Ο ΠΑΣ Γιάννενα λύγισε με 2-1 τον Άρη

Στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 17η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα, ο ΠΑΣ Γιάννενα νίκησε με 2-1 τον ουραγό  Άρη στους «Ζωσιμάδες» και πλησίασε στους τρεις βαθμούς από την πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας που οδηγεί στα πλέϊ οφ. Με δέκα παίκτες τελείωσαν τον αγώνα οι δύο ομάδες λόγω αποβολής των Ντάσιου και Τάτου με κόκκινη κάρτα στο 44΄.

Το παιχνίδι είχε φάσεις εκατέρωθεν, καλό ρυθμό παρά τον κακό αγωνιστικό χώρο, ωστόσο η φάση του 43ου λεπτού «σημάδεψε» το ματς: Από κόντρα της μπάλας ανάμεσα στους Ντάσιο και Παπαδόπουλο, προκλήθηκε γενική σύρραξη μεταξύ των παικτών και των δύο ομάδων, αλλά και ανθρώπων από τον πάγκο που μπήκαν μέσα (!). Ο διαιτητής απέβαλε τους Ντάσιο και Τάτο (λανθασμένα ο δεύτερος) και οι δύο ομάδες συνέχισαν με 10 παίκτες.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ Γιάννενα αξιοποίησε με τον καλύτερο τρόπο τις ευκαιρίες που δημιούργησε: Στο 51΄ ο Ντε Βινσέντι κέρδισε πέναλτυ από εκτέλεση φάουλ που βρήκε σε χέρι αμυνόμενου στο «τείχος», το εκτέλεσε ο ίδιος και άνοιξε το σκορ (1-0).

Ο Άρης ισοφάρισε στο 56΄: Ο Μιχαήλ φαινόταν ότι ήλεγχε την μπάλα στην άμυνα του ΠΑΣ μετά από βαθιά μπαλιά, ο Μανιάς του Άρη που κυνήγησε την φάση «έκλεψε» την μπάλα, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε σωστά τον Βελλίδη (1-1).

Τελικά ο ΠΑΣ κατάφερε να πάρει τη νίκη στο 73΄: Από εκτέλεση φάουλ από δεξιά του Ντε Βινσέντι η μπάλα έφτασε στην καρδιά της άμυνας του Άρη, εκεί όπου ανενόχλητος ο Λίλα με κοντινή κεφαλιά έκανε το 2-1.

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (ΤΣΙΩΛΗΣ): Βελλίδης, Ντάσιος, Κολοβέτσιος, Τζημόπουλος, Στρούνα (46' Μιχαήλ), Λίλα, Τσουκαλάς, Βίλα, Ντε Βινσέντι, Κοροβέσης (78' Μπέριος), Ίλιτς (92' Κρητικός)

ΑΡΗΣ (ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ): Διούδης, Καραγκούνης (86' Σταυρόπουλος), Ηρακλής, Κύργιας, Μαργαρίτης, Οικονομόπουλος, Παπαδόπουλος (80' Καραγιάννης), Τάτος, Τσουμάνης (91' Αγγελούδης), Μανιάς, Αγάνθο

Τελευταία τροποποίηση στις Παρασκευή, 14/06/2013 - 23:54