Πράσινο πάρτι: Ο Παναθηναϊκός Κυπελλούχος Ελλάδας με 4-1 επί του ΠΑΟΚ (Videos)

Με το "σόλο" του Μάρκους Μπεργκ, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ, ο Παναθηναϊκός διέλυσε τον ΠΑΟΚ και με σκορ 4-1 πανηγύρισε άξια το 18ο Κύπελλο της ιστορίας του. Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου μετέτρεψε το «ντέρμπι» σε παράσταση για έναν ρόλο. Τα πανηγύρια που ξέσπασαν μετά το τέλος του παιχνιδιού ήταν απολύτως αναμενόμενα, ενώ ακολούθησε η στέψη των "πρασίνων".

Δείτε την απονομή του Κυπέλλου στον Παναθηναϊκό και τους πανηγυρισμούς των παικτών του Γιάννη Αναστασίου.

Αμέσως μετά οι πράσινοι έκαναν τον καθιερωμένο γύρο θριάμβου γνωρίζοντας την αποθέωση.

Το πάρτι συνεχίστηκε και στα αποδυτήρια με τον Τάσο Λαγό να "λούζει" τον Γιάννη Αναστασίου και όλους τους πράσινους να πανηγυρίζουν.

Οι "πράσινοι", με κεκτημένη ταχύτητα από τις πολύ καλές εμφανίσεις τους σε ολόκληρο το δεύτερο γύρο της φετινής Super League και με όπλο την κυριαρχία στο χώρο του κέντρου, την δεινότητα στη γραμμή κρούσης και την εξαιρετική φυσική κατάσταση, δεν άφησαν περιθώριο για αμφισβήτηση της κυριαρχίας τους.

Αντίθετα ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να μπει ποτέ στο πνεύμα του τελικού παρά μόνο για λίγο στο πρώτο ημίχρονο, με τους "ασπρόμαυρους" να μην ανταποκρίνονται στο ύψος των περιστάσεων (πρώτος τελικός που συμμετείχαν μετά το 2003) και να απογοητεύουν τους 22.000 οπαδούς τους που ταξίδεψαν με μεγάλα όνειρα και προσδοκίες στην Αθήνα.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τον τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 1-0 ενώ στο δεύτερο ημίχρονο στήθηκε ένα αγωνιστικό πάρτι από πλευράς "πρασίνων".

Με δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στο σκορ μόλις στο 55'.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει στο 70' από την άσπρη βούλα...

...όμως τελικά αποδείχτηκε πως το γκολ αυτό ήταν της... παρηγοριάς καθώς ο Μπεργκ έβαλε την οριστική ταφόπλακα στον "Δικέφαλο" με το τρίτο του προσωπικό γκολ στο 88ο λεπτό.

Ο Γιώργος Γεωργιάδης, ο οποίος στερήθηκε στον τελικό τις υπηρεσίες των τιμωρημένων Αθανασιάδη, Κατσουράνη και Νάτχο, παρέταξε τον τυπικά γηπεδούχο ΠΑΟΚ με το προσφιλές του σύστημα 4-3-3. Ο Γλύκος ανέλαβε ρόλο υπερασπιστή της ασπρόμαυρης εστίας, Σκόνδρας και Τζαβέλλας σε δεξί και αριστερό άκρο της άμυνας της αντίστοιχα. Την τριάδα των χαφ συνέθεσαν οι Κίτσιου, Κάτσε (με περισσότερα ανασταλτικά καθήκοντα) και Λάζαρ (σε πιο οργανωτικό ρόλο), θέση στις δύο πτέρυγες της επίθεσης πήραν οι Στοχ (δεξιά) και Λούκας (αριστερά) ενώ ο πλέον έμπειρος παίκτης του "Δικεφάλου", Δημήτρης Σαλπιγγίδης, ήταν η αιχμή του δόρατος στην κορυφή της γραμμής κρούσης.

Στον αντίποδα, ο Γιάννης Αναστασίου, προτίμησε διάταξη 4-4-2 για τον Παναθηναϊκό χωρίς να προχωρήσει σε κάποια έκπληξη σε σχέση με τα όσα δοκίμαζε τις προηγούμενες ημέρες στις προπονήσεις. Τερματοφύλακας ο Κοτσόλης, τετράδα πίσω με Τριανταφυλόπουλο (δεξί μπακ), Νάνο (αριστερό μπακ), Κουτρουμπή και Σίλντενφελντ (δίδυμο των στόπερ), "σφιχτή" τετράδα και στο χώρο της μεσαίας γραμμής με την παρουσία των Μέντες (ως καθαρόαιμο αμυντικό χαφ), Ζέκα, Πράνιτς (εσωτερικοί χαφ) και Αμπέντ (στην κορυφή του ρόμβου), ενώ Καρέλης και Μπεργκ συνέθεσαν το δίδυμο στην πράσινη γραμμή κρούσης.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο θέλοντας επειγόντως τη νίκη περισσότερο από κάθε άλλη φορά γιατί δεν ήταν ένας αγώνας της Σούπερ Λιγκ αλλά ένας Τελικός Κυπέλλου κάτι που και οι δύο ομάδες είχαν να δουν πολλά χρόνια.

Η πρώτη καλή φάση του αγώνα έγινε στο πρώτο κιόλας λεπτό της αναμέτρησης για τον Παναθηναϊκό. Ο Μπεργκ έκανε την πάσα, ο Ζέκα το σουτ αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ, Γλύκος, μπλόκαρε τη μπάλα σχετικά εύκολα.

