Άνοιξε η αυλαία της Super League

Χωρίς να εντυπωσιάσει ο ΠΑΟΚ μπήκε με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα της SuperLeagueκαι νίκησε στο ρελαντί  την υποτονική Ξάνθη στην γεμάτη Τούμπα με 3-0, κάνοντας συγχρόνως ένα γερό crashtestενόψει του πρώτου αγώνα στη Γερμανία με αντίπαλο τη Σάλκε για τα πλέι οφ του ChampionsLeagueτην επόμενη εβδομάδα. Ο ΠΑΟΚ που είχε σε μεγάλα κέφια τους Λούκας και Βιτόρ άνοιξε το σκορ στο 43΄ με τον Βιτόρ, για να διπλασιάσει το σκορ ο Πέρεθ στο 67΄ με εκτέλεση πέναλτι. Ο Αθανασιάδης στο 73΄ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στο σκορ κάνοντας το τελικό 3-0.  Αξίζει να σημειωθεί ότι η Ξάνθη αγωνιζόταν από το 66΄ με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μπαξεβανίδη.

Παραλίγο το «μπαμ» ο Εργοτέλης στο Περιστέρι

Αν και προηγήθηκε δύο φορές ο Εργοτέλης, αρκέστηκε τελικά στον βαθμό της ισοπαλίας με 2-2 στο Περιστέρι με αντίπαλο τον ευρωπαίο Ατρόμητο στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Ο Ατρόμητος λίγες μέρες πριν τον αγώνα με την ολλανδική Άλκμααρ για τα πλέι οφ του EuropaLeagueέδειξε ανέτοιμος και θα χρειαστεί να κάνει την υπέρβαση αν θέλει να ελπίζει πρόκριση στους ομίλους της δεύτερης τη τάξει διασυλλογικής διοργάνωσης. Στο πρώτο ημίχρονο κυριάρχησε ο Εργοτέλης που άνοιξε το σκορ στο 8 μόλις λεπτό με τον Μπαντιμπανγκά για να ισοφαρίσει προσωρινά ο Ατρόμητος στο 25΄ με τον Ουμπίδες. Όμως η ομάδα της Κρήτης πήρε και πάλι το προβάδισμα στο σκορ στο 36ο λεπτό με τον Αναστασάκο. Στο δεύτερο ημίχρονο η είσοδος  Ναπολεόνι στο γήπεδο βοήθησε τα μέγιστα την ομάδα του Ατρόμητου που ανέβασε στροφές και κατάφερε τελικά να ισοφαρίσει στο 87΄ με τον έμπειρο Δημήτρη Παπαδόπουλο. Ο Εργοτέλης αγωνιζόταν από το 74΄ με αριθμητικό μειονέκτημα καθώς αποβλήθηκε ο Γιοβάνοβιτς.

Χορταστικό παιχνίδι στα Χανιά

Πλατανιάς και Βέροια αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2 στην αυλαία του πρωταθλήματος της SuperLeague. Το πρώτο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους που άνοιξαν το σκορ στο 29΄ με τον Ναζλίδη, ενώ λίγο αργότερα στο 42΄ με τον Γουνδουλάκη φάνηκε ότι θα «καθάριζε» το παιχνίδι (2-0).

Ωστόσο η Βέροια δεν συμβιβάστηκε με την ιδέα της ήττας και με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε με πρωταγωνιστή τον Μρντάκοβιτς (62΄,  85΄)  να κάνει την ανατροπή και να πάρει έναν σχεδόν ανέλπιστο βαθμό στο γήπεδο των Περιβολίων.  Η ομάδα της Βέροιας μάλιστα αγωνιζόταν από το 77΄ με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Αποστολόπουλου.