Πολλές φιλικές αθλητικές συναντήσεις το Σαββατοκύριακο

Δεν άφησαν ανεκμετάλευτο το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε οι ποδοσφαιρικές ομάδες της χώρας μας, αφού ένα μεγάλο ποσοστό αυτών έδωσε φιλικούς αγώνες, ώστε να κρατηθούν σε καλά επίπεδα τόσο η φυσική, όσο και η αγωνιστική κατάσταση των ποδοσφαιριστών τους.

Ρεπορτάζ: Δημήτρης Νατσούλης

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 3-2

Η εντυπωσιακή ΑΕΚ πέτυχε το Σάββατο, 22 Νοεμβρίου μία σημαντική-κυρίως για ψυχολογικούς λόγους-νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό με σκορ 3-2. Η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα, πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στο 1ο ημίχρονο του παιχνιδιού όπου και προηγήθηκε με 2-0 χάρη στα γκολ των Αραβίδη και Πλατέλλα στο 27ο και 34ο λεπτό αντίστοιχα!

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ρόλοι αντιστράφηκαν. Ο Παναθηναϊκός είχε την υπεροχή των κινήσεων και έφτασε πολύ γρήγορα στην ισοφάριση με τα γκολ των Δώνη (47') και Μπερίσα (56'). Οι φιλοξενούμενοι, έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πετύχουν την ολική ανατροπή λίγα λεπτά αργότερα, όταν το πλασέ του Μπεργκ βρήκε στο δοκάρι της εστίας του Ανέστη. Το νικητήριο γκολ για την “Ένωση” πέτυχε ο Ντακόλ με κεφαλιά στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης.

ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Πεταυράκης, Κορδέρο, Ανάκογλου, Πλατέλλας, Μάνταλος, Μπαρμπόσα, Αραβίδης.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Ντούνης, Ζόριτς, Σαρρής, Μπρέσεβιτς, Ρόβας, Γροντής, Φαγέ, Σβάρνας, Τζανετόπουλος.

Παναθηναϊκός: Κοτσόλης, Σίλντενφελντ, Ρισβάνης, Τριανταφυλλόπουλος, Μπούρμπος, Χουχούμης, Λαγός, Μπούι, Ντίνας, Κλωναρίδης, Πέτριτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι: Στιλ, Σπυρόπουλος, Κουτρουμπής, Μέντες, Νάνο, Δώνης, Σταματάκης, Μπαϊράμι, Νίνης, Μπερίσα, Μπεργκ.

Πανιώνιος - Καλλιθέα 1-1

Σε ένα μέτριας ποιότητας παιχνίδι, ο "Ιστορικός" δεν κατάφερε ούτε στο φιλικό με την Καλλιθέα να βρει το δρόμο προς τη νίκη, αφού μάλιστα, ήταν αυτός που πήρε στο τέλος την ισοπαλία με γκολ του Γκίνη στα...χασομέρια! Η Καλλιθέα, στο 81ο λεπτό ξετυλίχτηκε στην κόντρα επίθεση και άνοιξε το σκορ με το σουτ του Γκαβασιάδη. Οι γηπεδούχοι απάντησαν έξι λεπτά αργότερα, με τον Γκίνη να πλασάρει ψύχραιμα και να ισοφαρίζει για την ομάδα του.

Πανιώνιος: Παπαδόπουλος (46' Γιαννακόπουλος), Αργυρόπουλος (46' Πάνος), Χατζηισαΐας (75' Μ. Γκέζος), Παντίδος (46' Οικονόμου), Τασουλής (75' Κόμνος), Μητρόπουλος (75' Γκίνη), Μπούζας, Φούντας, Κολοβός (75' Μασούρας), Μπουμάλ (46' Ιμπαγάσα), Γιάννου (75' Σμυρλής)

Καλλιθέα: Κατσούλης (46' Μιχελής), Μάρσιο (46' Τσίπρας), Τσώνης (46' Μπριλάκης), Τσιούμας (46' Λεβέντης), Παγώνης (60' Συριόπουλος), Κατσικογιάννης (46' Νικολάου), Αριανούτσος (46' Μουρούτης), Μασάντο (46' Μιχαλόπουλος), Ζόρντι (46' Αρναρέλης), Σταματάκος, Βεζιρτζόγλου (46' Πιτταράς, 80' Γκαβασιάδης)

