Μουντιάλ 2014: Έμεινε ζωντανή η Ελλάδα μετά το 0-0 με την Ιαπωνία - Η Κολομβία επικράτησε της "Ακτής" με 2-1

Ισόπαλος χωρίς τέρματα έληξε ο δεύτερος αγώνας της εθνική μας ομάδας στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Βραζιλίας, καθώς η ομάδα του Σάντος αρκέστηκε στο Νατάλ στο 0-0 με αντίπαλο την Ιαπωνία για τον τρίτο όμιλο της διοργάνωσης και πλέον θα τα παίξει όλα για όλα την τελευταία αγωνιστική με αντίπαλο την Ακτή Ελεφαντοστού με μοναδικό στόχο τη νίκη και την πρόκριση. Με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κατσουράνη από το 38΄ έπαιζε η εθνική μας ομάδα που δεν κλείστηκε πίσω και με πάθος απείλησε ουκ ολίγες φορές την αντίπαλό της. Πολύ καλή ανασταλτικά, αλλά και πάλι άσφαιρη επιθετικά και με προβλήματα στην ανάπτυξη το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε επίσης την ατυχία να χάσει νωρίς λόγω τραυματισμού τον Κώστα Μήτρογλου.

Πλέον το ενδιαφέρον στρέφεται στην αναμέτρηση με την Ακτή (23/6 23.00). Η εθνική Ελλάδας θέλει μόνο τη νίκη και ταυτόχρονα να μην κερδίσει η Ιαπωνία την Κολομβία (24/6 02.00). Η βαθμολογία του ομίλου: Κολομβία 6 (5-1), Ακτή Ελεφαντοστού 3 (3-3), Ιαπωνία 1 (1-2), Ελλάδα 1 (0-3).

Mόλις στο 10΄ ο Κονέ πήρε την μπάλα πίσω από την σέντρα και με ένα σπριντ πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και έξω από την περιοχή σούταρε δυνατά, όμως μπλόκαρε με την δεύτερη προσπάθεια ο τερματοφύλακας της Ιαπωνίας.

Οι Ιάπωνες είχαν την κατοχή της μπάλας χωρίς πάντως να μπορούν να απειλήσουν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, και δεν είναι τυχαίο ότι μόλις μια φορά στο 19΄ είχαν μια τελική προσπάθεια, από σουυ του Οσάκο που εξουδετέρωσε εύκολα ο Καρνέζης.

Δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης με ωραία προσπάθεια έξω από την περιοχή έπιασε φαλτσαριστό σουτ που έφυγε ελάχιστα άουτ από την συμβολή των δοκαριών του Καρνέζη.

Στην επόμενη φάση ο Χολέμπας με ωραία κούρσα από αριστερά έφτασε στο ύψος της περιοχής, όμως η παράλληλη πάσα που επιχείρησε προς τον καιροφυλακτούντα Μήτρογλου δεν ήταν καλή και έπιασε την μπάλα ο Καβασίμα.

Στο 26΄ η εθνική μας πλησίασε απειλητικά προς την αντίπαλη περιοχή με τον Μανιάτη που από πλάγια δεξιά σούταρε όμως ο Κόνο με το σώμα του αποσόβησε τον κίνδυνο για τα καρέ του Καβασίμα.

Δύο λεπτά αργότερα ο Καρνέζης απέκρουσε πολύ δύσκολα απ΄ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Χόντα, μια δύσκολη στιγμή για την εθνική μας ομάδα που είχε πάθος, νεύρο στο παιχνίδι της στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Μήτρογλου που δέχθηκε αγκωνιά στα πλευρά στο 30΄ δεν μπορούσε να συνεχίσει τον αγώνα λόγω τραυματισμού και αντικαταστάθηκε στο 35΄ από τον Φάνη Γκέκα.

Στο 38΄ η εθνική μας ομάδα έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής με 2η κίτρινη κάρτα του Κατσουράνη για φάουλ από πίσω πάνω στον Χασέμπε. Ένα αχρείαστο φάουλ στην μεσαία γραμμή που έφερε την Ελλάδα σε δυσχερή θέση.

Παρά το σοκ, η ομάδα του Σάντος βρήκε το σθένος και βγήκε μπροστά και έχασε στο 39’ μεγάλη ευκαιρία σε φάση διαρκείας με δυνατό σουτ του Τοροσίδη που έδιωξε πολύ δύσκολα σε κόρνερ ο Καβασίμα.

Στο 41΄ ο Σάντος πέρασε στον αγώνα τον Καραγκούνη στην θέση του Φετφατζίδη που δεν πρόσφερε τα αναμενόμενα.

