Η ΑΕΚ κατέκτησε το Basketball Champions League

Μπροστά σε 18.000 οπαδούς της, η ΑΕΚ έγραψε ιστορία και νίκησε την Μονακό με 100-94 στο κλειστό του ΟΑΚΑ, κατακτώντας το ευρωπαϊκό στον τελικό του Basketball Champions League.

Αυτό είναι και το 3ο ευρωπαϊκό της ιστορίας της, μετά το έπος του 1968 στο Καλλιμάρμαρο και το Σαπόρτα το 2000.

Ο θρύλος της βασίλισσας ΑΕΚ «ξύπνησε» και πάλι με τον πιο γλυκό τρόπο για την «Ενωση» και το ελληνικό μπάσκετ που πανηγυρίζουν την κατάκτηση του τροπαίου του Champions League μετά από έναν μεγαλειώδη τελικό.

Όπως και τότε, που νίκησε το θεωρητικό φαβορί, την Σλάβια Πράγας, έτσι και τώρα οι παίκτες της ΑΕΚ, θαρρείς σαν να είχαν μέσα τους την ψυχή των Τρόντζου, Αμερικάνου, Ζούπα, Λαρεντζάκη και των άλλων παιδιών που σήκωσαν το Κύπελλο Κυπελλούχων το 1968 στο κατάμεστο Καλλιμάρμαρο, νίκησαν μετά από ονειρεμένη εμφάνιση το θεωρητικό φαβορί Μονακό και έστειλαν και πάλι την ΑΕΚ, εκεί που της αξίζει, στον θρόνο της Ευρώπης!

Όλοι οι παίκτες της ΑΕΚ αξίζουν πολλά μπράβο που έδωσαν το 100% των δυνάμεων τους στο παρκέ, έκαναν κατάθεση ψυχής, αλλά ξεχώρισαν οι σπουδαίοι Γκριν, Πάντερ, Χάντερ, Τζειμς, Σάκοτα, ενώ μεγάλη ήταν η συμβολή επίσης κυρίως αμυντικά των Ξανθόπουλου, Βασιλόπουλου, Λαρεντζάκη.

Τα δεκάλεπτα (με πρώτη την τυπικά γηπεδούχο Μονακό): 20-29, 44-53, 70-73, 94-100

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά οι παίκτες της ΑΕΚ μπήκαν με ασίγαστο πάθος για την κατάκτηση του βαρύτιμου τροπαίου και πολύ γρήγορα πήραν ένα προβάδισμα που άγγιξε από τα πρώτα κιόλας λεπτά τους +9 πόντους (11-2), ένα προβάδισμα που το διατήρησαν μέχρι και το τέλος της πρώτης περιόδου.
Mεγάλο παιχνίδι έκαναν στο ξεκίνημα δύο παίκτες που στον ημιτελικό με την Μούρθια, για διαφορετικούς λόγους δεν έδωσαν τα αναμενόμενα, οι Γκριν και Χάντερ που παρέσυραν σε φρενήρη ρυθμό και τους συμπαίκτες τους! Οι Γάλλοι φανερά αιφνιδιασμένοι από το …τρελλό και γρήγορο ρυθμό που επέβαλλαν οι παίκτες του Σάκοτα, δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν και σχεδόν …ασθμαίνοντας προσπαθούσαν μάταια να βρουν το «αντίδοτο» απέναντι στον πονοκέφαλο που λεγόταν Μάικ Γκριν, καθώς ο πλει μεικερ της ΑΕΚ άγγιξε την τελειότητα, οργανώνοντας άψογα το παιχνίδι της ομάδας του, ενώ οι διεισδύσεις του…προκαλούσαν πανικό στη ρακέτα της Μονακό.

…ίδια γεύση και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου οι παίκτες της βασίλισσας ΑΕΚ με ψυχραιμία και ωριμότητα στο παιχνίδι τους «σμπαράλιασαν» την άμυνα των Γάλλων που αδυνατούσε να βρει λύσεις! Στην «εξίσωση» του τελικού άρχισαν σιγά σιγά να μπαίνουν μέσα και οι Χάρις με τους Τζέιμς και Σάκοτα με αποτέλεσμα η διαφορά να διατηρείται στο +9 με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με σκορ ασυνήθιστα υψηλό για τελικό, 53-44 υπέρ της ΑΕΚ!