Παναιγιάλειος - Παναιτωλικός 1-1

Οι Αγρινιώτες προηγήθηκαν με το...καλημέρα στο Αίγιο έπειτα από το εύστοχο πλασέ του Κάπελ μόλις στο 4ο λεπτό! Οι γηπεδούχοι, απάντησαν στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 55' με τον Τζημογιάννη να "πιάνει" την κεφαλιά έπειτα από το κόρνερ του Πόνσε και να ισοφαρίζει για τους "μελανόλευκους"!

Παναιγιάλειος: Σταυριανός, Σανδραβέλης (61’ Σπίνουλας), Τζημογιάννης, Μπούνας (86’ Μπεκατώρος), Νάστος (46’ Πόνσε), Τσατσαρής, Σεχολάρι (71’ Μπουρλάκης), Γκοτσούλιας (77’ Μπουτζίκος), Σταμογιάννος (79’ Ρέλλας), Ουρτάδο (61’ Ακπαρίδης), Σκαρτσίλας (72’ Μιλίγιεβιτς).

Παναιτωλικός: Ράφαελ (46’ Στεφανάκος, 76’ Κολοβούρης), Μύγας (59’ Κωνσταντινόπουλος), Κουτρομάνος (68’ Κέβιν), Μαλεζάς (46’ Κούσας), Ετζενγκέλε (46’ Χαντάκιας), Γοδόι (46’ Καλογέρης), Μαρτίνες (59’ Μήλιος), Φωτάκης (46’ Κόρμπος), Βιγιαφάνιες (46’ Ρουμπουλάκου), Κάπελ (46’ Παπουτσογιαννόπουλος), Άλβες (46’ Βασιλείου).

ΠΑΣ Γιάννινα - ΑΕΛ 0-0

Στο "στείρο" 0-0 έμειναν Γιάννενα και Λάρισα, με αμφότερες τις ομάδες να πραγματοποιούν καλή εμφάνιση, χάνοντας μάλιστα σημαντικές ευκαιρίες για τέρματα. Οι "βυσσινί", είχαν διπλό δοκάρι στο 32' με τους Ντερνίς και Σουάνη, ενώ από πλευράς γηπεδούχων, ο Ίλιτς δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα από τα 11 βήματα, καθώς ο Αθανασόπουλος απέκρουσε το πέναλτι.

ΠΑΣ Γιάννινα: Σωτηρίου, Στρούνα, Μπέριος, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Λίλα, Τσουκαλάς, Ηλιάδης, Ακόστα, Μανιάς, Ίλιτς.

Έπαιξαν και οι: Βελλίδης, Φόνσι, Χαρίσης, Γιάκος, Σκόνδρας, Σαπαλίδης.

ΑΕΛ: Αποστολίδης, Μουλόπουλος, Κουρτεσιώτης, Δεληζήσης, Σαρακατσάνος, Τζούνιορ, Πινδώνης, Πέρικο, Σουάνης, Μπίλα, Στεφανίδης.

Έπαιξαν και οι: Αθανασόπουλος, Τσιλιγκίρης, Νεμπεγλέρας, Κοντοδήμος, Μπλέντι, Μελισσάς, Ντέρνις, Καρανίκας, Αναστασάκος, Τσεμπερίδης.

Αιγινιακός – Βέροια 0-1

Ο δυνατός και πολύ ανταγωνιστικός Αιγινιακός, κοίταξε στα μάτια τη “Βασίλισσα του Βορρά”, ωστόσο λύγισε στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο έως κακό. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Μπεν στο 57ο λεπτό, παρ'όλα αυτά, κατάφεραν να βρουν τρόπο να στείλουν τη μπάλα στο πλεκτό με τον Κάμπορα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε μια αδράνεια της άμυνας, διαμορφώνοντας το τελικό 1-0 υπέρ της Βέροιας.

Αιγινιακός: Τόλιος (60’ Φαρμάκης), Λιόλιος, Ροντρίγκο, Πάβλοβιτς (70’ Αραμπατζής), Γιαζιτζόγλου (68’ Γεωργίου), Μασάδο, Ζούρκος, Πολύζος, Πόποβιτς (60’ Δεμηρτζόγλου), Κουτσοσπύρος, Καζάκης (46’ Ναουμτσέφσκι).