Ο νεοεισελθών Καραγκούνης στο 45΄ με απ΄ ευθείας εκτέλεση φάουλ έφερε την μπάλα στην μικρή περιοχή της Ιαπωνίας, όπου ο διακριθείς Τοροσίδης με γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Καβασίμα.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα οι Έλληνες διεθνείς ήταν αυτοί που είχαν τον έλεγχο στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου και στο 60΄ έφτασαν μια ανάσα από το γκολ: Εκτέλεση κόρνερ του Καραγκούνη η μπάλα έφτασε στον Γκέκα που με καρφωτή κεφαλιά σημάδεψε την δεξιά γωνία του Καβασίμα που και πάλι με καλά ρεφλέξ έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 68΄ οι Ιάπωνες «απάντησαν» με μια εξαιρετική ευκαιρία: Ο Οτσίντα με εξαιρετική κίνηση από πλάγια δεξιά έστρωσε παράλληλα την μπάλα προς την μικρή περιοχή του Καρνέζη, εκεί όπου ο Οκούμπο από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα από λάθος του Παπασταθόπουλου μέσα στην περιοχή ο Ουτσίντα βρήκε την ευκαιρία να τρέξει και να σουτάρει πολύ δυνατά από το ύψος της μικρής περιοχής που ευτυχώς πέρασε άουτ!

Ο Σάντος σε μια προσπάθεια να κάνει πιο επιθετική την εθνική μας πέρασε στον αγώνα τον Σαλπιγγίδη στην θέση του Κονέ. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι Ιάπωνες έγιναν πιο πιεστικοί χάνοντας κάποιες πολύ καλές ευκαιρίες όπως στην φάση του 89΄ όταν ο έμπειρος Έντο με απ΄ ευθείας εκτέλεση φάουλ υποχρέωσε τον Καρνέζη σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι που αποδοκιμάστηκε από πολύ κόσμο που βρίσκονταν στις κερκίδες.

Διαιτητής: Αγκιλάρ (Ελ Σαλβαδόρ)

Ιαπωνία (Ζακερόνι): Καβασίμα, Ουτσίντα, Χόντα, Ναγκατόμο, Οκαζάκι, Οκούμπο, Κόνο, Γιαμαγκούτσι, Χασέμπε (46΄ Έντο), Οσάκο (57΄ Καγκάουα), Γιοσίντα.

Ελλάδα (Σάντος): Καρνέζης, Μανιάτης, Μανωλάς, Σαμαράς, Κονέ (81΄ Σαλπιγγίδης), Μήτρογλου (35΄ Γκέκας), Τοροσίδης, Φετφατζίδης (41΄ Καραγκούνης), Παπασταθόπουλος, Χολέμπας, Κατσουράνης.

Νωρίτερα, στο άλλο παιχνίδι του τρίτου ομίλου, η Κολομβία, με πρωτεργάτη τον 21χρονο άσο της Πόρτο, επικράτησε της Ακτής με 2-1. Εκπληκτικό γκολ από τον Ζερβίνιο. Το σκορ άνοιξε ο Ροντρίγκεζ.

ΚΟΛΟΜΒΙΑ - ΑΚΤΗ ΕΛΕΦΑΝΤΟΣΤΟΥ 2-1

ΓΗΠΕΔΟ:Estadio Nacional

MVP:JuanQuintero

Την πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι την είδαμε στο 6ο λεπτό, όταν ο Τέο Γκουτιέρεζ σούταρε από μακριά αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπαρί με το βολέ στην κίνηση.

Και η δεύτερη φάση του αγώνα ανήκε στους Λατινοαμερικάνους, με τον Σάντσες αυτή τη φορά να δοκιμάζει το πόδι του από τα 40 μέτρα αλλά ο Μπαρί μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα.

Στο 28ο λεπτό γίναμε μάρτυρες μιας πολύ μεγάλης φάσης στην αναμέτρηση, την οποία οι παίκτες της Κολομβίας δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν σε γκολ. Συγκεκριμένα, ο Γκουτιέρεζ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση απέναντι από τον Μπαρί μετά τη σέντρα του Ροντρίγκεζ, αλλά δεν έπιασε καλά το σουτ και έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 31΄ ήθε και η πρώτη φάση για την Ακτή. Μάλιστα, αυτή πραγματοποιήθηκε από τα πόδια του Οριέ που σούταρε μέσα από την μεγάλη περιοχή αλλά ο Όσπινα μπλόκαρε τη μπάλα.

