Βραζιλία και Γερμανία πέρασαν στους «4»

Ένα μεγάλο παιχνίδι για τα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου που διεξάγεται στη Βραζιλία ανέδειξε η πρώτη μέρα των προημιτελικών της διοργάνωσης, αφού Βραζιλία και Γερμανία νίκησαν την Κολομβία και την Γαλλία αντίστοιχα και θα διεκδικήσουν την προσεχή Τρίτη στο Μπέλο Οριζόντε το «εισιτήριο» για τον μεγάλο τελικό της Κυριακής 13/7.

Βραζιλία – Κολομβία 2 – 1

Ανώτερη η Βραζιλία επικράτησε δίκαια με 2-1 της Κολομβίας στον πρώτο αγώνα για την φάση των προημιτελικών του Μουντιάλ. Η ομάδα του Σκολάρι πάντως στα τελευταία δέκα λεπτά «τα χρειάστηκε» από την πίεση που δέχθηκε από τους πεισματάρηδες Κολομβιανούς που μείωσαν σε 2-1 με γκολ πέναλτι του Ροντρίγκεζ. Το παιχνίδι ήταν σκληρό και από τις δύο πλευρές και η Βραζιλία μετρά ήδη μια απώλεια, αφού ο άσσος της Νεϊμάρ τραυματίστηκε στο 87΄ και είναι αμφίβολη η συμμετοχή του στον κρίσιμο ημιτελικό της Τρίτης με τη Γερμανία.
Το σκορ άνοιξε στο 7΄ ο Τιάγκο Σίλβα από πολύ κοντά με πλασέ από κόρνερ, πιάνοντας στον ύπνο όλη την άμυνα της Κολομβίας. Στο 43΄ ο Νεϊμάρ είχε μια πολύ καλή στιγμή για να κάνει το 2-0 σε ένα ημίχρονο όπου οι διοργανωτές είχαν την απόλυτη κυριαρχία στο ματς.
Η «σελεσάο» διπλασίασε στο 69΄ στο δεύτερο ημίχρονο τα τέρματά της με καταπληκτικό φάουλ που εκτέλεσε απ΄ ευθείας ο Νταβίντ Λουΐς που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Οσπίνα.
Το παιχνίδι απέκτησε άλλη μορφή στο 77΄: Η Κολομβία κέρδισε καθαρό πέναλτι από ανατροπή του Σέζαρ πάνω στον δραστήριο Μπάκα (σ.σ. ο διαιτητής χαρίστηκε με κίτρινη κάρτα στον πορτιέρο της Βραζιλίας). Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει στο 80΄ ο Ροντρίγκεζ που νίκησε τον Σέζαρ (2-1). Από εκεί και μετά η Κολομβία πίεσε ασφυκτικά τους Βραζιλιάνους που κλείστηκαν πίσω για να κρατήσουν το 2-1 και το πέτυχαν.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Καρμπάγιο (Ισπανία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 64' Τιάγκο Σίλβα, 78' Ζούλιο Σέζαρ – 68' Ροντρίγκες, 69' Γιέπες

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Ζούλιο Σέζαρ, Τιάγκο Σίλβα, Νταβίντ Λουίζ, Μαρσέλο, Μαϊκόν, Φερναντίνιο, Παουλίνιο (86' Ερνάνες), Οσκαρ, Χουλκ (83' Ραμίρες), Φρεντ, Νεϊμάρ (88' λ.τρ. Ενρίκε)

ΚΟΛΟΜΒΙΑ: Οσπίνα, Ζαπάτα, Γιέπες, Αρμέρο, Σάντσεζ, Ροντρίγκες, Κουαδράδο (80' Κιντέρο), Γκουαρίν, Ζούνιγκα, Γκουτιέρεζ (70' Μπάκα), Ιμπάρμπο (46' Ράμος)

Γαλλία – Γερμανία 0 – 1

Για μια ακόμη φορά η Γερμανία επιβλήθηκε σε Παγκόσμιο Κύπελλο της Γαλλίας, στον 2ο προημιτελικό αγώνα, καθώς η ομάδα του Γιοακίμ Λεβ νίκησε με 1-0 τους «τρικολόρ» που δεν το πίστεψαν ότι μπορούν να πάρουν την ρεβάνς για τις απανωτές ήττες από τους Γερμανούς σε μεγάλες διοργανώσεις. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Χούμελς στο 13΄ απέναντι στους Γάλλους που πίεσαν μεν στο 2ο ημίχρονο, χωρίς όμως αποτέλεσμα.
Ο Κρόος στο 13΄ εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα έφτασε στην περιοχή του Λιορίς, εκεί όπου ο Χούμελς με γυριστή κεφαλιά την έστειλε παρά την αντίδραση του Λιορίς στα δίχτυα των Γάλλων (0-1).
Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι Γάλλοι είχαν δύο καλές στιγμές με τον Μπενζεμά στο 41΄ και στο 43΄.
Στο 2ο ημίχρονο οι Γερμανοί άφησαν τους Γάλλους να κάνουν παιχνίδι υπεροχής και τους περίμεναν για να βγουν στην κόντρα επίθεση. Οι Γάλλοι στο 76΄ με τον Ματουϊντί, αλλά κυρίως στο 90΄+3΄ με τον Μπενζεμά έχασαν πολύ καλές ευκαιρίες για να στείλουν το ματς στην παράταση, ενώ οι Γερμανοί είχαν μια καλή ευκαιρία στο 83΄ με τον Σίρλε που αστόχησε από εξαιρετική θέση.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νέστορ Πιτάνα (Αργεντινή)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 54' Κεντίρα, 80' Σβάινσταϊγκερ

ΓΑΛΛΙΑ: Λιορίς, Ντεμπισί, Εβρά, Σακχό (71' λ.τρ. Κοσιελνί), Βαράν, Ματουϊντί, Βαλμπιενά (85' Ζιρού), Καμπάιγ (73' Ρεμί), Πογκμπά, Μπενζεμά, Γκριεζμάν.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Νόιερ, Λαμ, Μπόατενγκ, Χέβεντες, Χούμελς, Σβαϊνστάιγκερ, Οζίλ (83' Γκέτσε), Κεντίρα, Κρόος (90+' Κράμερ), Μίλερ, Κλόζε (69' Σίρλε).
Τελευταία τροποποίηση στις Παρασκευή, 14/06/2013 - 23:54