Βέροια: Καντιμοίρης, Μαλόν, Ραούλ Μπράβο, Καλί, Οστοϊτς, Μπατιον, Γεωργιαδης, Κατίδης, Καλτσάς (34’ Παυλίδης), Μπαργκάν, Ντουμίτρου. Έπαιξαν και οι: Τζινάρ, Τσιάμης, Εσπάρθα, Μπαλάφας, Άρτσε, Μπεν, Χάσελμπαϊνκ, Κάμπορα, Βούκιτς, Μαρκέλης

Κέρκυρα – Θεσπρωτός 1-0
Καλή εικόνα παρουσίασε ο Θεσπρωτός κόντρα στον ΑΟΚ παρά την ήττα του με 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Γκόμες στο 10ο λεπτό, επιχειρώντας αρχικά μια σέντρα, που εν τέλει κατέληξε στα δίχτυα, καθώς η περίεργη τροχιά που πήρε η μπάλα αιφνιδίασε τον πορτιέρο του Θεσπρωτού.

ΑΟΚ: Σέτκους, Ντιμιτρόφσκι, Γκόμες, Βενέτης, Ντιόγκο, Ναγιάρ, Ρόχας, Μπόρχα, Ομπράντοβιτς, Χαβίτο, Μαρκόφσκι.

Θεσπρωτός: Πάντος, Μπάρκας, Ασωνίτης, Μηνάς, Καρύδης, Μώκος, Σκούφαλης, Θεοδωράκης, Παππάς, Κάλλος, Πανταζής. Έπαιξαν και οι: Γκόμες, Βασίας, Τρακάκης, Παλιάτσας, Πάλλα, Κοσμίδης, Βενέτης.

Εργοτέλης – Επισκοπή 2-0

Οι "κιτρινόμαυροι", επικράτησαν της Επισκοπής με 2-0 στο βοηθητικό του Παγκρητίου. Αν και ο καιρός δυσκόλεψε πολύ τις δύο ομάδες, τελικά οι Κρητικοί πήραν την νίκη με τα γκολ των Γιοσούν (50') και Σταγιάνοβιτς (86').

Εργοτέλης: Τσέρνι (55' Δερμιτζάκης), Λυκογιάννης, Γιοβάνοβιτς, Σηφάκης (76' Βογιατζής), Τζανακάκης, Μπογκντάνοφ, Γκέντσογλου, Χαντί (76' Στογιάννοβιτς), Γιούσουφ, Μπρούνο και Νόσκοβιτς (76' Γεωργαντόπουλος).

Επισκοπή: Γουναρίδης (30' Κελαηδής, 60' Νικηφόρος), Τζανάκης (60' Μανουσάκης), Λάμπρου (46' Λιονάκης), Μαραθιανός (80' Νεντιάι), Μποτωνάκης (46' Βουρβαχάκης), Πυθαρούλης, Βιγιαφάνε, Βελονάκης, Δουμάνης (45' Τριχάκης), Νικόλτσης (46' Δρακάκης) και Πετράκος.

ΟΦΗ – Χανιά 0-0

Εντυπωσιακή εμφάνιση από τον Α.Ο. Χανιά κόντρα στον γείτονα ΟΦΗ. Αμφότερες οι ομάδες είχαν σημαντικές ευκαιρίες να πετύχουν κάποιο τέρμα, με κυριότερη από μεριάς Χανίων, όταν στην κεφαλιά του Κρητικού, ο Λόρια έδιωξε εντυπωσιακά τη μπάλα σε κόρνερ.

ΟΦΗ: Λόρια, Αρτόλα, Μιλιάζες, Τριποσέρης, Αντελέγιε, Στάθης Πετρόπουλος, Ραζάκ, Μερεμπασβίλι, Μακρής, Μπανούσης.

ΑΟΧ: Σικαλιάς, Οικονομόπουλος, Μανωλάς, Κοντεόν, Κόντοβος, Σιλαγαρδάκης, Εσόνο, Καμινιώτης, Πάγκαλος, Κρητικός, Μαρτσάκης.

