με τον Πόποβιτς να κερδίζει την κόντρα στο ύψος της μεγάλης περιοχής και να επιχειρεί το δυνατό σουτ από θέση πλάγια αριστερά και τη μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ.

Στο 75' ο βοηθός διαιτητή υπέδειξε και πάλι λανθασμένα οφσάιντ τον Πλατέλλα, με αποτέλεσμα να ακολουθήσει νέα ολιγόλεπτη διακοπή ελέω ρίψης αντικειμένων από την εξέδρα. Το τελευταίο δεκάλεπτο βρήκε την ΑΕΚ να ψάχνει το γκολ και τον ΑΟ Περιστερίου να αμύνεται μαζικά, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες για να πετύχει το πολυπόθητο γκολ.

Στο πεντάλεπτο των καθυστερήσεων ο Δέλλας ρίσκαρε παίζοντας με τρεις επιθετικούς, με την κεφαλιά του Ντακόλ όμως από το ύψος της μικρής περιοχής στο 94' από εκτέλεση κόρνερ του Πλατέλλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και το 0-0 τελικά σφράγισε τις προσπάθειες και των δύο ομάδων.

Τελευταία τροποποίηση στις Παρασκευή, 14/06/2013 - 23:54