Ζευγάρωσε τις νίκες της η ΑΕΚ και παραμένει στην κορυφή

Πολύ καλή κατά διαστήματα η ΑΕΚ νίκησε μπροστά σε 20.000 οπαδούς της στο ΟΑΚΑ την Θύελλα Ραφήνας με 2-1 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με την Τριγλία Ραφήνας. Σωρεία ευκαιριών έχασε η ομάδα του Δέλλα για ακόμη μεγαλύτερο σκορ για την «Ενωση». Στα αρνητικά για την ΑΕΚ, πέραν της ολοφάνερης επιθετικής δυστοκίας, ο τραυματισμός των Ανάκογλου και Ντακόλ.

Η υπεροχή της ΑΕΚ ήταν από το πρώτο κιόλας λεπτό σχεδόν ισοπεδωτική απέναντι στην Θύελλα που περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο. Μόλις στο 3ο λεπτό η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι από χέρι του Τσέλιου εντός περιοχής, όμως ο Ανάκογλου που ανέλαβε να το εκτελέσει νικήθηκε από τον Κατσιούλη που έδιωξε όσο χρειαζόταν και στη συνέχεια η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι και χάθηκε έτσι μια εξαιρετική ευκαιρία για την «Ενωση».

Η ΑΕκ συνέχιζε να ανεβάζει στροφές χάνοντας συνεχώς ευκαιρίες πότε με τον Ντακόλ και πότε με τον Πλατέλλα, για να φτάσουμε στο 30ο λεπτό, όπου από σέντρα του Τσουμάγκα η μπάλα έφτασε στον Ντακόλ που με κεφαλιά δεν αστόχησε κάνοντας το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ πίεζε ασφυκτικά τα καρέ της Θύελλας με πρωτεργάτες τους Πλατέλλα και Ράμα και στο 59΄  διπλασίασε τα τέρματά της με δυνατό σουτ του Πλατέλλα από καλή θέση (2-0).

Το δεύτερο γκολ καθησύχασε τους παίκτες της ΑΕΚ που επαναπαύτηκαν και το πλήρωσαν στο 74΄:  Από λάθος στον χώρο του κέντρου την μπάλα πήρε ο Ραμπαβήλας που …σαν σε προπόνηση βγήκε ανενόχλητος προς την περιοχή της «Ενωσης» και την κατάλληλη στιγμή πλάσαρε σωστά τον Βούρα (2-1).

Οι ενδεκάδες:

ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): 1 Βούρας, 2 Τσουκαλάς (Πεταυράκης 85'), 3 Τσουμάγκας, 4 Ρόβας, 5 Σταθάκης, 6 Κορδέρο, 7 Γεωργέας, 8 Ντακόλ (Μπρέσεβιτς 66'), 9 Ράμα, 10 Ανάκογλου, 11 Πλατέλλας

Θύελλα Ραφήνας (Βλάσης Χατζηαναστασίου): 1 Κατσιούλης, 2 Οικονόμου, 3 Μπαξεβάνης (Προδρόμου 13), 4 Ντόσκας, 5 Τασιόπουλος, 6 Γεραγωτέλλης, 7 Χαρακτίδης, 8 Τσέλιος, 9 Ραμπαβήλας, 10 Πασάς, 11 Δημοσπύρος