«Πολυβόλο» η ΑΕΚ, 7-1 τον ΠΑΟ Κρουσώνα

του Σπύρου Αμπελάκη

Άστραψε και βρόντηξε η ΑΕΚ που συνέτριψε με 7-1 στο ΟΑΚΑ τον ΠΑΟ Κρουσώνα στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής Κατηγορίας και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας και με ένα παιχνίδι λιγότερο από τον δεύτερο στην βαθμολογία Ηρόδοτο.

Στο πρώτο πάντως ημίχρονο η ομάδα του Τραίανού Δέλλα εμφάνισε και πάλι τις γνωστές αδυναμίες στην επίθεση. Στο 33΄ο Γροντής από πολύ κοντά έκανε το 1-0 μετά από ωραία σέντρα από δεξιά του Γεωργέα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ξέσπασε: Μόλις στο 46΄ από καλό συνδυασμό από αριστερά των Ντακόλ και Γροντή ο τελευταίος έβγαλε γλυκιά σέντρα που βρήκε τον Μπρέσεβιτς και ο Κροάτης από κοντά με προβολή διπλασίασε τα τέρματα της «Ενωσης».

Επτά λεπτά αργότερα από ωραίο συνδυασμό η μπάλα έφτασε από τον Πλατέλλα στον Γροντή που μπήκε από πλάγια μέσα στην περιοχή σούταρε, απέκρουσε ο Καλομοίρης, όμως το «ριμμπάουντ» πήρε ο Ντακόλ που με κοντινό σουτ την έστειλε στα δίχτυα (3-0).

«Εκρυψαν» την μπάλα οι παίκτες της ΑΕΚ στο 54΄:  Από άψογο και γρήγορη εναλλαγή της μπάλας, ο Ντακόλ από πολύ κοντά έδωσε έτοιμο γκολ στον Μπρέσεβιτς που έκανε το 4-0.

Η ΑΕΚ πλέον είχε πάρει για τα καλά μπροστά και στο 59΄ ο Γεωργέας (που έκανε πολύ δουλειά από δεξιά) έβγαλε πολύ ωραία μόνο του τον Μπρέσεβιτς και εκείνος αφού απέφυγε και τον Καλομοίρη σε κενή εστία έκανε το 5-0, κάνοντας συγχρόνως χατ τρικ.

Στο 65΄ ήταν η σειρά του Πλατέλλα να χρισθεί σκόρερ και μάλιστα με εξαιρετική ενέργεια «τσιμπώντας» πρώτα την μπάλα πάνω από τον πορτιέρο της κρητικής ομάδας και εν συνεχεία στέλνοντάς την στα δίχτυα με εναέριο σουτ ! (6-0).

Στο 72΄ ο Πλατέλλας βγήκε ολομόναχος απέναντι από τον Καλομοίρη, προσπάθησε να τον αποφύγει, όμως ο παίκτης της «Ενωσης» σωριάστηκε στο έδαφος και ο διαιτητής υπέδειξε την εσχάτη των ποινών αποβάλλοντας συγχρόνως τον γκολκίπερ του ΠΑΟ Κρουσώνα, μια φάση όμως όπου ο παίκτης της ΑΕΚ φάνηκε από την κάμερα ότι έκανε «θέατρο».

Το πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ο Ντακόλ στο 74΄ ευστοχώντας απέναντι στον Ζερβό (7-0).

Η ομάδα από την κωμόπολη του Ηρακλείου Κρήτης απλώς μείωσε στο 79΄ μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της ΑΕΚ κάνοντας με τον Παππά το τελικό 7-1.