Σούπερ Λίγκα: Το πανόραμα της Κυριακής – 13η αγωνιστική

Του Σπύρου Αμπελάκη

Με πολλούς αναπληρωματικούς στην σύνθεσή του ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε να καταβάλλει την αντίσταση του Εργοτέλη στο «Καραϊσκάκη» με 3-0 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκα και αύξησε προσωρινά σε εννιά βαθμούς την διαφορά στην κορυφή από τον δεύτερο στην βαθμολογία ΠΑΟΚ που αγωνίζεται την Δευτέρα στα Γιάννενα με τον ΠΑΣ.

Τα γκολ για την ομάδα του Μίτσελ πέτυχαν οι Κάμπελ (3΄), Ολαϊτάν με πανέμορφη προσπάθεια και τακουνάκι στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων  του πρώτου ημιχρόνου και ο Ντομίνγκεζ στο 62΄.

Χορταστικό ματς έγινε στην Βέροια όπου η «βασίλισσα του βορρά» σε ένα παιχνίδι με ανατροπές νίκησε με 4-3 τον Λεβαδειακό. Το σκορ άνοιξε για τους φιλοξενούμενους ο Σανγκινέτι μόλις στο 3ο λεπτό και η αντίδραση για τους γηπεδούχους ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο: Ο Μρντάκοβιτς ισοφάρισε στο 51΄, όμως και πάλι ο Λεβαδειακός πήρε «κεφάλι» στο σκορ στο 60΄ με τον Ορτέγκα. Η Βέροια «απάντησε»στη συνέχεια με τρία σερί γκολ με τους Καλτσά (63΄),  Πετράτσι (αυτογκόλ, 70΄) και Μοχάμεντ (79’) κάνοντας το 4-2, ενώ η ομάδα της Λιβαδειάς το μόνο που κατάφερε στα υπόλοιπα λεπτά ήταν να μειώσει σε 4-3 με τον Καπο.

Πολύ καλό παιχνίδι έγινε και στο «Βικελίδης», όπου Άρης και Πανθρακικός αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2. Δύο γκολ έβαλε ο Κάσες (6΄, 27΄) για τους Θρακιώτες (ειδικά το δεύτερο ήταν χάρμα ιδέσθαι με τον άσσο του Πανθρακικού να χορεύει όλη την παραπαίουσα άμυνα του Άρη, ενώ ο Άρης σκόραρε με τους Μανιά (23΄) και Τσουμάνη (62΄).

Σημαντική νίκη με 3-1 πήρε ο ΟΦΗ στην Κρήτη απέναντι στην Καλλονή Λέσβου και ξέφυγε αρκετά από την επικίνδυνη ζώνη της βαθμολογίας. Το σκορ άνοιξε η ομάδα της Λέσβου στο 32΄με τον Λεοζίνιο, όμως η συνέχεια ανήκε στους Κρήτες που έκαναν την ανατροπή με τους  Παπάζογλου (40΄, 53΄) και Μακουκούλα (88΄).

Ισόπαλος χωρίς τέρματα (0-0) έληξε ο αγώνας στη Νέα Σμύρμη ανάμεσα στον Πανιώνιο και την Ξάνθη, σε ένα παιχνίδι με χαμένο πέναλτι για τους «κυανέρυθρους» στο 20΄ με τον Τσέμα να νικά τον Αραβίδη που το εκτέλεσε, αλλά και δύο δοκάρια, ένα για κάθε ομάδα.

Η ομάδα της Ξάνθης αγωνιζόταν από το 59΄ με 10 παίκτες λόγω αποβολής με 2η κίτρινη κάρτα του Κάλβο, ενώ  της ακυρώθηκε  γκολ στο 90΄ ως οφσάϊντ σε μια οριακή φάση  με τον Σολτάνι να φαίνεται από την κάμερα να καλύπτεται από την άμυνα των γηπεδούχων.