Σούπερ Λίγκα: Το πανόραμα της Τετάρτης-16η αγωνιστική

Σε διψήφιο αριθμό (10) άνοιξε η βαθμολογική ψαλίδα που χωρίζει τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό από τον δεύτερο ΠΑΟΚ μετά τα παιχνίδια της 16ης αγωνιστικής. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 3-2 τον ΠΑΣ Γιάννινα στο «Καραϊσκάκη» και εκμεταλλεύτηκαν το «στραβοπάτημα» του ΠΑΟΚ στο Περιστέρι. Ο Ολυμπιακός αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 11’ από το τέρμα του Ίλιτς, πήρε τη νίκη με τα γκολ των Σαβιόλα (21’), Μασάντο (51’ πεν) και Κάμπελ (70’ πεν). Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το ματς με δέκα λόγω αποβολής του Ρουμπουλάκου (69’) και μείωσαν στο τελικό 3-2 με τον Κρητικό στο 87’. Δύο ακόμη βαθμούς «πέταξε» ο ΠΑΟΚ, μένοντας στην ισοπαλία 1-1 με τον Ατρόμητο. Μάλιστα οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να έχουν πάρει το τρίποντο της νίκης αν δεν ισοφάριζε για τον ΠΑΟΚ ο Τζαβέλας στις καθυστερήσεις, το τέρμα του Παπαδόπουλου στο 26’.

Στη Λειβαδιά ο Παναθηναϊκός είχε εύκολο βράδυ καθώς νίκησε άνετα τον Λεβαδειακό με 4-0 με τα τέρματα των Κλωναρίδη (31’), Λααγού (37’, 52’)  και Δώνη (89’), ενώ τελείωσε το ματς με δέκα καθώς στο 68’ αποβλήθηκε ο Λαγός.

Στα Πηγάδια η Ξάνθη νίκησε τον ΟΦΗ με 2-1 με δύο τέρματα του Κάλβο (55’, 62’) στο ματς όπου αρνητικός πρωταγωνιστής ήταν ο διαιτητής Λαμπρόπουλος ο οποίος απέβαλλε στο 81’ τον σκόρερ των Κρητικών Κουτσιανικούλη (76’) επειδή διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι –μαρς που δεν δόθηκε. Επίσης, στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων ο ρέφερι από τον Πύργο, ακύρωσε γκολ των φιλοξενούμενων για ανύπαρκτο επιθετικό φάουλ!

Με σκόρερς τους Κάσες (54’) και Χρήστου (76’), ο Πανθρακικός νίκησε με 2-0 την Καλλονή που από το 70’ έπαιζε με δέκα λόγω αποβολής του Φαρία με δεύτερη κίτρινη.

Επέστρεψε στις νίκες ο Παναιτωλικός κερδίζοντας άνετα τον Πλατανιά με 3-0 με τα τέρματα των Θεοδωρίδη (40’), Μπόγιοβιτς (60’) και Καμαρά (67’).

«Χρυσό» βαθμό απέσπασε ο Απόλλων από τον Εργοτέλη στο Ηράκλειο με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 2-2. Τα δύο τέρματα του Απόλλωνα πέτυχε ο Πετρόπουλος (18’, 43’) ενώ για τους γηπεδούχους βρήκαν δίχτυα οι (Μπαντιμπαγκά 16’) και Πελέ (48’).

Η αυλαία της 16ης αγωνιστικής θα πέσει τη Πέμπτη (19/12) με δύο παιχνίδια. Θα παίξουν Πανιώνιος-Βέροια (17:15) και Άρης-Αστέρας Τρίπολης (19:30).