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μονακό, όπως αναμενόταν, αντέδρασε και άρχισε να ροκανίζει την διαφορά, παρά το ότι η παραγωγικότητα των παικτών της ΑΕΚ ήταν πολύ υψηλή, βοηθούμενη και από τον Πάντερ, όπου έμελλε να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής στο φινάλε για την ομάδα του!
Οι Γάλλοι με κορυφαίο τον Γκλαντίρ που …παραλίγο να γυρίσει το παιχνίδι «τούμπα» μόνος του, με δικά του διαδοχικά τρίποντα έριξε την διαφορά στο -3 για την Μονακό στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι οι Γάλλοι είχαν ρίξει ακόμα και στον πόντο την διαφορά δύο φορές (58-57, 60-59), εκμεταλλευόμενοι και κάποια λάθη των παικτών της Ενωσης.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί όπου όλα έδειχναν ότι ο τελικός θα κριθεί στις λεπτομέρειες ήταν ο Πάντερ αυτός που πήρε την ομάδα στις πλάτες του και έβαλε μερικά μεγάλα σουτ που …εκτόξευσαν την διαφορά από το αγχωτικό 73-71 με το οποίο ξεκίνησε η 4η περίοδος στο 89-77, μια διαφορά ωστόσο που όπως και με την Μούρθια στον ημιτελικό, έτσι και απόψε η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να κρατήσει, καθώς εκτός των άλλων έκανε γρήγορα πέντε φάουλ στέλνοντας πολύ συχνά τους Γάλλους στην γραμμή των φάουλ. Με μια μεγάλη και πάλι αντεπίθεση οι παίκτες της Μονακό πίεσαν ασφυκτικά με άμυνα σε όλο το γήπεδο και απέφερε καρπούς, αφού η διαφορά με τους Τραορέ, Γκλαντίρ, Κραφτ και Ρόμπινσον που βρήκε διαδρόμους κάτω από το ελληνικό καλάθι έπεσε ακόμα και στο -3 (97-94). Μερικά λάθη που έκαναν ακόμα και στην επαναφορά οι παίκτες της ΑΕΚ λίγο έλειψε να κοστίσουν ακόμα και τη νίκη, καθώς απέμενε μόλις ένα λεπτό για το φινάλε! Δύο εύστοχες βολές του Τζέιμς και άλλη μια στο τέλος από τον κορυφαίο Μάικ Γκριν τελικά έστειλαν στα …ουράνια την ΑΕΚ και τους 18.000 θεατές στο κατάμεστο και «φλεγόμενο» ΟΑΚΑ! Η ΑΕΚ είναι η νέα Κυπελλούχος Ευρώπης της διοργάνωσης του Basketball Champions League, νικώντας πανάξια το μεγάλο φαβορί Μονακό!

Διαιτητές: Γκλίσιτς (Σερβία), Γιασεβίτσιους (Λιθουανία), Κοζλόβσκις (Λετονία)

ΜΟΝΑΚΟ (Ζβέζνταν Μίτροβιτς): Κούπερ 8 (1), Έβανς 6 (2/9 σουτ), Κικάνοβιτς 12 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λακόμπ 12 (3/8 δίποντα, 6/8 βολές, 6 ριμπάουντ), Ρόμπινσον 13, Κραφτ 9 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκλαντίρ 19 (4/7 τρίποντα), Τζόζεφ, Ρούντεζ, Σι 8 (2/7 σουτ), Τραορέ 8

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα): Γκριν 19 (1), Χάρις 9 (4/13 σουτ, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τζέιμς 13 (4 ριμπάουντ), Σάκοτα 16 (5/8 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 3/4 βολές), Ξανθόπουλος 2, Χάντερ 10 (4 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 8, Μαυροειδής 7, Πάντερ 16 (3), Βασιλόπουλος