Ξανά στην κορυφή η ΑΕΚ, 2-1 τον Ηρόδοτο στην Κρήτη

Με γκολ του Πλατέλλα στην εκπνοή του αγώνα η ΑΕΚ πήρε το εξ΄ αναβολής ντέρμπυ κορυφής στο Παγκρήτιο με 2-1 επί του Ηρόδοτου και πέρασε και πάλι μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας του 6ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής Κατηγορίας.

Η ΑΕΚ εμφάνισε και πάλι τις γνωστές αδυναμίες της στο πρώτο ημίχρονο, κακή ανάπτυξη, αδυναμία στο να τελειώσει τις φάσεις και μεταξύ άλλων και αμυντικά προβλήματα.

Όλα έγιναν στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Ηρόδοτος άνοιξε το σκορ στο 53΄ με τον Μωραΐτη (μετά από ωραία προσποίηση και εξαιρετικό σουτ λίγο έξω από την περιοχή), όμως η ΑΕΚ βρήκε το σθένος να αντιδράσει και ισοφάρισε γρήγορα με τον Ντακόλ στο 59΄ με κοντινό δυνατό σουτ. Ο ίδιος παίκτης έχασε και πέναλτυ στο 74΄ της αναμέτρησης και εν συνεχεία του ακυρώθηκε γκολ στην εξέλιξη της φάσης.

Τελικά τη λύση έδωσε ο Πλατέλλας που στο 90+3΄ με πολύ όμορφο σουτ έξω από την περιοχή έδωσε το «τρίποντο» στην ομάδα του Δέλλα.

Ηρόδοτος: Ζαφείρης Δ., Μπινικάκης, Γεωργόπουλος, Χαρίτος, Χαλκιαδάκης, Αχιλλέως (46' Σαλταπίδας), Κούρτι, Χατζηανδρέου, Κοδιράκης, Ζαφείρης Αλ., Μωραϊτης

ΑΕΚ: Καραγκιολίδης, Γεωργέας, Πεταυράκης, Ρόβας, Σταθάκης, Κορδέρο, Γροντής (76' Γροντής), Ντακόλ, Μπρέσεβιτς, Ανάκογλου (83' Τσεβάς), Πλατέλλας

Τελευταία τροποποίηση στις Παρασκευή, 14/06/2013 - 23:54