Ο Άρης έχανε τις ευκαιρίες, η Ξάνθη έβαζε τα γκολ

Την τέταρτη ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε ο Άρης, αυτή τη φορά στα Πηγάδια με 2-0 από την Ξάνθη, και παραμένει καθηλωμένος στην ουρά της βαθμολογίας με μόλις ένα βαθμό στον αγώνα με τον οποίο έπεσε η αυλαία της 5ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκα. Τα γκολ για τους ακρίτες πέτυχαν οι Μάνταλος στο 23΄ και Σολάρι στο 62΄, απέναντι στον Άρη που είχε δύο δοκάρια με τους Έλσνερ και Τριανταφυλλάκο και άλλες ευκαιρίες για να σκοράρει.  Δοκάρι είχε και η Ξάνθη με τον Γκούζμαν στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Άρης μπήκε δυνατά στον αγώνα και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στον χώρο της μεσαίας γραμμής, πίεζε, αλλά δεν μπορούσε να περάσει σωστά την μπάλα μέσα στα καρέ της Ξάνθης και όποτε το κατάφερνε ήταν άστοχος. Είχε τρεις πολύ καλές στιγμές με τους Σταυρόπουλο, Τάτο και Ψυχογιό, ενώ η Ξάνθη που προτίμησε την τακτική των αντεπιθέσεων άνοιξε το σκορ στο 23΄: Από μπαλιά του Κάλβο η μπάλα έφτασε στην περιοχή, όπου από κοντά ο Μάνταλος την έστειλε στα δίχτυα (1-0). Νωρίτερα η ομάδα του Κεχαγιά είχε και δοκάρι με σουτ Ντε Γκούζμαν στο 13΄.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και πίεσε ασφυκτικά τους γηπεδούχους, όμως δύο φόρες η στρογγυλή θεά τους είπε όχι: Μόλις στο 46΄ από σουτ του Έλσνερ η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Κυριακίδη, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τριανταφυλλάκος σημάδεψε κι αυτός τα δοκάρια της Ξάνθης.

Στα επόμενα 10 λεπτά ο Άρης έφτασε άλλες δύο φορές κοντά στο γκολ, με άστοχη κεφαλιά Πουλίδο και λίγο αργότερα με σουτ  Ίμπε που εξουδετέρωσε ο Κυριακίδης.

Η Ξάνθη έφτασε για πρώτη φορά στην επίθεση στο 60΄ , με τον κορυφαίο του γηπέδου Σολάρι που έπιασε την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

ΟΙ ακρίτες στο 62΄ διπλασίασαν τα τέρματά τους: Μετά από εξαιρετικό συνδυασμό των Μάνταλου – Σολτάνι η μπάλα στρώθηκε στον Σολάρι που δεν δυσκολεύτηκε να την στείλει στα δίχτυα του Άρη, βάζοντας ουσιαστικά τίτλους τέλους στην αναμέτρηση (2-0).

Οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία λεπτά είχαν άλλες δύο καλές ευκαιρίες για να μειώσουν, όμως ούτε ο Μανιάς, ούτε ο Τριανταφυλλάκος βρήκαν στόχο με αποτέλεσμα να φύγει άπρακτη από τα Πηγάδια η ομάδα του Μιλίνκοβιτς.

Διαιτητής: Στέφανος Μαντάκης (Ημαθίας)

Ξάνθη (Κεχαγιάς): Κυριακίδης, Μπαξεβανίδης, Βάλλας, Γούτας, Παΐτο, Ντιέ, Ντε Γκούζμαν, Μάνταλος, Μαρίν (60' Φλίσκας), Κάλβο (46' Σολτάνι), Σολάρι (88' Ράνος).

Άρης (Μιλίνκοβιτς): Μπουζάνης, Ψυχογιός, Πουλίδο, Ηρακλής, Τσουμάνης, Έλσνερ, Τριανταφυλλάκος, Ίμπε, Τάτος (65' Σουνάς), Σταυρόπουλος (46' Αγγελούδης)), Ουντότζι (76' Μανιάς).

Τελευταία τροποποίηση στις Παρασκευή, 14/06/2013 - 23:54