Κάπως έτσι κύλησε το πρώτο μέρος με το σκορ να παραμένει στο 0-0.

Μέχρι το 55ο λεπτό του αγώνα, δηλαδή το πρώτο δεκάλεπτο του δεύτερου μέρους, δεν είχαμε κάτι το αξιωσημείωτο στο παιχνίδι. Ωστόσο ένα φάουλ του Ζοκορά πάνω στον Ροντρίγκεζ ανάγκασε τον Γουέμπ να του δώσει την κίτρινη κάρτα, με την οποία χάνει το επόμενο παιχνίδι απέναντι στην Ελλάδα. Αυτό ήταν ένα πολύ καλό νέο για την εθνική μας ομάδα, καθώς ο Ζοκορά είναι ο βασικός πυλώνας της ιβοριανής άμυνας.

Η είσοδος του Κιντέρο στο παιχνίδι έδωσε άλλη αίγλη στην επιθετική ανάπτυξη της Κολομβίας η οποία στο 59΄ είχε και δοκάρι! Συγκεκριμένα, ο παίκτης που αντικατέστησε τον Ιμπάρμπο, έδωσε υπέροχα τη μπάλα στον Κουαρδάδο, ο τελευταίος "ζάλισε" τον Τιοτέ και σούταρε αλλά Μπάρι και δοκάρι του στέρησαν το γκολ.

Ο Ντρογκμπά, ο σούπερσταρ της Ακτής Ελεφαντοστού μπήκε στο παιχνίδι για να βοηθήσει επιθετικά την ομάδα του αλλά πριν προλάβει, την κατέστρεψε αμυντικά. Σε κόρνερ που έγινε στο 64΄ από τον Κουαρδάδο, ο Ροντρίγκεζ ήρθε με δύναμη, πήδηξε και νίκησε στον αέρα τον Ιβοριανό φορ για να κάνει το 1-0 για την ομάδα του Χοσέ Πέκερμαν!

Ο νεαρός άσος της Πόρτο, Κιντέρο μπήκε μέσα στον αγωνιστικό χώρο και μαζί με τον Κουαρδάδο συνέθεσαν μια εκπληκτική μελωδία που ακουγόταν υπέροχη στα αυτιά των Κολομβιανών και ανυπόφορη σε αυτά των Ιβοριανών. Αυτό γιατί στο 70΄ ένα λάθος του Ντιέ στο χώρο του κέντρου έδωσε την ευκαιρία στον Κιντέρο να κάνει το 2-0 με ένα εξαιρετικό πλασέ που ανάγκασε τον Μπαρί να μαζέψει για 2η φορά σήμερα τη μπάλα από το βάθος της εστίας του.

Από την ώρα που έγιναν οι αλλαγες στο παιχνίδι, το ματς έγινε εξαιρετικό! Οι Λατινοαμερικάνοι δεν πρόλαβαν να τελειώσουν τα πανηγύρια από το 2ο γκολ τους και ο Ζερβίνιο τους έβαλε σε ανησυχία. Στο 73΄ ο άσος της Ρόμα έκανε ότι ήθελε την άμυνα της Κολομβίας, "χόρεψε" τον Σάντσες και μετά από μια σειρά πολλών και όμορφων ντριπλών, σούταρε και μείωσε σε 2-1 δίνοντας ξανά ελπίδες στην ομάδα του. Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και οι Κολομβιανοί πήραν τη νίκη.

ΚΟΛΟΜΒΙΑ (Χοσέ Πέκερμαν):Όσπινα, Ζαπάτα, Γιέπες, Σάντσεζ, Αρμέρο (72΄Αρίας), Αγκιλάρ (79΄Μεχία), Τεό, Τζέιμς, Κουαρδάδο, Ιμπάρμπο (53΄Κιντέρο) και Ζουνίνγκα.

ΑΚΤΗ ΕΛΕΦΑΝΤΟΣΤΟΥ (Σαμπρί Λαμουσί):Μπαρί, Μπόκα, Ζοκορά, Τιοτέ, Ζερβίνιο, Γουίλφρεντ (60΄Ντρογκμπά), Γκραντελ (67΄Καλού), Οριέ, Γιάγια Τουρέ, Ντιέ (73΄Μπολί) και Μπαμπά.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ/ΒΟΗΘΟΙ:Χάουαρντ Γουέμπ (Αγγλία)/ Μάικλ Μούλαρκι (Αγγλία), Ντάρεν Καν (Αγγλία) και 4ος ο Βίκτορ Καρίλο (Περού)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: -/ 55΄Ζοκορά