Απόλλων Αρναίας – Απόλλων 1926 0-2

Άνετη επικράτηση για τον Απόλλων 1926, κόντρα στον Απόλλων...Αρναίας με 2-0. Το σκορ για τους κοκκινόμαυρους άνοιξε ο Γκέσιος στο 64', ενώ ο Μπότης διπλασίασε τα τέρματα και έγραψε το τελικό Απόλλων Αρναίας - Απόλλων 1926 0-2.

ΑΠΟΛΛΩΝ Αρναίας: Καραβελίδης, Μπιμπισίδης, Τζιότζιος, Σαλέπης, Αποστολάκης, Ζαχαράκης, Τσιντογιάννης, Κουκουλέκης, Γεωργούλας, Γεωργίου, Δημογκίκας. Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν: Λεμονής, Μπουλγκουρίδης Λ., Μτσεντλιάλι, Μενιγκάλι.

ΑΠΟΛΛΩΝ 1926: Παπαϊωάννου (65' Βασιλειάδης), Τζίνας (75' Τσεμεκίδης), Παναγιωτίδης, Παπαστεριανός (77' Χ. Λουιζίδης), Μαυροκεφαλίδης, Ακασού, Καρασαββίδης (46' Μέτσι-77' Θ. Λουιζίδης), Καπετάνος (85' Τσολερίδης), Ρέβας (46' Γκέσιος-82' Μπότης), Καπνόπουλος (72' Πιαστόπουλος), Αναστασίου (70' Γιώργης).

Δόξα Νέας Μανωλάδας - Παναχαϊκή 0-2

Εύκολο απόγευμα για την ομάδα του Δημήτρη Σπανού, που επικράτησε επί της Μανωλάδας με σκορ 2-0 χάρη στα γκολ των Μαρουκάκη και Ντα Κόστα.

Αγροτικός Αστέρας – Πανσερραϊκός 2-1

Όπως πέρσι έτσι και φέτος, ο Αγροτικός Αστέρας κατάφερε-έστω και στο πλαίσιο της φιλικής αναμέτρησης-να επιβληθεί επί του Πανσερραϊκού με 2-1. Το σκορ για τους "πράσινους" άνοιξε ο Καρακατσάνης στο 15ο λεπτό, ενώ 5 λεπτά αργότερα ο Μίλιτς διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Το μόνο που κατάφερε να κάνουν τα "Λιοντάρια" ήταν να μειώσουν σε 2-1 με τον Πλιάγκα στο 75'.

Αγροτικός Αστέρας: Βοσνιάδης, Σκλιοπίδης, Κώτσιας, Καπίας, Τριανταφυλλίδης, Καρακατσάνης, Νταμαρλής, Σαμουηλίδης, Πέεφ, Καθάριος, Μίλιτς. Έπαιξαν και οι Κρυστάλλης, Θεοδωρίδης, Καραμπάς, Βαφέας, Βελλίνης, Αθανασιάδης, Χατζηλιάδης, Καραντασιάδης, Γιώτας, Έππας, Μητσιός.

Πανσερραϊκός: Μπίμπης, Σιάκκας, Κασμερίδης, Γαλακτερός, Δ. Τριανταφύλλου, Κ. Τριανταφύλλου, Ρούτσης, Ασλανίδης, Μπονέρης, Ναυρινιάδης, Γκόγκας. Έπαιξαν και οι Παλιούρας, Καψάλης, Μουτεσίδης, Μπαντάκ, Κούτλας, Γιόβτσεφ, Γαϊδαρτζής, Βοσκόπουλος, Πλιάγκας.

Εθνικός Σερρών - ΑΠΕ Λαγκαδά 2-2

Την ευκαιρία να δοκιμάσει, να πειραματιστεί, αλλά και να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίχτες είχε ο τεχνικός του Εθνικού, Μάκης Κατσαβάκης στο φιλικό κόντρα στην ΑΠΕ Λαγκαδά. Για την ιστορία, και τα δύο γκολ του Εθνικού Σερρών πέτυχε ο Κωνσταντινίδης στο δεύτερο ημίχρονο.

