Σούπερ Λίγκα: Το πανόραμα του Σαββάτου – 14η αγωνιστική

Πιο δύσκολα απ΄ ό,τι αναμενόταν ο Ολυμπιακός νίκησε με 2-0 στο «Καραϊσκάκη» τον μαχητικό Αστέρα Τρίπολης στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκα και διεύρυνε έστω προσωρινά σε εννιά τους βαθμούς της διαφοράς από τον δεύτερο στη βαθμολογία ΠΑΟΚ. Οι παίκτες του Μίτσελ και με το μυαλό στην μεγάλη μάχη της Τρίτης στο Τσάμπιονς Λιγκ με την Άντερλεχτ λύγισαν την αντίσταση των Αρκάδων με γκολ των Ντομίνγκεζ στο 74΄ με εκτέλεση πέναλτυ και του φορμαρισμένου Ολαϊτάν στο 89΄. Οι αλλαγές του Μίτσελ στο δεύτερο ημίχρονο τόνωσαν τον νωθρό Ολυμπιακό και έδωσαν το «τρίποντο» στους νταμπλούχους Ελλάδας που συγχρόνως με 13 νίκες κατέρριψαν το ρεκόρ νικών τους σε ξεκίνημα πρωταθλήματος από τη σεζόν 1966-67!

Ματσάρα έγινε στην Κρήτη, όπου Εργοτέλης και Άρης αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 3-3, όπου οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να γυρίσουν ένα σχεδόν χαμένο ματς χάρη σε έναν εκπληκτικό Τάτο που με την είσοδό του στο 68΄ άλλαξε τη ροή του αγώνα. Όλα τα γκολ μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο, εκ των οποίων τα τέσσερα σε διάστημα 9 λεπτών !!! Το σκορ άνοιξε στο 62΄ ο Μπαντιμπανγκά για τους Κρήτες, ενώ ο Πελέ τρία λεπτά αργότερα έκανε το 2-0. Ο Τάτος στο 69΄ μείωσε σε 2-1 και δύο λεπτά αργότερα ο Άρης κατάφερε και ισοφαρίσει με τον Νταμαρλή. Η χρυσή αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, ο Τάτος έδωσε το προβάδισμα στον Άρη στο 80΄ με 2-3 και τελικά ο Εργοτέλης πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας με γκολ του Μπαντιμπανγκά στο 89΄. Με την ισοπαλία αυτή ο Άρης «ξεκόλλησε» από τον πάτο της βαθμολογίας.

Στη Λιβαδειά ο Λεβαδειακός πήρε μια καθαρή νίκη με 2-0 απέναντι στον Πλατανιά που ήταν πάντως καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς ωστόσο να πάρει κάτι από το παιχνίδι. Τα γκολ για τον Λεβαδειακό που απομακρύνθηκε αισθητά από την ουρά της βαθμολογίας πέτυχαν ο Μάρτινς στο 12΄ και ο Ορτέγκα στο 77΄ σε ένα παιχνίδι με λίγες καλές φάσεις.