Οι «Πράσινοι» μπήκαν πιο ορεξάτοι στο ματς όμως ο ΠΑΟΚ έδειχνε ότι θα τον χτυπήσει στην κόντρα. Το γκολ όμως δεν άργησε και πολύ να έρθει. Στο 15΄ ο Μπεργκ άνοιξε το σκορ για τον Παναθηναϊκό, με διπλό σουτ στη γωνία του Γλύκου και δεν άφησε καν περιθώρια αντίδρασης στον Έλληνα τερματοφύλακα και έκανε το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης πήρε την κεφαλιά αλλά την έστειλε κατά λάθος προς τα πίσω και έτσι έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.

Στο 23΄ ο Πράνιτς έκανε ένα εξαιρετικό διαγώνιο σουτ αλλά ο Γλύκος επενέβη εντυπωσιακά και έστειλε τη μπάλα σε κόρνερ. Ο ΠΑΟΚ μέχρι εκείνη την ώρα δεν είχε απειλήσει την εστία του Κοτσόλη όταν στο 36΄ ο Λούκας έκανε τη σέντρα σουτ αλλά ο έμπειρος τερματοφύλακας του ΠΑΟ δεν του άφησε ελπίδες για γκολ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Στοχ έκανε τη σέντρα στον Σαλπιγγίδη ο οποίος πήρε την κεφαλιά αλλά το μόνο που έκανε ήταν να τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να μην απαντήσει και έτσι στο 40΄ ο Πρανιτς έκανε τη σέντρα, ο Αμπέιντ πήρε την κεφαλιά αλλά ο Καρέλης σαν ο τελευταίος που πήρε τη μπάλα δεν μπόρεσε να μετατρέψει την προσπάθεια σε γκολ.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα για το πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ με τη σέντρα του Στοχ και τη μπάλα να βρίσκει στον Κουτρουμπή ένιωσε να απειλεί αλλά ο Σαλπιγγίδης που έφτασε στη μπάλααπό το μισό μέτρο δεν μπόρεσε να σκοράρει και έτσι το πρώτο ημίχρονο έληξε κατά του «γηπεδούχου» ΠΑΟΚ με το γκολ του Μπεργκ από το 15ο λεπτό.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε σχετικά χαλαρά για τις δύο ομάδες αλλά κανείς δεν είχε σκεφτεί τον ύποπτο Μπέργκ. Σε μια τεράστια ατομική ενέργεια στο 50΄, ο Σουηδός «ψάρωσε» τον Γλύκο και με ένα σουτ στην κλειστή γωνία του τέρματος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του δίνοντας της ένα τεράστιο προβάδισμα.

Στο 53΄ ο Καρέλης τσίμπησε μια απροσδόκητη κεφαλιά και την έστειλε ακριβώς πάνω από το κεφάλι του Γλύκου και ο Έλληνας πορτιέρο για ακόμα μία φορά στάθηκε ανάξιος να αντιδράσει και έγινε το 3-0 έχοντας μερίδιο ευθύνης.

Το παιχνίδι εξελισσόταν πολύ δύσκολα για τους Θεσσαλονικείς, καθώς βρέθηκαν να χάνουν με 3-0 και δεν τους είχε δοθεί κανένα περιθώριο αντίδρασης. Στο 63΄ ο Αμπέιντ ανέτρεψε τον Λίνο μέσα στην μικρή περιοχή και ο διαιτητής Κάκος έδωσε το πέναλτι αλλά και μια ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να σκοράρει. Ο εκτελεστής Βούκιτς από τα 11 βήματα δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Κοτσόλη και να βάλει ένα γκολ για την ομάδα του.

Στο ματς είχαν κατέβει οι ρυθμοί, καθώς οι παίκτες και των δύο ομάδων είχαν κουραστεί από την υπερπροσπάθεια αλλά και λόγω ψυχολογίας για τους παίκτες του ΠΑΟΚ. Στο 88΄ όμως, ο Μπεργκ είχε βάλει στοίχημα με τον εαυτό του πως θα έκανε χατ τρικ κάτι που είχε να συμβεί από το 1996. Ο Σουηδός με μία ατομική του ενέργεια, άδειασε την άμυνα του ΠΑΟΚ και με ένα υπέροχο τελείωμα κορόιδεψε και πάλι τον Γλύκο κάνοντας το 4-1.

Ο ΠΑΟΚ φάνηκε λίγος μπροστά στον Παναθηναϊκό και έδειξε έναν πολύ κακό εαυτό σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Το ματς έληξε με τον Μπεργκ να παίρνει τον Παναθηναϊκό από το χέρι και τον έστεψε Κυπελλούχο Έλλάδος μετά από αρκετά χρόνια.

ΠΑΟΚ (Γ. Γεωργιάδης): Γλύκος, Σκόνδρας (77΄ Κουλούρης), Τζαβέλλας, Ινσαουράλδε, Βίτορ, Λάζαρ (53΄ Βούκιτς), Κάτσε, Κίτσιου, Στοχ, Σαλπιγγίδης, Λούκας (53΄ Λίνο)

ΠΑΟ (Γ. Αναστασίου): Κοτσόλης, Κουτρουμπής, Σίλντενφελντ, Νάνο, Τριανταφυλλόπουλος, Μέντες, Ζέκα, Αμπέιντ (75΄ Λαγός), Πράνιτς, Μπεργκ (88΄ Πέτριτς), Καρέλης (70΄ Ατζαγκούν)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: - /20΄ Κουτρουμπής, 53΄ Καρέλης, 60΄ Ζέκα,

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τ. Κάκος (ΕΠΣ Κέρκυρας)

Πηγές: Sport24.gr, Dailygoal.gr
Τελευταία τροποποίηση στις Σάββατο, 26/04/2014 - 23:38