Εθνικός Σερρών: Γούπος, Μερεσιώτης, Κωφοκώτσιος, Κουκόλης, Σαββίδης, Τσουβαλτσίδης, Δέντσας, Τσιλούλης, Ναστέφσκι, Μαρίνου, Πλαβούκος, ενώ αγωνίστηκαν και οι Χατζηδημητρίου, Κωνσταντινίδης, Νικολίτσας, Χιζανασβίλι, Παπαδόπουλος, Πολύζος.

Ερμιονίδα – Παναργειακός 0-1

Με το γκολ του Μπιτζή, ο το Άργος πήρε τη φιλική νίκη κόντρα στην Ερμιονίδα. Παρά το γεγονός πως οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι κατά τη διάρκεια του αγώνα, δεν κατάφεραν να μετουσιάσουν κάποια φάση σε γκολ, σε αντίθεση με τον Παναργειακό, ο οποίος πήρε την νίκη χαρη στο γκολ του του Μπιτζή στο 60ο λεπτό του αγώνα.

Φωστήρας – ΑΟΤ Αλίμου 2-0

Δίκαιη επικράτηση για την ομάδα του Κριστόφ Βαζέχα στο Δημοτικό Γήπεδο Ταύρου. Οι γηπεδούχοι, εμφανώς καλύτεροι από τους αντιπάλους τους, κατάφεραν να πάρουν την νίκη με τα γκολ των Ζυγογιάννη-ο οποίος στο 30ο λεπτό με κοντινή προβολή άνοιξε το σκορ για την ομάδα του-και του Ψυχογιού στις καθυστερήσεις του ματς.

ΑΟΚ – Νέστος Χρυσούπολης 2-0

Οι “Αργοναύτες” υποδέχθηκαν στο Ανθή Καραγιάννη τον Νέστο Χρυσούπολης όπου και επικράτησαν εύκολα με 2-0 χάρη στα γκολ των Διαμαντίδη (πέναλτι) και Κανούλα.

Καβάλα: Αθανασίου, Κοσμίδης, Σταματόπουλος, Ιορδανίδης, Μπάτζιος, Μπαντάνης, Παρμαξίδης, Βιτλής, Παππάς, Διαμαντίδης, Μπρατσιάνι. Έπαιξαν και οι: Κανούλας, Κυγάης, Παπαδιώτης, Μπλιος, Ζουνίνιο, Γαβριηλίδης, Χρυσαλίδης, Γκαρακλίδης, Καρύπογλου

Καστοριά - Κοζάνη 1-2

Φιλική νίκη με ανατροπή πέτυχε η ομάδα της Κοζάνης επί της Καστοριάς. Οι "Γουναράδες" προηγήθηκαν από νωρίς στο σκορ (μόλις στο 12ο λεπτό) με τον Γεωργιάδη να πλασάρει εύστοχα τον Βίδρα, πετυχαίνοντας έτσι το 1-0. Η απάντηση της Κοζάνης ήταν άμεση. Ο Κάλφας με διαγώνιο σουτ στο 32' έφερε αρχικά το παιχνίδι στα ίσια, ενώ η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 68ο λεπτό όταν ο Γκέρι Γκέκα εξαπέλησε ευθύβολο σουτ, γράφοντας το τελικό Καστοριά - Κοζάνη 1-2.

Καστοριά: Κοκκινίδης, Τσόπρας, Σαββαϊδης, Δ. Παπαδόπουλος, Φράγκος, Σουμέλας, Μπαϊρακτάρης, Μηλιάτης, Ντάμζι, Καραθάνας, Γεωργιάδης.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Μουρατίδης, Μ. Παπαδόπουλος, Αθανασιάδης, Καρανάσιος, Μίχος, Γιαννουλίδης, Γανόλης και Τάσσιος

Κοζάνη: Βίδρας, Ηλίας, Ματούλας, Μπιμπίρης, Κάλφας, Καραμπατζάκης, Δρόσος, Χαματάι, Ζιγκερίδης, Ταφαρλής, Παπαδόπουλος. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Σταματόπουλος, Ντεμιράι, Βαλαής, Τσικόπουλος, Μπίντσης, Αλλά, Αλιατίδης, Γκέγκα και Συμεωνίδης.

Τελευταία τροποποίηση στις Παρασκευή, 14/06/2013 - 23:54